80 %

Auster, Paul - Brooklynské panoptikum

Více informací k této knize najdete v detailu
Patříte-li mezi pravidelné či dokonce náruživé čtenáře a přesto máte poslední dobou pocit, že je to stále to samé, pak právě Vám doporučuji knihu Paula Austera Brooklynské panoptikum.

Přestože v knize nenajdete jedinou detektivní zápletku, nikdo nikoho nezamorduje a dokonce ani nerozluští zašifrovaný tajný kód, který odhaluje minulost či budoucnost lidstva, s každou otočenou stránkou se budete ptát, jak tohle asi dopadne.

Kniha je napsaná v takzvané "ich formě" čili v prvním pádě a hlavním vypravěčem tohoto poutavého příběhu je Nathan Glass, bývalý pojišťovák na penzi, který se právě zotavuje z úspěšně vyléčené rakoviny plic a čerstvého rozvodu s "tou", jejíž jméno záměrně neuvádí.

Svůj nový život si buduje v jednom brooklynském bytě, v němž si krátí nově nabyté množství volného času sepisováním krátkých úvah, které nazývá Zápisky o lidském panoptiku. Brzy však zjišťuje, že jeho život zdaleka nebude tak fádní, jak by se na první pohled mohlo zdát. O pár ulic dál v Brooklynu totiž naráží na svého synovce Toma, kdysi velmi nadaného studenta, jehož neviděl od smrti své setry June,Tomovy matky, což už je dlouhých sedm let, a který nyní prodává v knihkupectví Harryho Brightmana.

A kdo je Harry Brightman? Nikdo jiný, než stárnoucí gay a naprosto nezařaditelný "šílenec" s duší dítěte a srdcem velkým jako celý Brooklyn. To je však pouhopouhý začátek.

Tom má totiž ještě velmi svéráznou sestru Auroru a tu zase neviděl dlouho on. Zato asi nikdy nezapomene na to, jak jednou ve chvíli, kterou trávil jen sám se sebou nad stránkami pornočasopisu, narazil na její fotografii. Ta má však také dceru, kterou povila v šestnácti a proč nikdy neuvedla jméno jejího otce, se dozvíte na konci knihy a veřte, že ta informace stojí za to :o)

A do toho všeho budete muset vzít na vědomí, že ani Nathan se ještě necítí tak starý, aby chtěl žít sám jako poustevník a že ze seznámení, které původně zinscenuje kvůli Tomovi, bude těžit on sám, ale s někým úplně jiným.

A to vězte, že jsem vám prozradila pouhý zlomek celého příběhu, který je napsaný s takovou lidskostí a nadhledem, že v něm nepohorší ani ta nejchoulostivější témata. Zároveň se však připravte na notnou dávku sarkasmu, jež Nathana neopouští ani ve chvílích, kdy píše o věcech nadmíru vážných, a který Vám zvedne koutky úst hned na první stránce a nechá je klesnout jen na několika málo místech.

Rozhodně doporučuji.


19.01.2009
TinaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Temný obraz
(2) Jistě, pane ministře II.
Pro ty, kdo minuli první díl zopakujme krátce osoby a obsazení. Postavy hlavní: Jim Hacker, ministr pro administrativní záležitosti vlády Jejího veličenstva. Sir Humphrey-Appleby, stálý tajemník ...
(3) Dva liangy rýžového vína
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům