68 %

Axelssonová, Majgull - Dubnová čarodějka

Více informací k této knize najdete v detailu
Nemám ráda vstávání. Na budík kladivo. Na lidi obušek. Ať na mě nikdo nemluví. Ještě bych chtěla spát...... Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, kolik svalů musím zapojit, abych udělala...třeba jeden krok. Dělám to podvědomě. Ráno vstanu a jdu. Protože musím. Ale co kdyby se někdy stalo, že nemohu? Prostě chci, strašně moc, a ono to nejde! V tom ...

Nemám ráda vstávání. Na budík kladivo. Na lidi obušek. Ať na mě nikdo nemluví. Ještě bych chtěla spát......
Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, kolik svalů musím zapojit, abych udělala...třeba jeden krok. Dělám to podvědomě. Ráno vstanu a jdu. Protože musím.
Ale co kdyby se někdy stalo, že nemohu? Prostě chci, strašně moc, a ono to nejde!
V tom okamžiku bych chtěla přivolat všechna ta rána, která jsem nenáviděla a milovat se s pocitem, že můžu vstát. Probudit se. S úsměvem na rtech. Je tu den.

Desiré, vytoužená, ale od narození opuštěná. Fyzicky zdeformovaná, závislá na péči zdravotního personálu. Upoutána na lůžko. Vidí, slyší a cítí. Má vůli a rozum. Srdce, které bije. Plíce, jež dýchají. A mozek s tolika podivuhodnými schopnostmi. Ale jen pár tenounkých vláken spojuje její já s rozbitým a rozdrceným tělem. Svým hlasem dokáže vydat poze tři zvuky. Umí také krátce a dlouze dýchat do náustku a výdechy se mění ve slova na obrazovce. Kousat a polykat. A s nekonečným vypětím dokáže levou rukou držet lžíci, dovést ji na talíř a k ústům.
Ale existuje ještě jiné, nehmotné, éterické spojení se světem. Ona je Dubnová čarodějka. Dokáže využít vědomí jiných. Nosičů. Racků. Havranů. Umí se stejně snadno schovat v krůpěji vody. V těle hmyzu. Nebo se zmocnit člověka.

Desiré nikdy nepoznala matku, ale zjistila, kdo to je. Ta žena vychovala tři nevlastní dívky. Bedlivě, se stopami závisti a zahořklosti sleduje jejich cesty. A chce zjistit, která z nich ukradla lásku a život, jež měl patřit jí.
Je krutá, když trestá falešnost. Odvažuje se tvrdit, že i její život má smysl. Není tomu tak, přestože je nemohoucí? Čí život je cennější a smysluplnější? Jen pohyblivých lidí? Nebo spíše toho, kdo si dokáže uvědomit hodnotu svého života?

Takovými otázkami se zabývá autorka románu. Smyšlený, nicméně úžasně vykonstruovaný příběh Desiré.
Děj je však nepřehledný. Autorka poctivě neproškrtávala. 300 stran podrobností ze života sester Desiré, je zbytečné plýtvání papírem.

Ale kvůli těm ránům co tak nesnáším, těch 200 povedených stran splnilo účel. Kladivo jsem vrátila dědečkovi. Na budík používám ukazováček. Je to jednodušší a.....krásnější.


03.05.2005
RosaliDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1,6.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Europeana - stručné dějiny dvacátého věku
V roce 2001 byla českému čtenářstvu dána možnost přečíst si dvě vynikající populárně naučné knihy na téma dějin 20. století. První z nich je rozsáhlejší publikace Jiřího Hanáka "Orwellovo století" ...
(2) Carl Gustav Jung - tajný život - Árijský Kristus
(3) Predátoři
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům