85 %

Bakker, Cornelis; de Jong, Eelke - Bludný bruslař

Více informací k této knize najdete v detailu
Vlhké pastviny se dnes výjimečně neutápějí v husté mlze. Skříííp. Od úst zpoceného bruslaře se valí oblaka páry, jak se snaží neztratit rytmus. Skříííp. Antje dočetla druhý řádek z knihy po prabábě. Ve statku u hráze se bolestně rozplakalo dítě. Skříííp. Čeledín Jaap se ve spánku zkroutil a na ulici se zničehonic ozval klapot kopyt. Skříííp. Myslivec znova minul toho podivného zajíce, který přebíhá mezi domky. Skříííp. Lodníky nad sklenkou jalovcové tíží zlaťáky. Skříííp. Jejich majitele nadnáší vody Zuiderzee. Skříííp. Kdo by se teď díval z okna? A stejně, co by udělal s temnou postavou za zády vyčerpaného bruslaře? Skříííp. Však jej zítra najdou. Skříííp. Obaleného zledovatělým potem u mostku nebo s hrdlem proťatým ledovou krou nebo už ho našli, dávno. Skříííp.

Košatý folklór předpokládáme v oblastech zastrčených a zanedbaných, nejlépe hornatých, lesnatých a jinak neschůdných, nezřídka též chudých a jazyků civilizovaných neznalých. Z tohoto hlediska je Holandsko zemí z principu antifolklórní. Lid zvyklý cestovat po pěti kontinentech minimálně od 16. století a předělávat moře v pevninu ještě déle. Jakýpak folklór, když plácání strejců v námořnických putykách následně vycházela v nejproslulejších geografických žurnálech a věstnících ministerstev světových mocností?

Ale kdo hledá, najde. Našli i holandští folkloristé. Jen zájem byl jaksi subtilnější, jelikož Holanďani si nikdy nepotřebovali dokazovat, že mají právo existovat. Jednou vyhlásili, že jejich niederdeuytsch je jazykem svébytným a od němčiny odlišným a více problém neřešili. Germánské kořeny společné vlasti v nizozemském folklóru naopak hledali nacisti. Ambivalentní vztah Holanďanů k folklóru vystihuje předmluva Magdy de Bruin-Hüblové, tvůrkyně Bludného bruslaře. Píšu tvůrkyně, neboť kniha má kořeny spletité jako vrba na břehu Zaanu. Větší část tvoří výbor z knihy Eelka de Jonga, která sama je výborem z nejhezčího folklóru Nizozemí, přeloženým z holandských dialektů a fríštiny do současné nizozemštiny. To je ta méně spletitá část. Zbytek tvoří výbor ze sběrů Cornelise Bakkera, lékaře ve Waterlandu ( ale musíte klikat, mapa, ke které jsem předpokládal, že se dostanete, vypadá takto), který v letech 1897 až 1916 posílal sesbíraný materiál nederlandistovi G. J. Boekenoogenovi; respektive výbor z této sbírky provedl zaměstnanec etnografického Meertensova ústavu v Amsterdamu Theo Meder a z jeho knihy vybrala...

Je to prostě složité. Složité je v Holandsku všechno, protože dle de Bruin-Hüblové je Nizozemí etnická oblast výskytu Nizozemců, tedy Nizozemsko - ten stát, co mu všichni, včetně Nizozemců, říkají Holandsko - a Vlámsko v Belgii, které také umí překvapit.

Jasně rozlišené zůstávají oba zdroje především barvou, báchorky z Bakkerovy sbírky jsou vysazeny modře. Obsah však také nezaostává, jak lze posoudit v ukázce. Zatímco de Jong připravil opravdové pověsti o strašidlech, loupežnících a trudném údělu chudého člověka, Bakker zaznamenal báchorky, čímž jsou myšleny vtipy, zkomoleniny novinových zpráv z černé kroniky a historky "od vedle" - co se komu známému divného stalo. Jedna z nich ke například vyloupená pohádka o Alibabovi a 40 loupežnících. Honza na měsíci je úžasně surrealistická zkomolenina pohádky Honza Fazole, tuším bratří Grimmů. Tyto (občas) vysledovatelné náměty prostě k folklóru patří.

De Jongovy historky jsou přeloženy do spisovné češtiny, záznamy Bakkerovy jsou přeloženy lidovým dialektem, vycházejícím z poudaček J. Š. Kubíny. Sám bych na to nepřišel, ale autorku popudily předchozí recenze. Dobrý nápad, doslovným přeložením do spisovného jazyka by se mnohé z nich staly prostě debilními. Zajímavou teoreticko-překladatelskou otázkou by byla ekvivalence regionů, potažmo dialektů. Možná, že charakteru terénu by lépe odpovídalo nářečí třeboňské pánve. Třeba by ho nikdo nepoznal, stejně jako jsem já nepoznal nářečí podkrkonošské. Každopádně je třeba překladatelku pochválit za to, že dokázala zvládnout "waterlandštinu" - Severní Holland je proslulý nesrozumitelností svých dialektů, navzdory tomu, že je národní ikonou a vzorem holandství.

V předmluvě autorka píše, že holandský folklór nemá žádná specifika, zná postavy a motivy, které jsou známé i okolním národům. Některé ukázky, přece jen ukazují na holandskou mimořádnou provázanost s mořem - podemletá země, která se za bouře proboří do moře, lodě unášené čarodějnicemi do cizích zemí, převážení dobytka na pastviny pramicemi. Čechy určitě překvapí holandský čert, který buďto "není" nebo je to postava záporná, která se pokusí do pekla nejprve dostat podvedeného chudáka a svou morálně-sanační úlohu začne vykonávat teprve až podvedený chudák odolá jeho nástrahám. Čertovy rohy jsou vždy viditelné v zrcadle. Autorka píše, že naopak český čert je výjimkou. Dokázali jsme si je, pekelníky, dobře vychovat. Za to nemáme krtkodlaky, ale co už s krtkodlakem, když se akorát přežere a chcípne? Ani mariáš to neumí.

Závěrem nezbývá než vyzdvihnout grafickou úpravu Jany Skálové, která použitím ilustrací Adriany Rohde Kabele a motivů z nich udělala z knihy umělecké dílo. Čert na bruslích je prostě boží! Často se nevidí aby grafická úprava natolik vylepšila knihu.

Poznejte vzdálené Nizozemí, včetně jeho tradičního pohrdání Němci, řevnivosti s Frísy a nevraživosti mezi konfesemi. Překladatelka si dala záležet a přeložila místní jména tak, aby se dala najít na mapě, kromě výše odkázané mapy Waterlandu jsem nalezl slušné mapy některých obcí Severního a Jižního Hollandu. Rozjímáním nad podrobnými mapami Nizozemí objevíte mnohá specifika tohoto národa, třeba proč opilí Nizozemci nepadají do kanálů.

Vydalo Argo v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1,2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Obraz a jiné povídky
(2) Tělo v psychoterapii
V přístupné předmluvě Smith shrnuje východiska své terapeutické kariéry. Nepřekvapí, že právě on se vrhl na terapii zacílenou na tělo. Kdo ve volných chvílích vzpíral, ten se s pouhými slovy ...
(3) Kolektivizace a vyhánění sedláků z půdy
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům