75 %

Balabán, Jan - Možná že odcházíme

Více informací k této knize najdete v detailu
Možná že odcházíme není první Balabánovou knihou, je však knihou, kterou na sebe upozornil nejen odbornou, ale i širokou veřejnost. Kniha získala ocenění Magnesia litera (v kategorii próza) i cenu Kniha roku v tradiční anketě deníku Lidové noviny. Také byla nominována na Státní cenu za literaturu.
V próze Jana Balabána, ostravského čtyřiačtyřicetiletého překladatele a spisovatele se silně odráží jeho náboženské vyznání. Nepíše přímo o církvi, ale z knih vaje větřík duševna.

Možná že odcházíme je sbírka dvaceti povídek. Jsou velmi krátké, od čtyř do jedenácti stránek. Je velmi těžké na tak malém prostoru vykreslil charakter postavy, rozvést děj a dojít k nějakému smysluplnému závěru. V některých povídkách jsem ten smysl musel hledat hodně dlouho. Styl knihy je velmi zvláštní, ale přesto se povídky čtou docela dobře, čtenář se u nich určitě nenudí. Ale stávalo se mi, že jsem si musel povídku přečíst vícekrát, abych se jí "dostal na kobylku". A přesto u některých jsem nepřišel na to, jaký je vlastně smysl a řekněme náboj povídky. Balabán nám příběh předkládá velmi minimalisticky, často je závěr povídky velmi volný takže si ji můžeme ve své mysli dovyprávět po svém. Tempo, jakým jsou povídky vyprávěny připomíná klidný luční potůček. Ovšem, když pozorujeme vodu v potůčku tak zjistíme, že občas narazí na překážku, například kámen, kterou musí překonat. A protože voda nemůže téct zpět, překážku přeskočí, nebo obejde. Podobné to je v těchto povídkách. Občas se dostaneme k bodu kdy zjistíme, že si nejsme jisti že víme, o čem čteme. Jenže, než se zorientujeme, už je konec povídky. A zjistíme, že jí nerozumíme. Tak čteme ještě jednou...

O čem vůbec Balabánovy povídky jsou? Hlavními postavami jsou "lidé ve zlomových okamžicích svého života". Toto je věta opsaná z přebálky knihy, ale přesně sedí. Leoš, který se potkává se svou "ztracenou" sestrou. Oldřich, který trpí přehnaným chorobným strachem. Uršula, která má podezření že jí je manžel nevěrný. S těmito, ale samozřejmě i dalšími postavami je velmi snadné se ztotožnit. Chápat je. A věřit, že tyto postavy klidně mohou mít reálný základ; předobraz v člověku, který třeba žije v naší ulici a my se s ním každé ráno zdravíme. Děj povídek je umístěn do severomoravského prostředí. Krize středního věku postav je tak zdůrazněna bezútěšností tohoto kraje.

Kniha vás možná donutí přemýšlet. Vytříbený jazyk povídek si budete vychutnávat. Přesto všechno si neopustím jednu poznámku. Kniha byla několikrát vynášena do nebes. Když byla nominována či vyhrála některou z českých literárních cen. Mě osobně připadá, že humbuk, který se kolem toho odehrával je spíše dobře provedenou reklamou. Kniha je zajímavá, ale pro vynesení do nebes ji něco chybí. Každopádně doporučuji si tuto knihu přečíst, opravdu za to stojí.


09.08.2005
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 27. Z toho průměrné hodnocení: 2,7.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Omega
(2) Na pomezí
(3) Deník kastelána
"Literatura je les." (Umberto Eco) Ačkoliv nemám ráda knihy typu deník, publikace Deník kastelána mne přilákala názvem, knižní obálkou a tématem, děj celého příběhu se odehrává na zámku. Publikace ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům