100 %

Banks, Iain - Vosí továrna

Více informací k této knize najdete v detailu
Britský spisovatel Iain Banks (*1954) patří stejně jako např. Ian McEwan mezi nejslavnější současné autory z britských ostrovů. Oba dva spojuje i fakt, že svými prvotinami udělali díru do světa knih. A u obou jsou tyto prvotiny, i když napsali množství další slavných a oceňovaných titulů, stále asi nejznámějšími a podle mnohých nejlepšími výtvory (u McEwana je to "Betonová zahrada").

Banksova kniha "Vosí továrna" (orig. The Wasp Factory), která vyšla v roce 1984, dle vyjádření našeho populárního teoretika a editora Martina Šusta (a nejen jeho) dosáhla doslova kultovní obliby. O knize se už napsalo mnoho článků, názorů a recenzí, které obsahují slova jako "... analytická akční studie pseudosvěta..., ... akcelerujících ke kataklysmatickému finále..." až po obyčejnější výrazy jako "... fakt brutální..., ujeté..., je to bomba". A popravdě pravdu mají všichni. Co tak přitahuje na této knize čtenáře? Proč se po ní tolik lidí pídí? Já to vidím jednoznačně v násilí, který kniha prezentuje. Násilí, smrt, to vše lidstvo fascinuje už pod úsvitu věků, toto téma vždy přitáhne čtenáře. Ano, ale v čem tedy tkví ta popularita, proč ten přívlastek "kultovní"? Potoky krve, brutalita, to vše už je v knihách po staletí. Jednoduše bych mohl říct, že kniha měla štěstí, že si ji všimli ti správní lidé. Ale já to vidím především v pojetí násilí, které Banks čtenářům prezentuje. Žádné mordy pro peníze, lásku, nevěru, žádné "trapné" nože a pušky. Vraždící malé dítě, stylem, o kterém se dá uvažovat v kategoriích fantastiky. Zabíjení, které si snad ani většina lidí nedokáže představit, vymyslet. A přitom vyznívá reálně, uskutečnitelně.

Všechno se přitom odehrává na izolovaném ostrůvku u skotského městečka, spíše písečné naplavenině, kde stojí dům našeho hrdiny - Franka Cauldhama. Je to jeho místo, které on považuje snad za živoucí bytost. Je ochranou jeho soukromí, jeho světa jakoby vytvořeného z Alenčina kraje divů. Prostě na knize je opravdu málo věcí, které by šlo charakterizovat jako normální. Pokud by někdo udělal psychologický a sociální rozbor hlavních postav tohoto románu, vydalo by to možná na další knihu. O "normálnosti" se u hlavních hrdinů - Franka Cauldhama, jeho otce a bratra Erika - nedá uvažovat. Šestnáctiletý Frank, jako hlavní hrdina a vypravěč celého románu, je bytost nesmírně zajímavá. Na jednu stranu dokáže vytvořit komplikovaná technická zařízení, debatuje o současných problémech, opíjí se o sobotách v hospodách, na druhou stranu stále jako dítě staví na pobřeží přehrady a městečka z písku, popisuje svoje okolí až infantilními názvy, prohání ptáky atd. Je to možná příčina jeho společenské izolace na ostrově, kde odmalička vyrůstá, kde se z otcova jistého tajemného rozmaru musí tvářit jako vzdálený příbuzný, který sem tam přijíždí na delší návštěvy. Jeho izolace a pocit méněcennosti díky fyzickým handicapům daly vzniknout speciálnímu náboženství, jakoby okopírovaného ze světa primitivních národů. Hlavním nástrojem té víry je právě vosí továrna. Všechno v jeho osobité víře, možná až okultistické záležitosti, se točí kolem smrti a násilí.

Čtenáře určitě šokoval fakt, že za násilím a vraždami stojí malé dítě. Dítě, které k tomu zabíjí s klidem a rozvahou a s děsivou logicky "nelogickou" ospravedlnitelností. Právě tato ospravedlnitelnost všech svých skutků dělá z příběhu něco více než jen knihu o zabíjení. V v průběhu dalších v zajetí své víry, svého fanatického ochranářství ostrůvku, kde žije, je Frank schopen každého činu.

Přitom se příběh vyprávěný Frankem čte jako thriller, děj plyne kupředu, k osudovému setkání Franka s jeho vyšinutým bratrem Erikem, který utekl z ústavu a započal svoji "děsivou" cestu domů. Jak napsal jeden kritik, toto dílo ukázalo, že Banks má přirozený vypravěčský talent a jedinečnou fantazii.

Knihu v češtině vydalo v roce 1998 nakladatelství Talpress jako jeden z prvních překladatelských počinu dnes slavného Viktora Janiše a Zuzany Šťastné.


11.02.2008
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Banks, Iain - Vosí továrna (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 11. Z toho průměrné hodnocení: 2,73.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31054 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče
(2) Na hřbetě Itálie
(3) Ženy, které čtou, jsou nebezpečné
Pokud bych ale měl být přesný, musím říci, že autor knihy není jeden, ale dva. Tedy speciálně pro české vydání. Několikastránkovou předmluvu ke knize napsala známá česká autorka Tereza Brdečková, ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům