80 %

Barabási, Albert-László - V pavučině sítí

Více informací k této knize najdete v detailu
Poznání lidského rodu je velice rozsáhlé, z důvodů velikosti lidské hlavy je však dosti segmentované. Odborníci na jednotlivé oblasti poznání mají tendenci nevražit na odborníky na jinou oblast. Čas od času však povstane Sjednotitel proudů, který nevšedním přístupem sloučí na míle vzdálené oblasti a udá jim jednotný řád. V pavučině sítí je manifest jednoho z těchto proroků-sjednotitelů, ačkoliv zpočátku to vypadá spíše na thriler s hackerskou zápletkou.

Albert-László Barabási se s tím opravdu nemaže, útoky hackerů, šíření křesťanství, nejznámější pornoherci, rozvodné sítě, plkání na večírcích, AIDS, genom hlístic, rakovina, kamarádi Billa Clintona, Hotmail i Al-Kajda. V knize vystupují neuvěřitelné události i neuvěřitelní lidé, respektive uvěřitelní a tím strašlivější. Už jen příhody ze života Paula Erdöse a Alfréda Rényiho! A to byli jen neškodní matematici jejichž práce o náhodných sítích mohou řádní občané snadno vytěsnit ze svých životů.

To Stanley Milgram už zaryl hrot poznání do duše "řádného občana" podstatně hlouběji. V knize však půjde o jeho teorii malého světa, nikoliv o jeho experiment s dobrovolnými vyšetřovateli (podrobněji, anglicky zde či zde). Jde o to, že zhruba přes pět známých se znáte s kterýmkoli člověkem na světě. Věru příjemná korupční představa! Přesně podle matematických důkazů Erdöse a Rényiho o náhodných sítích. Nějakou dobu předtím tento výsledek jako námět nepříliš úspěšné povídky použil Karinthy. Barabási spekuluje, že etnický maďaro-rumun Milgram, mohl Karinthyho povídku znát... a my ostatní se můžeme utvrdit v přesvědčení, že svět je jedno velké maďarské spiknutí. Zde je i dobré místo k poznamenání, že "s" v maďarštině čteme "š" (jako "s" čteme sz) a všechny samohlásky jsou otevřené.

Sociolog Mark Granovetter ideji všichni-(vlastně)-známe-všechny zasadil ránu zjištěním, že naopak vytváříme sociálně pevné shluky spojené s ostatními relativně slabými vazbami, což se zdálo býti v rozporu s výše uvedeným o sítích náhodných. Wats a Stroganz přispěchali na pomoc s modelem sítí malého světa i se shlukováním. Matematicky krásné teorémy náhodných sítí bylo nakonec přece jen nutné v sociologii opustit, jelikož v lidské společnosti máme centra - záhadné bytosti, které mají tisíce kamarádů, všechno umí zařídit a každý je má rád. Granovetter svou prací také prokázal, že nejužitečnější pomoci (zaměstnání, doporučení) se nám v životě dostane spíše od známých než od přátel. [Neznámy brněnský filosof mi řekl, že kamarádi jsou to největší neštěstí: Cizí člověk si k vám nedovolí přijít v deset večer bez ohlášení, všechno sníst, opít se a nad ránem pozvracet.]

Od vztahů mezi lidmi se vypravíme k vztahům mezi počítači, ostatně internet a www je leitmotivem celé knihy, v originále pojmenované "Linked". Kyberprostor ztělesňuje dokonalou svobodu slova. ... Tato volnost vyjádřit svůj názor, která nemá obdoby, spolu se sníženými publikačními náklady dělá z webu dokonalé fórum demokracie; hlas kohokoli má stejnou šanci být slyšen. Tak to alespoň tvrdí odborníci na americkou ústavu a podnikatelské časopisy na křídovém papíře. Kdyby byl web náhodnou sítí, byla by to pravda. Ale není to tak. To, co nás na našem projektu mapování webu nejvíce fascinovalo, byla úplná absence demokracie, spravedlnosti a rovnostářských hodnot na webu.

Po studené sprše si případní čtenáři dají něco fyziky, konkrétně renormalizační grupu a fázové přechody. (Pokud by někoho blíže zajímalo Planckovo odvozování jeho zákona, doporučuji tuto přednášku.) Zkoumat se bude především konektivita, ať už znamená cokoli. Čtenář se doví o koexistenci robusnosti a zranitelnosti: Odolností proti poruchám platíme zranitelností při cíleném útoku. A co je možná ještě důležitější: Internet, stejně jako síť sexuálních partnerů, je bezškálový - jsou v něm centra a není v něm práh, pod nímž se šíření viru zastaví. Jak kus sítě internetu vypadá, si můžete prohlédnout zde.

Navzdory vysoce převratnému námětu chytit Barabásiho futuristický fantas jen jednou, při popisu domácí lékařské sondy napojené na databáze, jako můžeme vidět v televizní reklamě. Pro mnohé zajímavý bude také ekonomický postřeh, že žádný trh není, že jsou pouze organizace, které interagují s jinými organizacemi.

Barabási je prvoligový vědec, jehož články bývají v Nature a Science "obálkové". Jeho kniha je nevšedním náhledem do teorie sítí s mnoha interesantními a aplikovatelnými dopady. Je tradičně doplněna rejstříkem a poznámkami, na které se však v textu neodkazuje, takže zaujatí musí hledat v poznámkách podle čísla stránky. Do češtiny přeložil František Slanina, specialista na problematiku v knize rozebíranou, jakož i průkopník využívání fyzikálních metod a technik na problematiky fyzikálně neortodoxní, jak ostatně ověří každý návštěvník jeho stránky. Bližší zájemce o autora originálu bezesporu uspokojí univerzitní stránka se zajímavým proklikem na Barbásiho životopis a rozhovor k anglickému vydání.

Vydala Paseka v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 9. Z toho průměrné hodnocení: 3,11.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) O povaze fyzikálních zákonů
(2) Vyhnání
(3) Očima tchyně
Kniha je v pevné vazbě s veselým a trefným přebalem, obsahuje přes 120 stránek a 33 krátkých fejetonů. Ilustrace podtrhují vtipnost textu. Nabízím dvě krátké ukázky: "Pak se divte, že se o tchyních ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům