90 %

Barker, Clive - Hellraiser

Více informací k této knize najdete v detailu
Hellraiser je pravděpodobně nejznámější termín spojovaný s anglickým autorem hororů Clivem Barkerem, a to jak v knižní podobě, tak i ve filmové, kterou sám režíroval. Král hororů Stephen King v něm vidí literární budoucnost tohoto žánru. Jeho pojetí hororu se ale od Kingova diametrálně liší. Zatímco King vytváří horor z obrazu našeho běžného ...

Hellraiser je pravděpodobně nejznámější termín spojovaný s anglickým autorem hororů Clivem Barkerem, a to jak v knižní podobě, tak i ve filmové, kterou sám režíroval. Král hororů Stephen King v něm vidí literární budoucnost tohoto žánru. Jeho pojetí hororu se ale od Kingova diametrálně liší. Zatímco King vytváří horor z obrazu našeho běžného života, kde nadpřirozené entity figurují defacto jen jako katalyzátory psychické hrůzy, Barker podrobuje čtenáře cestě až na samou hranici krvavé a sexuální bizarnosti. Popisuje fyzické hrůzy a utrpení do co nejpodrobnějších vyobrazení, ale přitom se vyhýbá krvavým nechutnostem béčkových filmů. Tento hororový styl se dnes nazývá splatterpunk.
V knize v českém překladu Hellraiser se nacházejí dvě novely. Kromě titulní je to ještě Věk touhy. Obě dvě novely mají společný kromě obrazů krve a hrůzy ještě sexuální podtext, který ve Věku touhy hraje primární úlohu.
Hrdinou Hellraisera je mladý muž Frank, který svým nevázaným stylem života, plným vlastních potěšení a radovánek, se nudí, nic už v něm nemůže vzbudit touhu. Proto se vydává po stopě Lemarchandovy kostky. Ta slibuje otevřít dveře nevídaným rozkoším, které jsou mimo naše možnosti chápání. Přináší je bytosti z vyšších sfér - cenobité, bohoslovci Řádu řezné rány. Když se ale jednou kostka otevře, už neexistuje cesta zpět. A Frak si až dost pozdě uvědomuje, že na pojem ROZKOŠ je možno nahlížet z mnoha, opravdu mnoha rovin. Navěky ztracen v říši cenobitů marně hledá cesty zpátky z rozkoše utrpení. Jeho záchranou je Julie, manželka jeho bratra. Ta žije ze svého pohledu v nudném svazku, který ji ničí a ubíjí. Obývají dům, ve kterém Frank podstoupil rituál cenobitů, a kde je nyní skryt za metafyzickou stěnou iniciačního pokoje. Franka a Julii pojí staré sexuální tajemství. A smrt se dá vykoupit pouze smrtí.

Hledání opravdu funkčního afrodisiaka je námět druhé povídky Věk touhy, sexuální touhou a agresivitou přetékající příběh dobrovolníka pro lékařské pokusy Jeromeho Tredgolda. Tento neatraktivní muž, který to u žen už vzdal, dostane příležitost, kterou mu není schopen nabídnout ani bůh. Dr. Welles mu aplikuje slepého kluka, tajný vedlejší projekt z lékařského pokusu v laboratořích HUME. Jde o skutečně funkční afrodisiakum, které ze sexuální touhy udělá přímo živočišnou nutnost, božské poslání. Jeho citlivost a vnímavost ho zavede až za hradbu života.

Clive Barker má ve světě hororů velké renomé. V Česku existuje množství jeho oddaných fandů, kteří bohužel trpí jistým nezájmem ze strany našich nakladatelství, která v první polovině 90. let už minulého století vydala jeho bestsellery jako Věčné zatracení, Imagika, či Knihy krve, ale jejich nakladatelské priority se pravděpodobně změnily. Proto mnoho čtenářů potěšila informace, že v prvních dnech roku 2004 se objevila na našem trhu jeho kniha Utkaný svět vydaná v nakl. Laser. Podle zákulisní šuškandy se o jeho díla momentálně zajímá nakl. Classic.


11.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Barker, Clive - Hellraiser (příspěvků: 5)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 9. Z toho průměrné hodnocení: 1,89.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (960 ohodnocených)
a celkem 30859 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Eisner, Petr - Milující sestra
Titul: Eisner, Petr - Milující sestra
Sleva: 50 % (ušetříte 139 Kč)
Cena: 140 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Neuróza a lidský růst
Udělejte si prosím na chvíli čas. Dětem kupte lístek do kina. Manželku pošlete ke kadeřníkovi. Babičku do obchodu. Dědečka na dvě točené. Tak... Slyšíte to ticho? Ono je skoro cítit... A teď si ...
(2) Oskar a růžová paní
(3) Doktor od Jezera hrochů
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům