60 %

Barrow, John D. - Kniha o nekonečnu

Více informací k této knize najdete v detailu
Západ nepoznal tisíce let revolučnější ideu, než je idea nekonečna. Když ji konečně poznal, zvnitřnil ji, tu lépe, tu hůře pochopil a zjistil, že nekonečno skýtá mnohá a netušená úskalí, zejména pro selský rozum, ať už se zabývá životem věčným nebo sčítáním divergentních řad. Konečně mnoho trablů nekonečné patálie shromáždil autor knih o všem i o ničem John D. Barrow.

John D. Barrow (zde je odkaz anglický, ale o to komplexnější) je dobře známý a plodný kosmolog, matematik a filozof, který napsal cenou řadu populárních knih o celé spoustě významných čísel. Dalším číslem na holení, které mu přišlo pod ruku, bylo nekonečno. Vydání této knihy bezesporu souvisí s premiérou Barrowovy hry Nekonečna, která zaujala jak ve fyzikálním, tak v matematickém světě. Barrow prostě košatí nad rámec přírodní vědy nejen do umění, ale i do teologie, o tom svědčí Templetonova cena za postup ve výzkumu a objevech spirituálních realit, kterou obdržel v roce 2006.

Číslo, které vytáčíte, je komplexní. Otočte svůj telefon o 90° a vytáčejte znova. Tento úžasný matfyzí vtip budiž ilustrací zábavy, jež se v knize vede. Pro poučené (ne však do detailů) skrývá žeň matematických závěrů, které se příčí selskému rozumu, uvyklému na hotely s konečným počtem pokojů. Totéž se dá říci o důkladném prohrabávání staro- a středověké filozofie a vlastně tedy teologie.

Cesta k uchopení nekonečna napříč stoletími není sadou výkřiků, že je Boží, ale ukázkou prozíravých mozků, které narazily na paradoxy a vyvodily z nich, že hodně velké není totéž co nekonečné. Posléze se filozofický duch překulí (ve čtvrtině) v otázku spočetnosti a přiblíží čtenáři život Georga Cantora a jeho úhlavního nepřítele a intelektuálního zhoubce Leopolda Kroneckera, který vzdor tomu, že objevil funkci, která je nulová mimo jediný bod v němž dosahuje nekonečné hodnoty, byl skalním nepřítelem byť i připuštění možnosti existence nekonečna. Z pozice mocnějšího ušlapal Cantora tak, že se zbláznil, začal se věnovat teologii a nakonec dokazoval, že Shakespearovy hry napsal Bacon.

Věčnost - to je hrozné pomyšlení. Kde je, když vím, že všechno jednou skončí. Aneb nekonečno a vesmír. Citátem ze hry Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi mého oblíbeného dramatika Toma Stopparda se dostáváme k podivuhodnému původu těchto okrajových postav Shakespearova originálu: Erik Rosenkrantz byl dědeček Tycha de Brahe a spolu s Guildensternem mají být narážkou na "nový" geocentrismus Tycha de Brahe, stejně jako jejich pán - falešný král Klaudius (v narážce na Klaudia Ptolemaia). Že Hamlet byl přesvědčeným heliocentristou, netřeba dodávat.

Otázky nekonečnosti vesmíru neskýtají jen zajímavý náhled na spory dálných vzdělanců, některé závěry z paradoxu nekonečného kopírování jsou opravdu nesnadno skousnutelné: Je-li vesmír nekonečný, pak se v něm již všechno možné nekonečněkrát odehrálo. Čtenář si uleví až při návodu, jak hledat v nekonečné knihovně. Není to jednoduché, ale kdo pravidelně sleduje osudy Knihovníka Neviditelné univerzity v Ankh-Morporku, již o tom něco málo ví.

Po knihovnickém intermezzu přichází ke slovu kosmologie, inflace, rozměry, Maxwellovi démoni a později též vědomé intervence do inflací, které se zvrhnou v dumkání o morálce a etice v simulovaném vesmíru, kteréžto blábolení Barrowovi ještě hodně dlouho nezapomenu. Poněkud zábavněji v tomto ohledu dopadla závěrečná část o životě věčném, kde se čtenář například doví, že žijí-li lidé nekonečně dlouho, mají nekonečný počet tchýní.

Předností poslední části je hlavně zmínka Marca Reinganuma, který na základě nenulovosti úrokových měr dovodil, že cestování v čase není možné, protože jinak by si sem naši následovníci vozili ukládat peníze a ruinovali by nám měny. Podobný překvapivý důkaz se objevil v úvodu. Tam sám Barrow ukázal pomocí počtu pravděpodobnosti, že počet rekordních let za zvolené období ukazuje na změnu průměrné teploty.

Velkou předností knihy jsou citáty: Nechtěl bych dosáhnout nesmrtelnosti svou prací. Chtěl bych jí dosáhnout tím, že bych nezemřel. Nechci žít v srdcích svých spoluobčanů. Raději bych žil ve svém bytě. - Woody Allen Tvoří síť podnětných a zábavných perliček, pro které se vyplatí Barrowovy knihy číst. Co se týče celého vyznění, domnívám se, že teologické aspirace autorovy a jeho spojování vědy s náboženstvím pomalu začíná být na škodu. Přece jen bychom neměli zapomínat na Weinbergovo varování před konstruktivním dialogem mezi vědou a náboženstvím. Košatý, mnohomluvný Barrowův styl zůstal, ale výrazně přibylo mnohomluvných filozofických a teologických témat. Ne každému čtenáři tohoto typu literatury, či alespoň této ediční řady, to bude vyhovovat.

Vydala Paseka v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31169 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Skrytý Tibet
(2) Prosím stručně
Od Václava Havla se čekalo, že po ukončení svého prezidentského působení sepíše po vzoru jiných velkých státníků paměti, ve kterých popíše zákulisí doby, kdy byl hlavou naší republiky. Teď jsem měl ...
(3) Tajemství gobelínu 1. - Probuzení Astarotha
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům