90 %

Beigbeder, Frédéric - Láska trvá tři roky

Více informací k této knize najdete v detailu
"Láska trvá tři roky, protože ... trvá tři roky!" je myšlenka, kterou nám ve svém díle prezentuje Frédéric Beigbeder, populární a mírně skandální francouzský autor knih jako "99 franků" a "Windows on the World". Tento objev současné frankofonní literatury (nar. 1965) sklízí ve Francii úspěch, a tak se na jeho tituly "vrhlo" i naše nakl. MOTTO. Jak ...

"Láska trvá tři roky, protože ... trvá tři roky!" je myšlenka, kterou nám ve svém díle prezentuje Frédéric Beigbeder, populární a mírně skandální francouzský autor knih jako "99 franků" a "Windows on the World". Tento objev současné frankofonní literatury (nar. 1965) sklízí ve Francii úspěch, a tak se na jeho tituly "vrhlo" i naše nakl. MOTTO. Jak ale upozorňuje jeden z našich literární kritiků, popularita ve Francii nemusí automaticky znamenat popularitu i u nás, protože francouzský způsob reklamy knih funguje velmi komerčně, vlastně bychom mohli říct, že na rozdíl od našich tam knihy nějakou reklamu mají. Ohlasy českých čtenářů na jeho knihy jsou ale velmi příznivé, a tak jsem se rozhodl přečíst zatím poslední český překlad, který na začátku roku 2005 vydalo Motto.
Hlavním tématem je ... láska, možná tak literárně obehraný cit, že snad ani nemá o něm cenu psát. Beigbeder ale na tento cit nahlíží skutečně očima současného mladého člověka, tedy jedince evropského blahobytu, společenské izolace, citové vyprahlosti, prostě všeho, čím je dnešní evropský svět daný. Už od počátku musím přiznat, že s jeho propagovanou tezí nesouhlasím, aspoň z pozice třináct let spokojeně ženatého muže. Považuji to spíše za hledání jisté výmluvy, proč není hrdina schopen udržet si partnerský vztah. Krásně je to vidět na jeho snaze poukázat na nějaké statistiky a výzkumy, které dokazují, že partnerská věrnost je biologický a společenský nesmysl.
Kniha je psaná moderní způsobem, který popírá základní principy románů. Místy je to vyprávění, pak filozofování, pak jsou do textu vloženy dopisy, atd. Mimoto je text dost okořeněný ne vulgarismy, ale výrazivy z pornografické literatury, které ale prostě do jeho života patří. Zajímavý je taky vztah hrdina-autor, který se už v druhé kapitole mění větou: "Dobrý den, tady autor", a v poslední kapitole se dokonce přiznává, že hrdina: "Marc je mrtvý, a odteď jsem to já, a já se jmenuji Frédéric Beigbeder." Už od prvních stránek máte jako čtenář podezření, že jde asi o autobiografické vyprávění, které se tím jen potvrzuje.
Samotný příběh, dáli se to tak nazvat, není nijak originální. Hrdina po tom, co se nedokáže v manželství "udržet na uzdě", se utápí v moři lítosti, a hledá nějaké zdůvodnění své neviny. Ale kuriózně východisko ze své citové krize hledá a nachází v lásce, sice v nevěře, ale zcela té osobě propadne. Zajímavý je konec, kdy autor - hrdina vlastně potvrzuje své myšlenky tím, že jeho nový vztah přetrvává díky tomu, že jeho partnerka taky vyznává jeho filozofii. Závěr je psaný stejně jako např. Kingův "Running man", kde kapitoly začínají "a čas běží", zde ale jde o countdown dnů, pomalu, ale děsivě se blížících k výročí tří let jejich lásky a hrdina se s hrůzou bojí, co se pak stane.
I když to vypadá, že kniha mi jako čtenáři nesedla, není to pravda. Jen jsem nesouhlasil z jeho filozofií lásky, tedy aspoň ve většině. Samotný příběh se mne velmi zaujal a knihu jsem četl každou volnou chvilku. Považuji to za velmi dobře stavěnou knihu, neobvykle koncipovaný příběh, a tak moje vysoké hodnocení 90% si kniha opravdu zasloužila.


04.04.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 1,38.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Druhá světová válka
(2) Čtyřnohá vrána a nové taškařice
Po letech "opomíjení" ruské literatury na našem trhu, po době, která prahla žíznivou touhou po literatuře západní, a to hlavně po veškeré literatuře anglicky mluvících zemí, dnes - v době obrovské ...
(3) Poznámky na krabičkách od sirek
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům