80 %

Beigbeder, Frédéric - Windows on the World

Více informací k této knize najdete v detailu
Román francouzského spisovatele zaujme již jen svým námětem. Windows on the World byl totiž název vyhlášené originální restaurace ve 107. patře severní věže Světového obchodního centra, restaurace, kde se v každou denní dobu scházel bezpočet lidí, dychtících po jednom z nejúchvatnějších výhledů na světě. Tolik k místu, kde se děj odehrává. A čas? ...

Román francouzského spisovatele zaujme již jen svým námětem. Windows on the World byl totiž název vyhlášené originální restaurace ve 107. patře severní věže Světového obchodního centra, restaurace, kde se v každou denní dobu scházel bezpočet lidí, dychtících po jednom z nejúchvatnějších výhledů na světě. Tolik k místu, kde se děj odehrává. A čas? Zřejmě již tušíte, že se jedná o osudné úterý, které poznamenalo tolik lidí uvnitř obou budov i mimo ně, s datem 11. září 2001.

Beigbeder nám líčí, minutu po minutě, příběh, který se mohl odehrát toho hrůzného rána, jehož události ochromily dění nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku civilizovaného světa. Mohl, protože o tom, jak tehdy skutečně zbytečný boj o život uvězněných lidí probíhal, nikdo mnoho neví. Jsou známa čísla a jména, známe i útržky srdceryvných telefonních hovorů obětí s jejich nejbližšími, neumíme si však představit tu hrůzu a bezmoc, kterou všichni pociťovali.

Hlavními smutnými postavami jsou rozvedený otec Carstew a jeho dva synové, Jerry a David. Carstew se snaží namluvit svým dětem, že se jedná pouze o protiteroristické cvičení a utěšuje sám sebe tím, že mu to věří. Tak tomu ale není. Kromě dalších jsou v restauraci ještě dva mladí a bohatí obchodníci, kteří hledají útěchu ve vzájemných objetích... Jeffrey, jenž pořádal pro své spolupracovníky obchodní snídani a cítí se tak za ně za všechny zodpovědný... a samozřejmě také personál, servírka Lourdes a člen ochranky Anthony, muslim. A další a další, v románu bezejmenní, kteří uhořeli, udusili se, v záchvatu beznaděje skočili z okna, a nebo unikli všem nástrahám jen proto, aby zahynuli při zřícení budovy.

Každá minuta z více než 100, po které trvalo peklo, má v knize svou vlastní kapitolu. Střídají se dechberoucí události s autorovými myšlenkami a úvahami. Všichni prý víme, kde jsme byli a co jsme zrovna dělali ten den, 11. září, kdy se bortily zdi WTC. I já to vím a přesně si pamatuji první obrázky v mimořádných zprávách, na ty se nedá zapomenout. V prvních chvílích jsem ani nemohla uvěřit, že se něco takového opravdu děje. New York je pro mě tak vzdálený. Také proto jsem si tuhle knížku přečetla, abych si přiblížila tu strašlivou událost. I když ten nesmyslný čin asi nikdy nepochopím.


15.03.2005
alzaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Cesta za tajemný hvozd - Kroniky Světakraje I.
(2) Vosí továrna
Banksova kniha "Vosí továrna" (orig. The Wasp Factory), která vyšla v roce 1984, dle vyjádření našeho populárního teoretika a editora Martina Šusta (a nejen jeho) dosáhla doslova kultovní obliby. O ...
(3) Tajemství dvou partnerů
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům