60 %

Bobková, Lenka; Holá, Mlada - Lesk královského majestátu ve středověku

Více informací k této knize najdete v detailu
Reprezentace krále, prezentace královské moci lidu, korunovační rituály, umění k oslavě krále a chápání královského majestátu je námětem rozsáhlého sborníku k nedožitým 85. narozeninám profesora Františka Kavky. Shromážděné práce se zabývají především obdobím vlády Lucemburků v Českých zemích, ale zastoupeny jsou i příspěvky o době přemyslovské a jagellonské, či články zabývající se volbou římských císařů nebo osudy francouzských králů.

Lenka Bobková a Mlada Holá sestavily práce 29 historiků včetně sebe do čtyř bloků: Panovník a jeho majestát, zabývající se královským majestátem doslovně; Reprezentace královské moci, v níž je pojednáno o králově reprezentaci formou mincí, úřadů a jejich úředníků či králem zřizovaných a financovaných klášterů; Vzdělání, umění a panovnický majestát, jež dokumentuje následky bohatých investic do umění; a Královský majestát pohledem literátů a vzdělanců, ukazující chápání královské moci dobovými historiky a následky těchto úvah dovedených až k magickým praktikám.

Úplně první stať je věnována životu Františka Kavky, jemuž je sborník dedikován. Opakování slova sborník je namístě, neboť kniha je opravdu souborem nenavazujících článků s obsáhlým poznámkovým aparátem. Z hlediska neodborného čtenáře je sborník spíše časopisem než knihou.

Lesk královského majestátu je neobyčejně rozsáhlý, nejen formátem a počtem stránek, ale i použitím malé velikosti písma. Text je doplněn černobílými fotografiemi a kresbami, zásadní umělecká díla jsou reprodukována ve dvou kvalitních, barevných přílohách. Některé partie jsou poněkud suchopárné, jiné, například o "šílenství" francouzského krále Karla VI., nepostrádají čtivost typickou pro bulvární témata (myšleno bez negativní konotace). Formát sborníku patrně omezí skupinu čtenářů na "širší odbornou veřejnost" a odvážné zájemce z řad nadšenců, kteří budou odměněni hlubším náhledem na vybraná témata, než by nalezli v konvenční knize.

Vydala Paseka v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 1,57.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31020 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vládce parazit
(2) Srovnáno se zemí
(3) Acid House
Když jsem znova pročítal prvotinu populárního skotského autora Irvina Welshe "Acid House" (1994), tato věta ze stejnojmenné povídky mi připadala jako dokonalé motto pro celý titul. Autor se narodil ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům