90 %

Brown, Dan - Andělé a démoni

Více informací k této knize najdete v detailu
Spolu s celosvětovým úspěchem knihy "Šifra mistra Leonarda" (Da Vince Code) se na výsluní popularity dostala i o trochu starší kniha téhož autora "Andělé a démoni" (Angels & Demons). Kniha vyšla v roce 2000, a jedná se vlastně o první knihu příběhů profesora umění Roberta Langdona z Harvardu. Zatímco "Da Vince Code" je faktografický thriller o ...

Spolu s celosvětovým úspěchem knihy "Šifra mistra Leonarda" (Da Vince Code) se na výsluní popularity dostala i o trochu starší kniha téhož autora "Andělé a démoni" (Angels & Demons). Kniha vyšla v roce 2000, a jedná se vlastně o první knihu příběhů profesora umění Roberta Langdona z Harvardu. Zatímco "Da Vince Code" je faktografický thriller o tajemství řádu Templářů a života Ježíše Krista a jeho učedníků, v "Démonech" nás autor provádí světem Vatikánu a Říma s jejich uměleckými skvosty a záhadami opředeným spolkem iluminátů.
Příběh začíná brutální vraždou geniálního vědce Leonarda Vetra v evropském výzkumném centru CERN, který i přes svůj materialistický výzkum ve fyzice je silně věřící katolík. A právě fyzikálně dokázal, že bůh existuje. Byl první, kdo vytvořil hmotu ze samotné energie, takže bůh mohl opravdu vytvořit svět z "ničeho". Ale jeho objev byl zneužit a výsledek - bájná antihmota - má být použita na zničení samotného srdce křesťanské církve - Vatikánu. A právě v té chvíli je do děje vhozen Robert Langdon, coby odborník na symboliku, speciálně na symboliku iluminátů, tajného spolku geniálních vědců , který už od nepaměti touží zničit křesťanskou církev, a který je pod tímto hrůzným činem podepsaný. Do konce Vatikánu zbývá 24 hodin. A každou hodinu bude ještě zabit jeden ze čtyř největších kandidátů na post papeže.
Langdon a jeho pomocnice, dcera zavražděného L. Vetra Vittoria, chtějí nejen zachránit samotný Vatikán, ale i životy čtyř unesených kardinálů. Řešení je ukryto v symbolice iluminátů. Přes umění, tak bohatě zastoupené ve věčném městě, se naši hrdinové krok za krokem přibližují k cíli. Ale nejde to idylicky, kardinálové začínají jeden po druhém umírat hrůznými způsoby smrti a bomba z antihmoty pomalu odpočítává čas na stále neznámém místě Vatikánu.
Autor znova dokonale skloubil známá a neznámá historická fakta s vynikajícím napínavým příběhem. Svým vypravěčským uměním a stupňováním napětí Brown nedá čtenáři ani chvilku odpočinku. Ovšem musím poznamenat, že základní schéma této knihy i "Da Vince Code" je naprosto shodné. První kapitola začíná popisem vraždy klíčové postavy, po které následuje probuzení Langdona telefonátem neznámého člověka s velmi přesvědčivými prosbami. V průběhu děje se k Langdonovi přidá nenápadně krásná mladá žena, ke které profesor postupem času cítí větší a větší náklonnost. Všechnu špinavou práci dělá jeden profi zabiják ovládaný neznámý šéfem, z kterého se na konci nečekaně "vyklube" jeden z nenápadných hrdinů knihy.
Proč se ale nakonec stala úspěšnější knihou "Da Vince Code"? Je faktem, že taková místa jako Louvre, postavy jako Kristus, Leonardo da Vinci, obraz Mony Lisy, jsou přece jen známější a představitelnější než civilizaci uzavřený Vatikán se svými postavami a rituály. A možná je tu i fakt, že rozuzlení knihy "Andělé a démoni" přece jen má na rozdíl od "Da Vince Code" dost nedostatků, faktických mezer. Hlavně jak fiktivní hlava iluminátů to vlastně mohla všechno tak skrytě připravit a spustit. A taky mi připadalo trochu nepravděpodobné, že by lidé, kdyby věděli, že ve Vatikánu je uložená bomba o síle jaderné nálože, houfně Řím neopouštěli, ale šli přímo na Svatopetrovské náměstí "očumovat", jak to dopadne.
Ale to jsou opravdu hnidopišské poznámky, které nic nemění na faktu, že jde o skvěle napsaný příběh s výtečným dávkováním napětí, a to vše jako fascinující výklad o dějinách umění ve středověkém Římě.


13.10.2004
BoboKingZajímavé odkazy:


Diskuze k této recenzi:
Brown, Dan - Andělé a démoni (příspěvků: 40)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 153. Z toho průměrné hodnocení: 1,87.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Nebeské pastviny
U amerického spisovatele Johna Steinbecka, nositele Nobelovy ceny za literaturu, si musíme uvědomit jednu zásadní věc: Steinbeck se narodil na venkově, vyrůstal na venkově, a celý život, ať byl ...
(2) Nepřátelé: Příběh lásky
(3) Svět v číslech 2009
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům