100 %

Brown, Dan - Šifra mistra Leonarda

Více informací k této knize najdete v detailu
Jestliže se ohlédneme za rokem 2003 na anglo-amerických knižních trzích, zjistíme, že absolutní jedničkou v prodejnosti a popularitě je román amerického autora Dana Browna Šifra mistra Leonarda (orig. The Da Vinci Code). Vyšla někdy v březnu 2003 a hned první týden obsadila No.1 v renomované knižní hitparádě New York Times. A po téměř jednom roce ...

Jestliže se ohlédneme za rokem 2003 na anglo-amerických knižních trzích, zjistíme, že absolutní jedničkou v prodejnosti a popularitě je román amerického autora Dana Browna Šifra mistra Leonarda (orig. The Da Vinci Code). Vyšla někdy v březnu 2003 a hned první týden obsadila No.1 v renomované knižní hitparádě New York Times. A po téměř jednom roce je na tomto místě stále. Dokonce i dlouho očekávaný pátý díl z cyklu Harry Potter na tento román nestačil. Stejná situace je i na anglickém trhu, nebo v největším knihkupectví na internetu AMAZON.com , kde je kniha vždy někde mezi 1. až 5. místem.

S dílem D. Browna jsme se mohli seznámit už v jeho thrilleru o Vatikánu Andělé a démoni(orig. Angels & Demons). Šifra mistra Leonarda je velmi volným pokračováním dobrodružství sympatického historika a odborníka na symbologii prof. Roberta Langdona. Hlavním námětem příběhu je opět křesťanství a jeho tajemství a záhady spojené s postavou Ježíše Krista a celého Nového zákona. Langdon je na seznamu lidí podezřelých z vraždy hlavního správce pařížského Louvreu, se kterým se měl chvíli před smrtí setkat a projednat svoji novou revoluční knihu o Svatém grálu a jeho ochráncích z templářského řádu. Zavražděný, který je velmistrem templářů, totiž za velmi bizarních okolností nechá za svojí vraždou tajemné vzkazy, mezi kterými bohužel figuruje i Langdonovo jméno. Celý vzkaz napsaný neviditelným fixem je jedna složitá alfanumerická šifra. Šifra, která toho, kdo ji vyluští, dokáže navést na místo uložení Svatého grálu, nejhledanějšího pokladu v novodobých dějinách našeho světa. Jeho odhalení může přinést zkázu celého světa založeného na křesťanských tradicích, protože všechno novozákonní je jeden Vatikánem řízený podvod. A Vatikán a další křesťanské církve jsou schopny pro zničení tajemství udělat všechno, naprosto všechno. Langdon a další do případu zapletení nevinní spolupachatelé bojují nejen o záchranu světa, ale i o svůj vlastní život.

Jestli vám to připadá jako naivní (trapný) námět, až spíše science fiction, nenechte se v žádném případě odradit. Jedná se o odborně doložené dílo založené na skutečnostech, které si ani neuvědomujeme. Na skutečnostech, které se nám už více než 2000 let snaží vtlouci křesťanská církev do hlavy jako neoddiskutovatelné axiomy. Mnoho tradičních věcí bereme už s takovou samozřejmostí, že se ani neptáme, proč a jak to a ono vzniklo. Na principu postupného odhalení skutečností právě napsal Dan Brown svůj román. Jsou to věci, které mne vyvedly z konceptu tak, že jsem v šoku běhal po bytě a mumlal si pořád, že to snad Brown nemůže myslet vážně. Velmi jsem litoval, že není pracovní týden, protože bych asi běžel hned do knihovny si ta fakta ověřit. Proto říkám , nečtěte knihu přes víkend, když se nemůžete dostat do knihovny. Nebo když nemáte doma on-line internet. Pravděpodobně jsem za poslední rok nečetl nic tak poutavého, co mne tak zcela pohltilo. Brown je vynikající vypravěč, který svými nápady nenechá váš mozek ani na chvilku odpočinout. Velmi vyváženě do děje vkládá další skutečnosti, takže se propadáte stále hlouběji do spletitých teorií spojených se Svatým grálem. Podstatné ale je, že ve velmi srozumitelné formě, takže se neztratíte v konspiracích a teoriích.

Jediné překlepy udělalo nakl. Metafora u aut. V jednu chvíli přijíždí jeden z hrdinů před kostel černým audi a o pár minut a kapitol už vystupuje z bílého audi. Stejně značku FIAT změnilo na SIAT. Ale to jsou tak nepodstatné věci, že nemají na příběh absolutně žádný vliv.
Závěrem můžu s klidem na duši říct, že kdo knihu nečetl, o dost přišel.


11.10.2004
BoboKingZajímavé odkazy:


Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 477. Z toho průměrné hodnocení: 1,9.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mládě - první rok života
Při výpravách za českými nakladateli se mi dostala do ruky zajímavá knížečka. Kdo by neznal "průvodce" pro novorozeňátka typu "Naše miminko", celé v růžovém a bledě modrém, plné zajíčků, káčátek a ...
(2) Vývoj a proměny státního zřízení Polska ve 20. století
(3) Ženy, které čtou, jsou nebezpečné
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům