90 %

Bryson, Bill - Appalačská stezka

Více informací k této knize najdete v detailu
Vzpomínáte na knihy Zdeňka Šmída o turistech "Proč bychom se nepotili", nebo "Proč bychom se netopili"? Jestli jste propadli kouzlu tohoto příjemného a inteligentního humoru, nemůžete přehlédnout ani knihy amerického spisovatele a cestovatele Billa Brysona (*1951). Tento ve světě populární autor několika cestopisných knih, napsaných podle ...

Vzpomínáte na knihy Zdeňka Šmída o turistech "Proč bychom se nepotili", nebo "Proč bychom se netopili"? Jestli jste propadli kouzlu tohoto příjemného a inteligentního humoru, nemůžete přehlédnout ani knihy amerického spisovatele a cestovatele Billa Brysona (*1951). Tento ve světě populární autor několika cestopisných knih, napsaných podle vlastních zkušeností, nás ve svém díle "Appalačská stezka" provede po stejnojmenné turistické trase na východě USA, která je dlouhá přes 2000 mil, a považuje se za nejstarší dochovanou značenou stezku v USA. Už od první stránky je jasné, že Bryson je typ člověka, který musí zkusit všechno a dovede vše přijmout s humorem a pochopením. Spolu se svým dost divným přítelem se jednoho roku rozhodl přejít Appalačskou stezku, aby si mohl dokázat, že je stále chlapákem, a aby večer v hospodě mezi ostatními chlapáky mohl moudře vykládat: "Jo, už jsem se taky vysral v lese." Chce si dokázat, že se o sebe dovede postarat sám, že má stále dobrou kondici, že pravděpodobnost sežrání medvědem je "opravdu" malá, maniakální vrazi jsou jen ve městech, atd. Ale jak se blíží termín začátku, už si tak jistý v některých názorech není. Vlastně přiznává, že téměř ve všem. První velký šok ho čeká v postavě jeho přítele Stephana Katze, jediného kamaráda, který s ním tuto bláznivou výpravu chtěl podniknout. Neviděl ho už téměř dvacet let, a ta tlustá udýchaná postavička, co vylezla z letadla, určitě nevypadala na turistu pro Appalačskou stezku. Přes všechny peripetie se na cestu vydají a turistická show může začít.
Bryson nám nevykládá pouze příhody z túry, ale předkládá nám i zajímavou historii jednotlivých částí stezky, jejich současný stav atd. Nikdy se nevyhýbá komentářům na současnou americkou správu lesů a národních parků, do které se upřímně řečeno dost "nabourává". Ale když vezme v potaz ty strašné kopance, co tento úřad dělá, není se čemu divit. Spíše se jako český turista divím, že i v tak dokonalém světě, jako je USA, je něco takové možné. Všechno to komentuje velmi sarkasticky. Třeba : "Je snad snem každého biologa vylít do chráněné říčky 16 tun jedů", nebo "Jen americké správě nár. parků se povedlo během jednoho dne objevit nový živočišný druh a hned ho vybít."
Můžeme říct, že kniha sklidila čtenářský úspěch zcela zaslouženě. V nakl. Columbus už vyšla i druhá Brysonova kniha "Hlavou dolů", která nás zavede k protinožcům do Austrálie.

Pěknou zábavu při četbě Vám přeje


24.11.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Psychoanalýza a náboženství
Erich Fromm je nejznámějším představitele marxistické psychoanalýzy. Tenká knížka "Psychoanalýza a náboženství" je volným pokračováním "Člověka a psychoanalýzy". Zatímco předchozí kniha se ...
(2) Struktura vesmíru
(3) Špeky
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům