80 %

Bukowski, Charles - Zápisky starého prasáka

Více informací k této knize najdete v detailu
Bukowski je znám především jako autor excentrický, který se nebojí ostřejšího výrazu ve svých prózách. Svým stylem a jazykem provokoval od šedesátých let až do poloviny let devadesátých let, kdy zemřel. Nikdy se netajil svým zaujetím k sexu, měl velký sen se v osmdesáti letech milovat s osmnáctiletou dívkou. To se mu však nesplnilo. Jeho prózy, ale i povídkové sbírky jsou sexu plné, skoro se mi chce říct, že sex z nich přímo odkapává. Ovšem, sex zde není v žádném případě prvoplánový, sex je prostě spojovacím článkem. Ovšem v knize Zápisky starého prasáka se setkáváme s další Bukowského podobou, s Bukowskim fejetonistou.

Kniha je sbírkou fejetonů, které vycházeli v šedesátých letech v losangelských novinách Open City (Otevřené město). Tedy před začátkem jeho spisovatelské dráhy. Protože ve svých fejetonech reagoval na aktuální události a problémy nejen amerického života, je jejich složení velmi různorodé. Bukowski píše o karbanu, sebevraždě, Dubčekovi a roku 1968, atentátu na prezidenta Kenedyho a samozřejmě o sexu. Literární podoba fejetonů je proti všem psaným i nepsaným zásadám tohoto literárního žánru, ostatně i proti zásadám správné stylistiky. Tak například Bukowski zásadně ignoruje velké písmena na začátcích vět, pravděpodobně nevěřil, že to je potřeba. Uvažuje pomocí selského rozumu, žádné náročné intelektuální pochody nečekejte, ale o to je to přitažlivější.

Tato knížka je hold nejen Bukowskému, ale i beatnické generaci, jejímž představitelem Bukowski byl. Je také hold americké svobodě slova, někoho může šokovat otevřenost a porušování morálních a etických zásad. Ovšem Charles Bukowski tohle uměl podat nenuceně, přirozeně, s vulgární noblesou. Ze začátku jsem se bál, že mě s postupem času začne opakování vulgárností a obscénností nudit, ale čím více jsem se knížkou probíral tím více mě to bavilo. Dokonce bych i řekl, že Bukowského forma je vhodná právě pro tento literární žánr. Vřele doporučuji.


14.12.2005
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 15. Z toho průměrné hodnocení: 1,8.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31085 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Francouzská revoluce
Na pultech knihkupectví se objevily už dvě edice zjednodušených výkladů světových dějin pro mladé nebo dějin neznalé. Nejprve to byla edice "Děsivé dějiny" od T. Dearyho z nakladatelství Egmont a k ...
(2) Pan Tompkins stále v říši divů
(3) Teorie a praxe skupinové psychoterapie
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům