70 %

Burroughs, William S. - Nahý oběd

Více informací k této knize najdete v detailu
Člověku se občas dostanou pod ruku podivné knihy. Ke čtení Nahého oběda jsem se dostal skrze dílo Jacka Kerouaca a byl jsem připraven na to, že to bude nevšední čtení, ale teď musím říct, že jsem připraven nebyl ani zdaleka.

Že jsou drogy svinstvo ví každé malé dítě, ale málokdy se člověk dostane k informacím takřka z první ruky. Nahý oběd nám je servíruje na plísní porostlém podnose a celé je to dost nehezká podívaná. Tahle kniha vznikala přímo při drogovém opojení a je to vidět. O ději se zde prakticky mluvit nedá. Celá kniha je série šílených obrazů zfetovaného malíře, díky metodě střihu se dění neustále přesouvá z jednoho místa do druhého a kdo se v tom vyzná, je nejspíš také blázen. Není to čtení pro citlivé povahy, podíváte se až na hranici možného (a nejspíš i za ní), ale asi toho nebudete litovat. Tahle kniha je hlavně o prožitku a o předání pocitů. Budete se muset hodně soustředit, možná se i chvílemi nutit číst dál, na konci toho všeho vyjdete zmatení.

Burroughs napsal za svůj život mraky knih (např. Feťák, Teplou, Nova Express a další), ale Nahý oběd už asi zůstane jeho knihou nejdůležitější, v Americe byl za ní popotahován po soudech, jeden čas byla úplně zakázaná a dnes je z ní uznávané dílo.

Nebudu vám nic nalhávat, kniha je to zajímavá, ale velice náročná na čtenáře a nevím, jestli se k ní ještě někdy vrátím. Nutí hodně přemýšlet a na to už dnes není moc času nebo snad ne? Já o ní přemýšlet ještě dlouho budu.


08.02.2006
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 33. Z toho průměrné hodnocení: 2,48.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1007 ohodnocených)
1091 knih
  (957 ohodnocených)
a celkem 30459 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a