Děj knihy nás zavede do Alžíru a seznámí nás s mladíkem Mersaultem, který je typický existencionalistický hrdina. Hned na začátku příběhu mu zemře maminka, a tak se vydává na její pohřeb do útulku, kam jí umístil. Už tato nelehká životní situace nám Mersaulta ukáže v pravém světle. Jeho samého se smrt matky příliš nedotkne, nedokáže prožívat druh smutku, který od něj všichni očekávají, naopak je se vším smířen a nechce ze sebe dělat někoho kým ve skutečnosti není.
To je vůbec typický jeho postoj v celém příběhu. Že tento mladý muž nemůže skončit dobře je snad každému jasné, ale jak se to celé stane vám už prozrazovat nebudu.
Při čtení Cizince vám určitě neunikne paralela s výše už zmíněným Procesem Franze Kafky, ten se totiž skutečně stal předobrazem této knihy, dále pak posloužily jako inspirace neméně slavný Červený a černý od Stendhala či Dostojevského Bratři Karamazovi. Stejně jako tato veliká díla světové literatury, i Cizinec nabízí mnoho interpretací a kniha se tak stává aktuální i v dnešních časech.