70 %

Camus, Albert - Mýtus o Sisyfovi

Více informací k této knize najdete v detailu
Že Albert Camus nebyl obyčejný spisovatel a že se zabýval i filozofií, je celkem známá věc. Jeho esej pojmenovaná Mýtus o Sisyfovi je toho dobrým příkladem.

Jako téma si autor vybral podle něj tu vůbec nejdůležitější otázku, která existuje, a sice problém, jestli má člověk žít, nebo zda se má zabít, tedy spáchat sebevraždu. Pro Camuse je totiž život absurdní a jde tedy o to, jakou má cenu ho nadále žít. Řecká báje o Sisyfovi, který je navždy odsouzen ke zbytečné práci, valením kamene na vrchol hory, z kterého vždy znovu spadne na původní místo, a vše se opakuje, si Camus vybral záměrně. Navzdory očekávání samotnému Sisyfovi autor věnuje pouhých pár stránek knihy.

Stěžejním tématem knihy je právě ono absurdno, jeho popis, vymezení a vyrovnání se s ním. Autor polemizuje s řadou filozofů a věnuje se i slavným literárním postavám. Že zde narazíme na slavného sebevraha, inženýra Kirillova z Dostovského Běsů, snad nikoho nepřekvapí. Ovšem přítomnost vyhlášeného milovníka Dona Juana na první pohled přece jen už trochu zvláštní je a přitom právě po něm by měla být tato kniha pojmenována spíše, neboť ji daleko lépe vystihuje. Na závěr knihy se Camus věnuje ještě dalšímu autorovi a snad i spřízněnci, který se absurdna ve svém díle nejednou dotkl, a tím je Franz Kafka.

Mýtus o Sisyfovi je další z děl Alberta Camuse, které u nás nově postupně vycházejí, a stejně jako u Cizince je obohacený velice kvalitním doslovem paní Evy Beránkové. Kniha nutí k zamyšlení. Jediné, co bych jí vytkl, je to, že je psaná velice odborným jazykem a je velice náročná na čtenáře. Já osobně jsem měl občas problém se v textu neztratit (na druhou stranu je to spíš můj nedostatek). Tato kniha prostě není určena úplně pro každého.


09.05.2006
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 17. Z toho průměrné hodnocení: 2,76.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Černá planeta - Nemesis z hvězd
(2) České země v evropských dějinách - 1
(3) Astrid a Veronika
Příběh má mnoho společného jak s jejím rodným Švédskem, tak s Novým Zélandem, jejím druhým domovem. Je to příběh ze současnosti odehrávající se na švédském venkově, v malé vesnici, do které se právě ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům