70 %

Camus, Albert - Mýtus o Sisyfovi

Více informací k této knize najdete v detailu
Že Albert Camus nebyl obyčejný spisovatel a že se zabýval i filozofií, je celkem známá věc. Jeho esej pojmenovaná Mýtus o Sisyfovi je toho dobrým příkladem.

Jako téma si autor vybral podle něj tu vůbec nejdůležitější otázku, která existuje, a sice problém, jestli má člověk žít, nebo zda se má zabít, tedy spáchat sebevraždu. Pro Camuse je totiž život absurdní a jde tedy o to, jakou má cenu ho nadále žít. Řecká báje o Sisyfovi, který je navždy odsouzen ke zbytečné práci, valením kamene na vrchol hory, z kterého vždy znovu spadne na původní místo, a vše se opakuje, si Camus vybral záměrně. Navzdory očekávání samotnému Sisyfovi autor věnuje pouhých pár stránek knihy.

Stěžejním tématem knihy je právě ono absurdno, jeho popis, vymezení a vyrovnání se s ním. Autor polemizuje s řadou filozofů a věnuje se i slavným literárním postavám. Že zde narazíme na slavného sebevraha, inženýra Kirillova z Dostovského Běsů, snad nikoho nepřekvapí. Ovšem přítomnost vyhlášeného milovníka Dona Juana na první pohled přece jen už trochu zvláštní je a přitom právě po něm by měla být tato kniha pojmenována spíše, neboť ji daleko lépe vystihuje. Na závěr knihy se Camus věnuje ještě dalšímu autorovi a snad i spřízněnci, který se absurdna ve svém díle nejednou dotkl, a tím je Franz Kafka.

Mýtus o Sisyfovi je další z děl Alberta Camuse, které u nás nově postupně vycházejí, a stejně jako u Cizince je obohacený velice kvalitním doslovem paní Evy Beránkové. Kniha nutí k zamyšlení. Jediné, co bych jí vytkl, je to, že je psaná velice odborným jazykem a je velice náročná na čtenáře. Já osobně jsem měl občas problém se v textu neztratit (na druhou stranu je to spíš můj nedostatek). Tato kniha prostě není určena úplně pro každého.


09.05.2006
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 17. Z toho průměrné hodnocení: 2,76.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31171 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Podivný Thomas
(2) Poslední rodina v Anglii
Nedávno jsem psal o knížce Glenkill: Ovce vyšetřují a tak když jsem četl, že vyšlel další příběh, kde je svět viděn očima zvířete, nemohl jsem si ji nechat ujít. Glenkill mě moc nenadchnul. Ne, že by ...
(3) Podivuhodný svět bonsají
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům