Hrdinkou příběhu je mladá žena Cullen, která po mnoha kopancích ve svém soukromém a milostném životě konečně našla toho pravého, za kterého se mohla provdal a porodila mu nádhernou dcerku Mae. To všechno je pro ni dokonalé, ale jen do okamžiku, kdy se jedné noci dostane ve snu do záhadné země jménem Rondua. Jako většina snů i ten vypadá, že s realitou nemá nic společného. Obrovská mluvící zvířata, tajemné názvy a bytosti, to vše je ale téměř normální. Ale první praskliny ve snové normalitě se objevují, když v jejím putování po záhadné Rondue ji doprovází malý chlapec, pojmenovaný jednoduše Pepsi, z kterého se vyklube její vlastní nenarozené dítě, které ho se na "Zemi" dobrovolně zbavila potratem. Spolu s panem Tracym, velkým psem s kloboukem, velbloudem Martio a vlčicí Felinou se vydávají na cestu za měsíčními kostmi, u kterých sice nechápe jejich smysl, ale s postupem času zjišťuje, že majitel pěti měsíčních kostí se stane vládcem Rondue. Soutěžících je více, a jen jeden může vyhrát, a druhý musí zemřít.
Už od prvních stránek ve mně příběh navozoval velmi podobnou atmosféru, jako u nedávno vydaného románu Cliva Barkera "Abarat". U obou titulů jde o velmi těsné prolínání našeho reálného světa se světem fantasie, u obou lze najít docela výrazně děsivé, až hororové prvky. Ale problém, proč mi "Měsíční kosti" nepřipadaly až tak čtivé jako např. "Země smíchu" je v jisté nelineárnosti příběhu. Kniha je první díl z volné trilogie o Rondue. Když se ale podíváte na děj, jakoby už šlo ale o nějaký další díl. Jako čtenář jste spolu s hrdinkou vrženi do světa, jehož souvislosti nechápete, a ani v knize nějak vysvětleny nejsou. Pořád nevím, proč se vlastně bojuje o měsíční kosti? Jak jejich vlastnictví ovlivňuje budoucnost hrdinů?
Více než samotný děj jsou spíše zajímavé jednotlivé obrazy, která zvláště k závěru gradují k téměř hororovému konci. Cullen samozřejmě postupem času zjišťuje, že její život ve fantaskní Rondu začíná mít vliv i na pozemský život. Nejvíce si to uvědomí, když najednou může používat magických schopností i doma v New Yorku. Celá tato provázanost obou světů pak na konci vyvrcholí právě soubojem jejího syna Pepiho s protivníkem zvaným Jackem Chili, který zde nakonec vystoupí jako jeden ze sadistických vrahů z Cullenina skutečného života.
Kniha jako příběh mne díky své nelineárnosti moc nenadchl. Na druhou stranu jednotlivé obrazy, opravdu bezbřehá autorova fantasie a hororově laděný závěr nejsou nikterak špatné. K tomu se musí připočíst i dobrý překlad, příjemný formát knihy a hlavně velmi příznivá cena pouhých 179,-Kč.