100 %

Caruso, Giacinta - Rembrandtův trojúhelník

Více informací k této knize najdete v detailu
Osudy slavných malířů jsou přitažlivé nejen pro milovníky jejich obrazů, ale i pro čtenáře životopisných knih. Rembrandtův trojúhelník patří mimo jiné ještě do rámce detektivky, thrilleru až hororu. Příběh je zároveň romantická fantazie ze života nejslavnějšího malíře všech dob. Z italského originálu citlivě přeložila Alena Režná.

Hlavními postavami jsou: Rembrandt van Rijn, nejslavněší nizozemský malíř v 17. století, mistr realistických výjevů a hlavně osobitého využití světla a stínu, který se narodil v roce 1606 a jeho krásná a inteligentní manželka Saskia... O slavném Rembrandtovi bylo napsáno mnoho knih, mohu zmínit životopisnou knihu Já, Rembrandt od Weisse nebo Rembrandt od Henrika van Loona.

Rembrandt van Rijn (1606 - 1669) se narodil se v Leydenu, byl nadaný, studovaný a talentovaný, brzy si otvírá vlastní ateliér. Po smrti otce se přestěhuje do Amsterdamu, maluje olejovými barvami na dřevěné desky hlavně obrazy s náboženskou tématikou, ve svých obrazech zachycuje silné emoce, každý jeho obraz skrývá nějaké tajemství. Maluje také pro bohaté měšťany. V roce 1631 dostal zakázku na známý obraz Hodina anatomie doktora Nicolaese Tulpa. Rembrandtova manželka Saskie je krásná, bohatá a inteligentní žena. Malířův osud je však dost tragický...

Giacinta Carusová napsala příběh o Rembrandtovi jako romantickou fantazii s detektivní zápletkou z období, kdy malířovi bylo 35 let a právě prožívá v manželství se Saskií velmi těžké období, Saskia trpí depresemi a její krása chřadne... Publikace je v pevné vazbě s krásným přebalem, kde jsou podobizny hlavních protagonistů. Kniha má více než 200 stránek a Epilog, který stručně líčí další osudy malíře a jeho rodiny...

Rembrandtovi je pětatřicet a jeho žena Saskia trpí depresemi poté, co jim krátce po sobě zemřely dvě sotva narozené děti. Vzápětí přijdou o další čtvrté dítě, syn Titus, se má k světu. Nedlouho po jeho narození však umírá Saskia... Malému Titovi najdou chůvu, mladou vdovu Geertji, která Rembrandta okouzlí a nutí ho do sňatku. Zadlužený malíř si to však nemůže ani nechce dovolit. Když jejich spory dosahují vrcholu, objeví se v domě mladá vychovatelka Hendrickje - netrvá dlouho a Rembrandt se zamiluje. Titovi posléze přibude sestra Cornelie.

Peripetie Rembrandtova života v druhé linii doplňuje téměř detektivní příběh ženy s velice temnou minulostí, původní Saskiiny ošetřovatelky Agnety Buddové. Román se tak stává čtivým příběhem plným vášní, intrik a zoufalé malířovy snahy uspořádat přijatelným způsobem své hmotné záležitosti.

Autorka románu Rembrandtův trojúhelník Giacinta Carusová se narodila v roce 1958 poblíž hlavního města Itálie Říma. Po ukončení střední a vysoké školy se živila jako novinářka, ale to jí nestačilo a vrhla se na psaní románů. Její první detektivní román zabíhá do minulosti, až do dílny malíře Hieronyma Bosche a k jeho nejslavnějšímu obrazu, podle něhož román dostal název: Zahrada pozemských rozkoší.

Kniha Rembrandtův trojúhelník je jakýmsi doplněním životopisných knih, jsou zde obsaženy představy, fantazie a poznání 17. století. Jak asi žil Rembrandt? Co prožíval, co cítil a koho miloval? Jak tvořil svá nejslavnější díla? Skutečnost se realisticky mísí s fantazií, román je plný vášní, intrik, pomluv a skandálů slavného malíře. Navíc je napínavý a velmi čtivý. Román Giacinty Carusové se řadí do knih typu historická detektivka.

Vřele ji čtenářům doporučuji, přečetla jsem knihu se zájmem a jedním dechem! Zároveň doporučuji čtenářům návštěvu stránek nakladatelství METAFORA.

Vydání první.
Z italštiny přeložila Alena Režná.
Vydalo nakladatelství METAFORA, 2008.


21.04.2009
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Tři za králem šli
(2) Jistě, pane premiére II.
Obzvláště vhodnou demonstrací výše uvedeného je 8 politických zásad odpovídání na otázky: Napadněte otázku. Napadněte tazatele. Pochvalte otázku. Zpochybněte otázku. Předstírejte, že je to ...
(3) Zanzibar aneb První světový průvodce Haliny Pawlowské
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům