100 %

Caruso, Giacinta - Rembrandtův trojúhelník

Více informací k této knize najdete v detailu
Osudy slavných malířů jsou přitažlivé nejen pro milovníky jejich obrazů, ale i pro čtenáře životopisných knih. Rembrandtův trojúhelník patří mimo jiné ještě do rámce detektivky, thrilleru až hororu. Příběh je zároveň romantická fantazie ze života nejslavnějšího malíře všech dob. Z italského originálu citlivě přeložila Alena Režná.

Hlavními postavami jsou: Rembrandt van Rijn, nejslavněší nizozemský malíř v 17. století, mistr realistických výjevů a hlavně osobitého využití světla a stínu, který se narodil v roce 1606 a jeho krásná a inteligentní manželka Saskia... O slavném Rembrandtovi bylo napsáno mnoho knih, mohu zmínit životopisnou knihu Já, Rembrandt od Weisse nebo Rembrandt od Henrika van Loona.

Rembrandt van Rijn (1606 - 1669) se narodil se v Leydenu, byl nadaný, studovaný a talentovaný, brzy si otvírá vlastní ateliér. Po smrti otce se přestěhuje do Amsterdamu, maluje olejovými barvami na dřevěné desky hlavně obrazy s náboženskou tématikou, ve svých obrazech zachycuje silné emoce, každý jeho obraz skrývá nějaké tajemství. Maluje také pro bohaté měšťany. V roce 1631 dostal zakázku na známý obraz Hodina anatomie doktora Nicolaese Tulpa. Rembrandtova manželka Saskie je krásná, bohatá a inteligentní žena. Malířův osud je však dost tragický...

Giacinta Carusová napsala příběh o Rembrandtovi jako romantickou fantazii s detektivní zápletkou z období, kdy malířovi bylo 35 let a právě prožívá v manželství se Saskií velmi těžké období, Saskia trpí depresemi a její krása chřadne... Publikace je v pevné vazbě s krásným přebalem, kde jsou podobizny hlavních protagonistů. Kniha má více než 200 stránek a Epilog, který stručně líčí další osudy malíře a jeho rodiny...

Rembrandtovi je pětatřicet a jeho žena Saskia trpí depresemi poté, co jim krátce po sobě zemřely dvě sotva narozené děti. Vzápětí přijdou o další čtvrté dítě, syn Titus, se má k světu. Nedlouho po jeho narození však umírá Saskia... Malému Titovi najdou chůvu, mladou vdovu Geertji, která Rembrandta okouzlí a nutí ho do sňatku. Zadlužený malíř si to však nemůže ani nechce dovolit. Když jejich spory dosahují vrcholu, objeví se v domě mladá vychovatelka Hendrickje - netrvá dlouho a Rembrandt se zamiluje. Titovi posléze přibude sestra Cornelie.

Peripetie Rembrandtova života v druhé linii doplňuje téměř detektivní příběh ženy s velice temnou minulostí, původní Saskiiny ošetřovatelky Agnety Buddové. Román se tak stává čtivým příběhem plným vášní, intrik a zoufalé malířovy snahy uspořádat přijatelným způsobem své hmotné záležitosti.

Autorka románu Rembrandtův trojúhelník Giacinta Carusová se narodila v roce 1958 poblíž hlavního města Itálie Říma. Po ukončení střední a vysoké školy se živila jako novinářka, ale to jí nestačilo a vrhla se na psaní románů. Její první detektivní román zabíhá do minulosti, až do dílny malíře Hieronyma Bosche a k jeho nejslavnějšímu obrazu, podle něhož román dostal název: Zahrada pozemských rozkoší.

Kniha Rembrandtův trojúhelník je jakýmsi doplněním životopisných knih, jsou zde obsaženy představy, fantazie a poznání 17. století. Jak asi žil Rembrandt? Co prožíval, co cítil a koho miloval? Jak tvořil svá nejslavnější díla? Skutečnost se realisticky mísí s fantazií, román je plný vášní, intrik, pomluv a skandálů slavného malíře. Navíc je napínavý a velmi čtivý. Román Giacinty Carusové se řadí do knih typu historická detektivka.

Vřele ji čtenářům doporučuji, přečetla jsem knihu se zájmem a jedním dechem! Zároveň doporučuji čtenářům návštěvu stránek nakladatelství METAFORA.

Vydání první.
Z italštiny přeložila Alena Režná.
Vydalo nakladatelství METAFORA, 2008.


21.04.2009
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 30969 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Šifra mistra Leonarda
(2) Afghánec
(3) Hruškadóttir
Jen tak sama od sebe bych si asi Hrušku nepořídila, podle textu na obálce bych jí odsoudila jako příliš intelektuální literaturu na mou osobu, na čtení v autobuse, na oddych a provětrání hlavy po ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům