Hlavními postavami jsou: Rembrandt van Rijn, nejslavněší nizozemský malíř v 17. století, mistr realistických výjevů a hlavně osobitého využití světla a stínu, který se narodil v roce 1606 a jeho krásná a inteligentní manželka Saskia... O slavném Rembrandtovi bylo napsáno mnoho knih, mohu zmínit životopisnou knihu Já, Rembrandt od Weisse nebo Rembrandt od Henrika van Loona.
Rembrandt van Rijn (1606 - 1669) se narodil se v Leydenu, byl nadaný, studovaný a talentovaný, brzy si otvírá vlastní ateliér. Po smrti otce se přestěhuje do Amsterdamu, maluje olejovými barvami na dřevěné desky hlavně obrazy s náboženskou tématikou, ve svých obrazech zachycuje silné emoce, každý jeho obraz skrývá nějaké tajemství. Maluje také pro bohaté měšťany. V roce 1631 dostal zakázku na známý obraz Hodina anatomie doktora Nicolaese Tulpa. Rembrandtova manželka Saskie je krásná, bohatá a inteligentní žena. Malířův osud je však dost tragický...
Giacinta Carusová napsala příběh o Rembrandtovi jako romantickou fantazii s detektivní zápletkou z období, kdy malířovi bylo 35 let a právě prožívá v manželství se Saskií velmi těžké období, Saskia trpí depresemi a její krása chřadne... Publikace je v pevné vazbě s krásným přebalem, kde jsou podobizny hlavních protagonistů. Kniha má více než 200 stránek a Epilog, který stručně líčí další osudy malíře a jeho rodiny...
Rembrandtovi je pětatřicet a jeho žena Saskia trpí depresemi poté, co jim krátce po sobě zemřely dvě sotva narozené děti. Vzápětí přijdou o další čtvrté dítě, syn Titus, se má k světu. Nedlouho po jeho narození však umírá Saskia... Malému Titovi najdou chůvu, mladou vdovu Geertji, která Rembrandta okouzlí a nutí ho do sňatku. Zadlužený malíř si to však nemůže ani nechce dovolit. Když jejich spory dosahují vrcholu, objeví se v domě mladá vychovatelka Hendrickje - netrvá dlouho a Rembrandt se zamiluje. Titovi posléze přibude sestra Cornelie.
Peripetie Rembrandtova života v druhé linii doplňuje téměř detektivní příběh ženy s velice temnou minulostí, původní Saskiiny ošetřovatelky Agnety Buddové. Román se tak stává čtivým příběhem plným vášní, intrik a zoufalé malířovy snahy uspořádat přijatelným způsobem své hmotné záležitosti.
Autorka románu Rembrandtův trojúhelník Giacinta Carusová se narodila v roce 1958 poblíž hlavního města Itálie Říma. Po ukončení střední a vysoké školy se živila jako novinářka, ale to jí nestačilo a vrhla se na psaní románů. Její první detektivní román zabíhá do minulosti, až do dílny malíře Hieronyma Bosche a k jeho nejslavnějšímu obrazu, podle něhož román dostal název: Zahrada pozemských rozkoší.
Kniha Rembrandtův trojúhelník je jakýmsi doplněním životopisných knih, jsou zde obsaženy představy, fantazie a poznání 17. století. Jak asi žil Rembrandt? Co prožíval, co cítil a koho miloval? Jak tvořil svá nejslavnější díla? Skutečnost se realisticky mísí s fantazií, román je plný vášní, intrik, pomluv a skandálů slavného malíře. Navíc je napínavý a velmi čtivý. Román Giacinty Carusové se řadí do knih typu historická detektivka.
Vřele ji čtenářům doporučuji, přečetla jsem knihu se zájmem a jedním dechem! Zároveň doporučuji čtenářům návštěvu stránek nakladatelství METAFORA.
Vydání první.
Z italštiny přeložila Alena Režná.
Vydalo nakladatelství METAFORA, 2008.