70 %

Chancellor, Henry - Tajemství muzea

Více informací k této knize najdete v detailu
Román "Podivuhodná dobrodružství Toma Scatterhorna - tajemství muzea" (orig. The Museum's Secret - The Remarkable Adventures of Tom Scatterhorn , 2008) britského autora Henry Chancellora (*1968) je dalším přírůstkem v žánru dětské fantastické literatury z nakl. Argo.

Když jsem vzal knihu poprvé do rukou, už samotný název i grafická úprava obálky mi nějak podvědomě říkali, že půjde asi o něco jiného, než je člověk u moderních fantasy příběhů pro mládež zvyklý. Všechny ty akce, mírně okořeněné násilím, slangové výrazy a podobně v této knize moc nenajdete, nebo snad v odlišném vyznění. Příběh vychází z jakési šablony klasické anglické dobrodružné tvorby pro mládež. Styl mluvy, postavy, prostředí, to vše je tak trochu jako z edwardovské Anglie, přestože se většina příběhu odehrává v dnešní době. (Většina příběhu se odehrává v dnešní době, ale protože jedním z námětů knihy je možnost cestování v čase, tak zbývající část se odehrává právě v edwardovské Anglii.) Osobně ale spatřuji největší rozdíl od knih tohoto typu v absenci humoru. Ať už vezmete tituly jako Harry Potter, Řada nešťastných příhod, tituly od J. Wilsonové či E. Colfera, vždy je nezanedbatelným prvkem knihy humor, často populární tzv. šibeniční. V "Tajemství muzea" na humor nějak nezbylo místo. Tento prvek ale autor částečně nahrazuje postavami, které jsou v jeho popisu více než podivínské. Jako příklad jmenujme postavy manželů strýčka Josiho a tety Melby. On malý a tlustý, růžolící mužíček, ona vysoká a kostnatá, s účesem jako pudinková mísa. K této dvojici ještě patří jejích zvířecí mazlíček, krysa jménem Plankton. A takových postav a postaviček najdete v příběhu povícero, např. mluvící vycpaná zvířata ze Scatterhornova muzea, místa, které je středobodem celého příběhu.

Co je námětem knihy? Hrdinou je jedenáctiletý Tom Scatterhorn, jehož otec, a posléze i matka, zmizeli v opuštěných dálavách Mongolska při hledání záhadných brouků či jeden druhého. Proto musí vánoční prázdniny strávit u podivného strýčka Josiho a tety Melby, dědiců a správců přírodovědného Scatterhornova muzea v městečku Dragonportu. Skomírající a pusté místo plné pelichajících vycpaných zvířat zažilo svoji slávu před sto lety v době založení slavným lovcem a dobrodruhem sirem Henry Scatterhornem. Kolem historie muzea se stále točí legenda o velkém safíru, který tu snad sir Henry měl schovat. A jak postupem času malý Tom zjišťuje, je tu ještě jedno tajemství, které láká podivná individua k muzeu ještě více. Tajemství slavného preparátora Augusta Catchera má v sobě moc jako od Boha.

O příběhu se dá vcelku říci totéž, co se říká u kvalitních vín, že s postupem času zrají a jsou lepší a lepší. Obdobná slova mě totiž napadala i u této knihy. Po pomalém rozjezdu, kdy se s prominutím dalo přeskakovat odstavce, se s každou další kapitolou přidávalo na tempu a akčnosti.

Na podzim 2009 by v angličtině měl vyjít další příběh Toma Scatterhorna pod názvem "The Hidden World: The Remarkable Adventures of Tom Scatterhorn".

V překladu Jany Jašové vydalo nakl. Argo v roce 2009.


17.03.2010
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 1,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 30969 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Poslední hrdina
Neuvěřitelné se stalo skutečností. Po roční pauze (pro mnohé fandy to bylo delší než století), kdy se na internetových diskusních fórech často opakovala otázka, kdy bude další díl Zeměplochy, se v ...
(2) Ženy - muži
(3) Úvahy o vládnutí a vojenství
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům