70 %

Clarke, Arthur C.; Baxter, Stephen - Oko času

Více informací k této knize najdete v detailu
Ani se nechce věřit, že už uběhlo tolik času... 36 let po slavné knize 2001: Vesmírná odysea se pachatel A. C. Clarke opět vrací k tématu. Tentokrát mu nepomáhal kultovní režisér Stanley Kubrick, ale britský spisovatel Stephen Baxter.

Hned na začátku knihy se v autorově poznámce můžete dočíst: "Tato kniha a řada, kterou otevírá, není předchůdcem ani následovníkem knih předchozí odyseje, nýbrž k nim stojí v jistém smyslu v pravém úhlu není pokračováním ani vylíčením dějů předešlých - vychází z podobných předpokladů, ovšem přistupuje k nim z jiného směru." Další stránky dávají poznámce za pravdu - můžeme tu sice najít hned několik podobností s Odyseou, zejména v pozadí příběhu, hlavní linie děje se ale ubírá zcela jiným směrem.

Nejprve tedy k těm podobnostem. Oko času začíná také v dávné historii, na počátku vývoje člověka. Jen Ten, jenž hledí na měsíc byl nahrazen opočlověkem ženského pohlaví, jménem Ta, která hledá. V obou knihách najdeme na Měsíci základnu Clavius, i když v Oku času nehraje významnou roli a je spíše jen zmíněna. Černé monolity pohlcující světlo nahradily "Oči" - stříbřité koule, které naopak světlo odráží, vznášejíce se nad zemí.

Co se postav týče, nesetkáme se samozřejmě jen s Tou, která hledá, ale třeba i s Rudyardem Kiplingem, britskými vojáky z 19. století, Alexandrem Velikým nebo Čigischánem. Trochu nesourodá společnost, co říkáte? Zvlášť pokud Vám prozradím, že všichni jmenovaní vystupují tak nějak pospolu, v jedné době (viz dále). Hlavními hrdiny jsou členové posádky helikoptéry OSN: Bisesa Duttová, Casey Othic a Abdikadir Omar a kosmonauti z vesmírné lodi Sojuz: Anatol Konstantinovič Krivalapov (Kolja), Sabel Jonesová a Musa Chiromanovič Ivanov (Který z autorů asi ty krkolomná jména vymýšlel?); všichni z roku 2037.

A jak se tedy vlastně všichni sejdou v jednom příběhu, když je spolu dělí propast času? Bůh (nebo Oči?) ví proč, je totiž Země během krátké chvíle roztrhána na kousky a složena zpět v Zemi novou, každý kousek z jiné epochy. Počasí a vlastně i celá planeta se se situací těžko vyrovnávají, podmínky k životu se zhoršují i pro těch několi tisíc lidí, kteří katastrofu "přežili". K tomu všemu se s proměnou Země objevily ony Oči. Vznášejí se téměř nehybně prakticky všude. Co jsou zač a kdo s jejich pomocí sleduje časovou skládanku? Po nezbytném "rozložení sil" se zbytky civilizace vydávají na dlouhou pouť, každý z jinéhou kouta Asie, ale všichni směřují k Babylonu. Za jeho hradbami se cosi skrývá, něco, co vydává jediný radiový signál na Zemi...

Jako Clarkův obdivovatel jsem se na tuto novou knihu moc těšil, bohužel jsem z ní nakonec měl poněkud rozporuplné pocity. Co mě například úplně nadchlo byly detailní popisy prostředí a chování v armádách Alexandra i Čingischána, ovšem celkově se podle mého názoru Oko s Odyseou nemůže vůbec srovnávat. Ale ono napsat kultovní sci-fi sérii se může i tomu nejlepšímu z nejlepších povést jen párkrát za život. A Odysea i Ráma už byly napsány. Ani tak si ovšem nenechám ujít další díly Oka času.


09.05.2005
racerDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 2,4.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 30935 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Eisner, Petr - Milující sestra
Titul: Eisner, Petr - Milující sestra
Sleva: 50 % (ušetříte 139 Kč)
Cena: 140 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Encyklopedie mystiky II.
(2) Zamilovaný blázen
Dnešní publikace má poutavou knižní obálku, kniha je vázaná, obsahuje na 272 stránek zajímavého příběhu. Na zadní straně knihy je stručný životopis autora Rogera Vadima, jeho fotografie. Připojena je ...
(3) Brooklynské panoptikum
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům