70 %

Clifton, Harry - Na hřbetě Itálie

Více informací k této knize najdete v detailu
Itálie je Čechům dnes země tak známá, že snad nemá cenu o ní číst, natož psát nějaké cestopisné příběhy. Ale při podrobnějším pohledu je to Itálie zkomprimována na Benátky, Řím a nekonečné řady letovisek u obou pobřeží. Je to asi tak stejné jako v cizině, kde každý zná Českou republiku, protože byl týden v Praze.

Irský básník Harry Clifton (*1952) nám ve svém vyprávění představí místo v Itálii, která Češi nenavštěvují, místa, která nenavštěvují ani žádní jiní turisti. Se svojí manželkou Deirdre strávil celý rok v horách střední Itálie, v malé horské vesnici v kraji Abruzzo. A jejich zážitky a dojmy se staly základem této knihy.

Můžeme říct, že je to částečně cestopisné vyprávění, která nás čtenáře seznamuje se zemí turistikou nedotčenou. Ale více než nějaký cestopis je to především až intimní pohled na zdejší obyvatele. A popravdě řečeno není to nijak povzbudivý pohled. Na osudech lidí ze zdejší malé horské komunity nám autor ve svém vyprávění předkládá obraz společnosti vykořeněné z vlivu církve, společnosti s problémy vytvořenými hospodářskou chudobou zdejšího kraje, světa semknutého a prosperujícího jen v rodinném kruhu. Celým středobodem lidského života je zde rodina. Nic jiného nemá nijakou hodnotu - vzdělání, víra, znalosti , kariéra, vše je to druhořadé. Smyslem je příprava na manželství a plnění rodičovských povinností rozdělených už po staletích starých schémat. V konfrontaci s moderním evropským stylem je to život degradující a chudý, na druhou stranu ale zase mající něco, co u nás jakoby ztrácelo na hodnotě, a tím je rodina. Tady musím podotknout, že autor se nesnažil napsat nějakou kritickou práci, snažil se být zcela objektivním popisovatelem zdejších poměrů. A tyto poměry jsou obrazem zdejšího tvrdého života. Lidé se zde nějak nepřetvařují, jsou to lidé, kteří v době hojnosti se rozdělí s každým a v době bídy je nezajímá nic než rodina.

Pro mne osobně je kniha plná prvků, která mi nějak nesedí s představou Itálie. Především je to odvrácení od křesťanské církve. Kde jinde už by měla církev mít vliv, než ve jejím centru? Stejně je to otázka sociálních problémů a jejich řeší, a pak autorem často používané slovo fašismus. Fašistické strany, fašistické ideje, fašistická mládež atd.

Ale opravdu musím poznamenat, že všechny tyto děsivé informace autor dokázal sbalit do nenásilného poetického vyprávění, na kterém je vidět, že pochází z mysli básníka. A do tohoto světa je vklíněn příběh naši irské dvojce, která se v pro ně tak cizím a mnohdy až nepřátelském světě snaží přežít rok v horách Abruzzo. Tím pak vznikla kniha, kterou tak dokonale charakterizoval nakladatel na přebalu - "obraz plný zvuků, barev a emocí..."


02.04.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Léčitelka
(2) Gladiátoři
(3) Anatomie lidské destruktivity
Instinktivista, světově uznávaný etolog a nesmírně populární autor knih o chování (hodných) zvířat Lorenz zastával názor, že násilí pramení ze vrozeného pudu, který hledá vybití a čeká jen na vhodný ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům