90 %

Colfer, Eoin - Legenda o pistolnici Murphyové

Více informací k této knize najdete v detailu
Možná se mnohým může zdát, že kvalitní a čtivá kniha pro děti a mládež dneska znamená hlavně Harry Potter. To samozřejmě není vůbec pravda. Na trhu jsou haldy knih pro děti, které by se neměly opomíjet. Jedním z autorů, kteří i přes konkurenci Rowlingové získali jméno v tomto žánru, je irský spisovatel Eoin Colfer (*1965).

Jméno mu udělal především cyklus Artemis Fowl, který vydává od roku 2001, a dodnes má šest částí plus povídkový sborník a ilustrovanou knihu. Na našem trhu se ale právě objevila další jeho knihy pod názvem "Legenda o pistolnici Murphyové" (orig. Legend of Spud Murphy ,2004). Tato ani ne stostránková knížka ilustrovaná populárním kreslířem Tony Rossem, převypravuje příběh bratrů Vildy a Martyho. Dvou kluků, kteří se o prázdninách už doma se svými mladšími bratry nudí, nebo spíše neuvěřitelně lezou svou živelností na nervy (chudákům) rodičům. Ti se rozhodnou je přinutit k nějaké činnosti, nejlépe výchovné, tedy pro kluky horší než trest smrti. A co by tak mohlo být horšího pro akční kluky než knihovna?! (a pro rodiče levnějšího a přinášejícího pocit prudké intelektuální činnost). Problémem není ale jen knihovna, to tajemné, nudné a tiché místo s haldou nudných věcí zvaných knihy. Problémem pro Vildu a Martyho je hlavně postave zdejší knihovnice. Legendární postava z nočních můr dětí, kteří ji neříkají (potichu) jinak než pistolnice Murphyová. Ilustrace to vypovídá lépe, a tak musíme sebrat za vděk jen trochu popisu: "O mohutný dřevěný stůl se opírala starší žena, klouby na rukou měla veliké jako žaludy. Šedivé vlasy měla stažené dozadu tak pevně, že jí obočí vylezlo skoro do půlky čela. Vypadala překvapeně a zároveň vztekle." Prostě vžitá představa o osobě a postavě klasické knihovnice.

Bráchové se s tím musejí nějak vypořádat, a klasický postup pokusů a omylů je nakonec dovede k tomu, že ... vyhrát nemůžou. Nad knihovnou nikdy!

Úspěch jeho tvorby vidím především ve výběru nejen témat, ale hlavně slovní zásoby. Nejde o žádné suchopárná výraziva, ale jakoby výborně zvolené slovíčka a dialogy na hranici, kdy je to současné a moderní, ale ještě ne vulgární. Styl je k tomu ještě docela úsporný, žádné zdlouhavé popisy, úmorné charakteristiky postav, prostě žádná pohádka z národního obrození. Svižný děj plný humorných nápadů dělá z této knížky velmi přitažlivý titul pro děti a mládež, a ne jen pro ně.

V překladu Veroniky Volhejnové vyšlo v roce 2008 v Knižním klubu.

Další pokračování jejich osudů se chystá v nejbližší době. V zahraničí zatím dále vyšly Legend of Captain Crow's Teeth (2006) a Legend of the Worst Boy in the World (2007).

P.S. Za jedno odpoledne tento kousek přečetl nejen můj osmiletý syn, ale i manželka a já. Kluk se k němu příští den opět vrátil, protože: "To je bomba." Nemůžeme se už dočkat těch pokračování.


08.08.2008
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Srdce zmámené láskou
(2) Strukturální antropologie
Tím je dán celkový charakter knihy, která je vlastně sborníkem. Různé stati, připravené k různým příležitostem, v různých jazycích, a proto i v dosti odlišných stylech. Nadto jen s několikastránkovou ...
(3) Stále nezvěstná
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům