50 %

Coyle, Harold - Mrtvá ruka

Více informací k této knize najdete v detailu
Mrtvá ruka není název nějakého obludného hororu o nemrtvých, ale je to tajný vojenský program v bývalém SSSR, který měl fungovat jako konečná odplata v případě atomového konfliktu proti USA během studené války. Kdyby tehdejší sovětské vedení bylo zničeno rychleji, než by dalo povel k odvetnému jadernému útoku, tento systém by samovolně vypustil ...

Mrtvá ruka není název nějakého obludného hororu o nemrtvých, ale je to tajný vojenský program v bývalém SSSR, který měl fungovat jako konečná odplata v případě atomového konfliktu proti USA během studené války. Kdyby tehdejší sovětské vedení bylo zničeno rychleji, než by dalo povel k odvetnému jadernému útoku, tento systém by samovolně vypustil strategické rakety na cíle v USA. Stačí, kdyby zaregistrovaly jeho čidla nebývalou změnu povrchu někde SSSR, obrovskou teplotu atd.
Ale nyní je už po studené válce, současné Rusko se tváří jako demokrat, ale všichni ví, že je to naprostý blud. Stát řídí mafie, korupce dosahuje nebývalých výšin ,oficiální moc nefunguje všude a vládnout muže každý, kdo je dost tvrdý a krutý. A do této anarchie vpadne kosmická katastrofa. Obří meteorit se odkloní ze své dráhy a během několika dnů má spadnout na povrch Země. O dlouhých tahanicích se zjistí, že to bude pravděpodobně opět Sibiř, jako v případě Tunguzky. Současná vláda Ruska musí tedy urychleně vypnout Mrtvou ruku, která stále jede, protože Rusové nevěří světu, a svět nevěří Rusům. Dopad by totiž určitě spustil atomovou válku. Toho ale využije k vydírání nejpopulárnější ruský generál Lichačov, vládce Sibiře, který odmítá vypnout systém, pokud nenastanou rázné změny v ruské vládě. Vlastně pokud se on nestane prezidentem a obnoví velikost a moc Ruska jako za totality.
Západní země (NATO) můžou jednat jediným způsobem poslat tam speciální jednotky a zlikvidovat vzpouru vojsk oddaných generálu Lichačovi.
Od počátku je kniha jen popisem toho, jací jsou chlapáci ze speciálních oddílů států NATO. Seznámíme se s členy nejdokonalejších jednotek světa britských SAS, amerických Zelených baretů a francouzských zvláštních oddílů Cizinecké legie. Ale to velmi nudným způsobem, který má za úkol poukázat na jediné, jak jsou tito vojáci opravdoví muži, jací dokonalí chlapáci,kteří třeba obětují manželství a lásku svému vojenskému životu a oddanosti vlasti. To nelze nazvat jinak než nuda! I samotný příběh má jisté dost velké úlety. Počítače v dnešní době jsou už tak dokonalé a dovedou zpracovávat během sekundy miliardy operací, a podle Coyla nejsou schopny zjistit, kde dopadne stometrový meteor, vzdálený jen několik tisíc kilometrů od Země.To je blbost. Stejně i ty neuvěřitelné popisy ze života vojáků, jejich psychiky a charakterů. Místy mi to připadalo jako v sovětských filmech, kdy umírající voják v náručí svého kamaráda ho žádá, ať pozdraví jeho ženu a syna, vládu, prezidenta a všechny ostatní. Jediný sympaťák je plukovník Orlov, velitel likvidačního oddílu ruské armády.Taktéž popis samotných bojů Coylovi moc nešel. I přes snahu jsem si nedovedl vizuálně představit, kde kdo je, kdo po kom střílí, kdo koho zastřelil a jak to, že ten to přežil, když tam přece byla mina. Musím jen souhlasit s americkými čtenáři, kteří tuto knihu považují za nejhorší věc, od jinak skvělého autora technothrillerů jako H. Coyle.
Nelze o Mrtvé ruce říct než to, že je to NNNUUUUDDDDDAAAAA.


05.05.2005
BoboKing



Diskuze k této recenzi:
Coyle, Harold - Mrtvá ruka (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 3,8.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Beetles na brigádě /a štěňata jsou psi-y/
Když se mi tahle knížečka dostala do rukou, čekala jsem příběh typu "Bylo nás pět", a po přečtení musím říct, že se má očekávání zčásti naplnila. Je tu samozřejmě jiná doba, charaktery postav a v ...
(2) Žert
(3) Díky za to, že jsi
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům