70 %

Crichton, Michael - Příští

Více informací k této knize najdete v detailu
Na podzim roku 2006 se na americkém trhu objevila zatím poslední kniha světoznámého autora Michaela Crichtona "Next", kterou po roce vydalo nakl. Knižní klub pod názvem "Příští". Crichton (*1942) je autor, který jakoby převzal roli Julese Vernea současnosti, protože stejně jako on je především popularizátorem vědy v beletrii. Sám vysokoškolsky vzdělaný doktor téměř nikdy ve svém oboru nepracoval, a věnuje se profesně pouze psaní. Přesto je ale stále v kontaktu s moderní vědou, o čemž svědčí spousta titulů jako "Jurský park", "Kořist", "Skandální odhalení" atd. Román "Příští" se zabývá jedním z nejprogresivnějších oborů současnosti - genetikou. Jak autor tvrdí, v roce 2005 se zúčastnil kongresu na téma genetika a zákon v USA, a byl velmi překvapen spletitostí a záludností této tématiky. Začal se o to více zajímat, a výsledkem je právě tato kniha.

Michael Crichton je opravdu výborný vypravěč, což dokazuje právě jeho popularita. Snad žádnou jeho knihu nešlo nedočíst (tedy kromě "Pohotovosti", předlohy k TV seriálu). Má vždy zajímavou a napínavou zápletku, velmi čtivý styl, a především dokáže velmi věrohodně popsat problematiku. Čtenář je většinou zcela přesvědčen o reálnosti děje, o jeho možné technické či vědecké uskutečnitelnosti. Vždyť kolik rozruchu i na akademickém poli zbudila jeho slavná kniha "Jurský park".

Stejně tak je tomu i v případě "Příští". Kniha se ale možná více než genetickým výzkumem a vývojem zabývá především právními dopady a důsledky této činnosti. Americké právo je často velmi nepřehledné, samé precedenty a dodatky, a v případě takové věci, jako je kód lidského genomu se dá očekávat, a vlastně se už děje, zuřivá právní válka. Je fakt, že přes všechnu znalost problematiky autor předložil možné krajní důsledky genetické války v právním a patentním systému. Děj pojednává až o extrémní možnosti novodobého otroctví na základě patentového vlastnictví určitého lidského genu či typu buňky.

Přes všechnu čtivost ale kniha má určitá negativa. Myslím, že hlavně je to ta až extrémní varianta výsledků genetických pokusů. Přiznejme si, že mluvící papoušek žako, který s vámi komunikuje zcela běžně o smyslu života, či o tom, kde chce jet a proč, dovede počítat, prostě při setkání s tímto ptákem by se určitě i bláznivý Američané zarazili. Stejně tak šimpanz s lidskými geny, který mluví, logicky myslí, ale přesto vypadá jako méně ochlupená opice, by nemohl bez rozruchu chodit do základní školy a žít v maloměstě jako postižené dítě. A to nemluvím o tom, že tento výsledek tajného genetického pokusu někdo jen tak odvede z přísně strážené vládní laboratoře, a nikdo se po něm neshání.

To má za následek ještě jeden fakt, a to je zbytečná roztříštěnost děje. Kniha nemá vlastně jednu hlavní dějovou linii. Autor možná pro větší nastínění různorodosti možných problému spojených s touto tématikou z knihy udělal jakýsi kaleidoskop příběhů vždy nějak byť okrajově propojených s genetikou a jejím možným praktickým dopadem do našeho života.

Těžko nějak hodnotit knihu, která i přes zjevné nedostatky v logice čtenáře stejně nutí hltat děj až do pozdních nočních hodin. Možná kdyby z knihy udělal opravdu spíše science fiction, více by ji to pomohlo. Přesto si myslím, že Crichton stejně jako další super hvězdy 80.-90. let minulého století, jako Stephen King či Tom Clancy, jsou už za vrcholem své tvorby, možná si svou další tvorbou spíše kazí své kultovní postavení. Ale vždy tu jsou výjimky. Kniha "Příští" ale podle mne do ní nepatří.


04.03.2008
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Crichton, Michael - Příští (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2,75.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Povolání pro ženu nevhodné
(2) Na pomezí
(3) Země
Na pultech knihkupectví se právě objevila nová publikace s názvem Země. Obrázková kniha formátu A4 s velkými písmeny je vhodná pro malé zvídavé školáky, ale i pro jejich rodiče. Schematické obrázky ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům