85 %

Day, Malcolm - 100 postav klasické mytologie

Více informací k této knize najdete v detailu
Každý z nás už jistě slyšel nebo četl něco o řecké nebo římské mytologii, na základní škole se seznámil s Odysseem, trojskou Helenou nebo se v hodinách českého jazyka učil správně skloňovat Zeus bez Dia. Legendy a mýty provázejí lidstvo od počátku, jejich působení je tak silné, že přetrvaly v povědomí lidí dodnes. Jejich "pozůstatky" nacházíme v umění všech epoch, odkazují na ně moderní spisovatelé. Ale ruku na srdce. Vyznáte se v nepřeberném množství bohů, bohyň, titánů a hrdinů? Víte jakou úlohu hráli v životě Řeků a Římanů? Proč byli uctíváni nebo naopak zatracováni a vyslovení jejich jména se rovnalo pohromě? A jak se vyznat v božském rodokmenu?

Nakladatelství Metafora vydalo novou knihu Malcolma Daye 100 postav klasické mytologie (v originále 100 Characters from Classical Mythology: Discover the Fascinating Stories of the Greek and Roman Deities), která zábavnou a nenásilnou formou seznamuje čtenáře s mytologií starého Řecka a Říma. Malcom Day,za oceánem oblíbený autor knih o náboženství a starověké historii, autor v nedávné době vydané knihy Pokladnice svatých (v anglickém originále jako A Treasury of Saints: 100 Saints, Their Lives and Times), má pro svou práci ten nejlepší odborný základ - univerzitní teologické vzdělání.

Knihu do češtiny přeložil bohatým jazykem Karel Kopička, což zaručuje její výjimečnou čtivost. Určitě nečekejte žádné suchopárné výčty a nudné seznamy obyvatel Olympu. V úvodu autor připomene význam mýtů v životě lidí starověku, seznámí nás s filozofem Platónem a básníkem Hesiodem, ale pak už se začítáme do strhujících příběhů, ve kterých nechybí prolínání lásky a nenávisti, života a smrti, hrdinských činů a odplaty. Každá postava je představena krátkým životopisem, dozvídáme se o jejím zrození, skutcích, které vykonala a symbolech, jejichž je nositelkou, či o jejím patronátu. Neuniknou nám pikantnosti z božského života, Apollónova násilnost spáchaná na těhotné manželce Koronidě, otázka neposkvrněnosti Hestiiných kněžek nebo kanibalismus na hostině lýdského krále Tantala. Dokonce ani otázka incestu nebyla oslavovaným a uctívaným cizí.

Nemusíme se bát "ztracení se" v božském světě, v závěru knihy nalezneme přehledně uspořádaný rejstřík jmen.

Výklad oživují obrázky děl všech uměleckých směrů, prostor je dán malbám, freskám, rytinám, ale i zobrazení na užitkové keramice. Kniha je poutavá už obálkou se zachycením Ikarova pádu a Aeneova útěku z Troje. Nevýhodou může být snad jen nepříliš pevná vazba knihy.

V záhlaví každé stránky je vyobrazen ve světle zelené barvě přehledný rodokmen postavy, je vysvětleno, zda se jedná o boha, bohyni, titána či hrdinu. Tak získáme ucelený přehled mytologických bytostí, skrytých lidským očím nejen na Olympu, v chrámech, ale i v sopečných pahorcích, v moři nebo v podsvětí. Je uvedena také dvojznačnost pojmenování bohů u Řeků a Římanů (například Hermes - Merkur, Hefaistos - Vulkán). Autor se nebránil uvést v textu i nejistá pojetí výkladu osudů jednotlivých bytostí, se kterými si ani moderní historická věda neví rady.

Božský svět těsně sousedil se světem lidským, působil na něho. Proto nás autor ve druhé části seznámí s héroi antické doby.Řeckému hrdinovi a vůdci Argonautů se za pomoci kouzelnice Médei podaří získat zlaté rouno, Odysseus po strastiplné cestě z Trojské války skončí v náručí milované Pénelopé. Staneme se svědky Oidipovy otcovraždy a svatby s vlastní matkou, ale i Ikarova pádu do mořských vod.

Metafora, Praha 2008, 160 s.


18.04.2008
Jana SpálenkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Rakovinu nevyléčíš
(2) V horách šílenství
Avšak i hororový žánr má svá velká jména, která dokázala stvořit originální a hlavně kvalitní příběhy, které rozhodně nelze jen tak opomíjet. Patří sem momentální král hororu Stephen King, ale neméně ...
(3) Svět v číslech 2009
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům