70 %

Dedopulos, Tim - Svobodní zednáři

Více informací k této knize najdete v detailu
Elegantní kniha na křídovém papíře se spoustou barevných fotografií uvádí do neznámého světa nejznámějšího bratrstva v historii. Tim Dedopulos, nepochybně zednář, shrnuje cíle a praxi svobodného zednářství a v závěru se ukáže, že lká nad jeho současným, členským úpadkem.

V úvodu je Dedopulos, vědom si podezíravosti vůči zednářům, možná až příliš agitační a možná až příliš zdůrazňující apolitičnost a společenskou netečnost zednářů. Že by uspořádání řádu neumožňovalo už z principu vytvářet sítě, je prostě bláznivá představa. S ohledem na definici zednářství mu pak snadnou logickou konstrukcí vychází, že lóže se scházejí, aby ukázaly, že zednáři se scházet nepotřebují, nechtějí a vlastně ani nemohou.

V dalším se naštěstí věnuje převážně faktografii, takže na nezvládnuté ideologické tance není místo. Část Exoterické svobodné zednářství definuje strukturu a formalismus svobodných zednářů (SZ). Uvedeny jsou druhy svobodného zednářství, pravidla uznávání lóží, důkladně jsou popsány funkce a stupně představitelů lóží symbolického SZ neboli modrých lóží. Totéž je rozebráno pro navazující Yorský a Skotský ritus a dalších zednářských organizací.

Historie SZ je shrnuta ve druhé části. Mýtická část týkající se stavby Šalamounova chrámu a Chíramů je zcela v intencích zednářského mystického výkladu, včetně ilustrací z 19. stoeltí. Kupříkladu templáře dle Dedopulose založil Yves z Faillonu, kterého Barberovi Noví rytíři, vůbec nezmiňují. Mystické dějiny jsou vystřídány překvapivě přehledným a realistickým přehledem moderní historie SZ, především s ohledem na proplétání se bratří mezi stranami republikánské revoluce v Anglii, Francii a jejich roli při vzniku USA. SZ je doktrína založená na zdokonalování sebe sama a světa kolem, a proto sklonit se a přijmout tyranii je v protikladu se vším, co znamená a symbolizuje.

Jen jedna část je věnována symbolice svobodného zednářství. Rozebrány jsou symboly jednotlivých hodností: učedníka, tovaryše a mistra. Tato část se též zabývá symbolickým a mystickým významem hodností. Nejsem si jist, zda nedošlo k chybě při překladu, ale akát nemohl být ve starověku symbolem nesmrtelnosti, protože je to americká rostlina, kterou Starověk neznal. Také si nejsem vědom, že by se pythagorejskému trojúhelníku, kdy říkalo skalární.

Poslední část je o zednářství dnes a shrnuje celkem rozdílné pasáže. První je o ostudách SZ a útocích ze strany katolické církve. Následuje opravdu překvapivá kritika koncentrace bohatství v USA v rukou stále se zužující skupinky boháčů. Tato část je zároveň oslavou USA 50. let. Úplný závěr pak obstarávají nářky nad klesajícím počtem SZ a jejich rostoucím věkem. SZ se zjevně potýká se stejnými problémy jako jiná náboženská uskupení.

Celkově je kniha reprezentativním, prozednářským úvodem do symboliky a formalismu SZ. V některých oblastech je snad až příliš stručná, což zájemcům vynahradí kvalitní a velké ilustrace.

Vydala Metafora v roce 2006. Kniha byla vytištěna v Dubaji, to je výstřední.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 2,86.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Podivuhodné příběhy a písně z Modrých hor
(2) Loď skupiny
(3) Lexikon magie
Pokud čtete roztodivnou fantasy, hororovou a mysteriózněji zaměřenou literaturu nebo týdeník Spirit a plánujete posílit své znalosti nabyté četbou, je Lexikon určen právě Vám. Pochopitelně je tu též ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům