100 %

Dick, Philip K. - Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?

Více informací k této knize najdete v detailu
Představte si planetu Zemi po atomové válce, konečné světové válce. Vzduch je plný radioaktivního prachu, jehož mraky nepropouští sluneční paprsky k povrchu, který je jeho působením doslova zdecimován. Nejen, že je kontaminována půda, ale i většina zvířat je téměř a nebo úplně vyhynulá. Děj knihy se odehrává v San Francisku mezi polorozpadlými ...

Představte si planetu Zemi po atomové válce, konečné světové válce. Vzduch je plný radioaktivního prachu, jehož mraky nepropouští sluneční paprsky k povrchu, který je jeho působením doslova zdecimován. Nejen, že je kontaminována půda, ale i většina zvířat je téměř a nebo úplně vyhynulá.

Děj knihy se odehrává v San Francisku mezi polorozpadlými domy. V těch ještě obyvatelných přežívá část lidí, kteří neemigrovali na Mars před zhoubnými následky všudypřítomného prachu, jenž lidem narušuje genetickou výbavu natolik, že jsou nutné měsíční lékařské prohlídky. Člověka při nich mohou klasifikovat jako "speciála", čímž je odvržen na okraj společnosti. Skoro jediné, co lidem zůstalo, a ještě se působením katastrofy prohloubilo, je touha po tom, starat se o něco, nebo spíše o někoho. Proto na střechách svých domů mají kryté pastviny, kde chovají své miláčky. Ti movitější si mohou dovolit zvíře živé a ti méně movití jeho dokonalou napodobeninu. Ale živé je lepší...

Na Marsu zatím budují "novou Zemi". Jsou zde i továrny vyrábějící organické androidy "Andíky", kteří mají pomáhat lidem s životem na tak nepřátelské planetě, jakou Mars je. Andíci jsou vzhledově k nerozeznání od lidí a s pomocí nové mozkové jednotky Nexus-6 se k nim přiblížili ještě víc. Jsou prostě dokonalou kopií člověka se vším všudy. Například svou touhou po svobodě. Začnou se množit případy, že Andík zabije svého pána a snaží se uprchnout na zpustošenou Zemi s vidinou budoucnosti bez rozkazů a nucené práce. Na zemi se pak snaží zapadnout do společnosti a vzhledem ke své dokonalosti se jen těžko rozeznají od běžných smrtelníků.

Hlavní hrdina Blade Runnera Rick Deckard je zaměstnán u San Franciské policie jako nájemný lovec androidů. Jeho pracovní náplní je vyhledat a zničit ty, kteří se dostali z Marsu až na Zemi. V příběhu s Rickem prožijete jen jeden jediný, ovšem za to naprosto nezapomenutelný, pracovní den.

Dick svůj svět vytvořil naprosto dokonale, neopomněl ani na svého druhu náboženství, reprezentované "Mercerem" - černou krabičkou empatie do každé rodiny. Nemá cenu zde detailně rozebírat všechny další Dickovy představy o životě v budoucnosti, musím ale zmínit ještě alespoň další dvě věci, které mě zaujaly a věřím, že se budou líbit i Vám. Například televizní kanál "Kámoš Buster a jeho přátelé", Petr Novotný by mohl závidět. Úžasnou záležitostí jsou také tzv. "Náladové varhany". Jak je z názvu patrné, jejich pomocí si člověk může libovolně nastavit svou náladu. Mám pocit, že varhany by rozhodně našly uplatnění už v dnešní době. Mnoha lidem by prospělo moci si přeladit z nastavení "větší vztek" nebo "chuť dívat se na televizi,ať je v ní, co chce" na něco příjemnějšího, třeba "vrcholné pohlavní uspokojení" nebo alespoň "tvůrčí a svěží přístup k práci".

Blade Runnera bych doporučil všem skalním i méně přesvědčeným fanouškům science fiction. A pokud jste viděli, rozhodně se nenechte ovlivnit dojmem ze stejnojmenného filmu. Ještě poslední slova na závěr: Dickovy knihy mám rád, při jejich čtení mám ale jeden problém. Po přečtení nějaké nové musím téměř vždy přehodnotit svůj žebříček nejoblíbenějších sci-fi.


23.01.2005
racerZajímavé odkazy:


Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 12. Z toho průměrné hodnocení: 1,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Chvála stínů - tradice japonské estetiky
Japonský spisovatel D. Tanizaki se ve své knize snaží nenásilným způsobem přiblížit našemu čtenáři základní estetická hlediska japonské kultury a estetiky. Knihu je nutno číst s přihlédnutím ke ...
(2) Oskar a růžová paní
(3) Poznámky na krabičkách od sirek
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům