65 %

Dick, Philip K. - Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě

Více informací k této knize najdete v detailu
A netrvalo dlouho a před zraky Stuarta, opřeného o koště, se do ordinace vplížil první blázen dne. Byl to Bruno Bluthgelt (narozený v Budapešti), takové kulturní alter-ego Edwarda Tellera. Vlastně, ono to není alter-ego, ona je to figurka pro vúdú, homunkulus stvořený popisem za účelem magického zničení jeho obrazu. Ten pán jich měl hodně, vzpomeňme ještě dřívější eponym: Dr. Divnoláska. Zde se Dick musel inspirovat!

Je s podivem, jak hlubokou nenávist dokázal Teller vyvolávat. Kubrick z něj, z maďarského žida prchajícího před Hitlerem, udělal nacistu, Philip K. Dick jej prohlašuje za horšího nežli byl McCarthy. Věru, neměl to otec americké vodíkové pumy snadné. Přišel s ní až po Sovětech a navíc měl tu drzost rušit kruhy amerických intelektuálů, kteří věrni tradici Středozápadu, předstírali, že problém zmizí, budete-li ho dostatečně dlouho ignorovat. Bohužel, kubánská krize trvala příliš dlouho, aby se dala proignorovat Teller se tak stal univerzálním zástupným zlem, k čemuž se báječně hodila jeho konfliktní povaha.

Reprezentanta zla už tedy máme. A co dobro? Pan Fergusson, protože zaměstnává černocha a invalidu? Paní Hardyová, protože vaří pro zaměstnance svého muže? Hmm, sami vidíte, že to není valné. Kdo viděl Den poté (ten starý z roku 1983 o jaderné válce, ne ten nový o globooteplu co vede ke globozimě), nemůže být překvapen. Taková katastrofa, řeknu Vám, ta prověří charaktery. Někdo zahyne, někdo se propadne do barbarství a jen v někom jaderný oheň odhalí drahokam.

Ale dobří američtí hoši se prostě jen tak nedají a postupně to stavějí na nohy. No, není to žádná sláva, není pravý tabák, není elektrika, ale jsou auta na dřevoplyn (Dick zanedbal po výbuchu elektromagnetický impulz) a koně. Objevují se "inteligentní" mutace psů, koček a potkanů a Američani se učí sbírat houby. Prostě oslava života na venkově. Poctivá práce a obchod, synku, to je základ štěstí! Pevná víra, že panovačné herdekbáby jsou skryté poklady, které pomohou zachránit svět, pevná víra, že postižení lidé jsou jaksi vnitřně kompenzováni svými duševními schopnostmi.

Je patrné, jak celou společností prostupuje paranoidní strach z lidí mimo komunitu. Paranoia je sice podstatou Dickovy tvorby, ale zde je jasný rozdíl mezi individuální paranoiou předkatastrofickou a kolektivní nenávistnou podezíravostí postkatastrofickou. Tak to chodí, dosáhne-li právo sotva za humna, musí být velice rychlé, aby cokoli stihlo. Prakticky se musí omezit jen na předsudky. V anotaci se psalo, že román je v zásadě optimistický. Považujete-li přitakání americkému pokrytectví za optimismus, pak bezesporu.

Do tří pětin knihy se objeví jen velice málo fantastických náznaků a román připomíná ideologickou reportáž z šedesátnické Kalifornie, ale v závěrečné pětině se ukáže, že všechno je jinak a paranoia, královna světů překryje pokatastrofickou Kalifornii závojem fantasy-noir, který světlíška sci-fi bezpečně udusí, milášci. Proto Vám nic neprozradím o muži na orbitě ani o fokomelikovi Hoppy Harringtonovi. Snad jen, že Dick opravdu neměl rád ženy a občas je dokonce patrné proč.

Vydalo Argo v roce 2009.

Zajímavé odkazy:


Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 3,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Jejich je království nebeské
(2) Ať si holky popláčou
Na třicet fejetonů má rozmanitá témata, nemá cenu je zde všechny vypisovat, ale jedno mají všechny fejetony společné: Věra Nosková dovede být mile sarkastická i tvrdě ironická, umí být vlídně ...
(3) Sněží na Jošino krásné
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům