80 %

Dick, Philip K. - Král úletů

Více informací k této knize najdete v detailu
Tohoto spisovatele určitě většina z Vás zná jako autora sci-fi literatury. Za všechny budu jmenovat Muže z vysokého zámku, Blade Runner nebo Svět, který stvořil Jones. Jeho osobitý styl psaní objevili čtenáři, bohužel pro Dicka, až po jeho smrti. Jako vynikajícího autora filmových předloh ho nakonec dokázal ocenit i Hollywood - podle jeho knih a ...

Tohoto spisovatele určitě většina z Vás zná jako autora sci-fi literatury. Za všechny budu jmenovat Muže z vysokého zámku, Blade Runner nebo Svět, který stvořil Jones. Jeho osobitý styl psaní objevili čtenáři, bohužel pro Dicka, až po jeho smrti. Jako vynikajícího autora filmových předloh ho nakonec dokázal ocenit i Hollywood - podle jeho knih a povídek vznikly filmy Blade Runner, Total Recall a Minority Report.

Nyní u nás vyšla kniha, jak se říká, z úplně jiného soudku. Podtitul zní: Jack Isidore (ze Seville v Kalifornii), Kronika vědecky ověřených poznatků 1945-1959. Hlavní postavou je tedy Jack, duchem poněkud prostý muž, ale vypravěči se v knize střídají, mezi nimi například i Jackova sestra Fay. Důsledkem Jackovy psychické nerovnováhy je mimo jiné jeho posledlost vlastnictvím neužitečných věcí všeho druhu nebo víra v existenci UFO a bájné Atlantidy.

Fayin muž Charley vlastní slušně vynášející továrnu, díky níž si manželé v roce 1951 postavili velký a honosný dům s rozlehlými pozemky v okrese Marin. Ke dvěma dcerám si pořídili také spoustu domácích zvířat, od psa, přes kachny, až po koně. I tak si Fay připadala v novém domě, daleko od přátel, příliš opuštěná. Ovšem ne tak opuštěná, aby byla nějak opravdu nadšená, když se k jejich rodině přistěhuje její bratr Jack i se svýmy problémy. Vztahy se vylepší ve chvíli, kdy Fay zjistí, že Jack dokáže být nápomocný nejen s domacími pracemi, ale i s péči o obě děti. Věci se tedy začnou vyvíjet slibně, Fay a Charley se dokonce seznámí s velmi sympatickým novomanželským párem. Situace vypadá jako skutečná idylka, všechno však změní jeden špatně zahraný košíček při partii badmintonu.

Král úletů je velmi poutavá kniha s propracovanými postavami, jejichž psychologii Dick zkoumá opravdu do hloubky. Na to jsme ostatně zvyklí i z jeho dalších (sci-fi) knih. Autor rovněž dokonale vystihuje prostředí amerických poválečných let se svými výstřelky jako je sdružování vyšinutých příslušníků středních tříd za účelem očekávání konce světa.

Tuto knihu bych doporučil především těm, kteří mají rádi Dicka v jeho tradičnější podobě a touží odhalit jeho další tvář, nebo těm, co mají zrovna chuť si přečíst román, nad kterým je třeba trochu přemýšlet.


15.11.2004
racerZajímavé odkazy:


Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1062 recenzí
  (1003 ohodnocených)
1076 knih
  (954 ohodnocených)
a celkem 29978 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Bivaldová, Katarina - Čtenáři z Broken Wheel doporučují
Titul: Bivaldová, Katarina - Čtenáři z Broken Wheel doporučují
Sleva: 30 % (ušetříte 99 Kč)
Cena: 230 Kč

70 000 knih skladem. Najděte si novou oblíbenou knihu! Dobré Knihy.cz
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Čerstvé ukázky z knih
(1) Ulice Záhadných tajemství
Starší kusy
(1) Věk barbarů
(2) Rybí kuchyně
(3) Dětské básničky
Obě umělkyně provází naše malé děti od jara do zimy. Od jara do zimy, tak letí čas... Mezitím objevuji různé další básničky, například uspávací: Malý Míša usnul v trávě, o čem se mu asi zdá? To ti ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2016 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům