80 %

Dick, Philip K. - Převtělení Timothyho Archera

Více informací k této knize najdete v detailu
Vzdor tomu, že Převtělení Timothyho Archera je posledním románem Philipa K. Dicka a dokonce pokračováním románu Valis, je jeho duch propastně jiný, což na prvý pohled zahlcený lavinami hovorů, úvah a teologických výkladů možná ani neuvidíte. Ačkoliv i tato kniha je popisem zacyklení ve zpackaném životě, teologický výhled z něj je na rozdíl od Valisu propastně jiný.

Tato kniha je pomníkem a životopisem Jamese Pikea, episkopálního kalifornského biskupa, ale i experimentátora na poli spirituality. Druhý, často zdůrazňovaný detail je, že vypravěčem je žena, která se dokonce dá nazvat kladnou hrdinkou: Angel Archerová, vdova po synu Timothyho Archera. Její manžel Jeff ukončil život po drogových experimentech sebevraždou, čímž uvrhl otce do útrpného hledání, nebo lépe řečeno vytrhl jej z episkopální ortodoxie.

V knize překvapí lavina českostí: Tatra T77 a mnohem souvisleji Valdštejnská trilogie Friedricha Schillera, o té se mluví dlouho, dojde i na srovnávání Valdštejna s Hitlerem. Je zajímavé, že už v téhle knize Dick píše, jak se financovala IRA, z darů amerických Irů.

Suverénní Timothy, věren tradici pití vína po kázání vody, sbalí po prvním setkání Angelinu kamarádku Kirsten. Kirsten má schizofrenního a autistického syna Billa. Jeff žárlí na Kirsten, která jej vzrušuje a zároveň mu bere otce. Kirsten má rakovinu a končí život sebevraždou. Timothy hledá kontakt s mrtvým synem. A mezi tím je duchovní tápání.

Právě úhlem pohledu Angel však kniha získává naprosto civilní ráz. Všechna ta léta, co jsem pročekala v knihovně, mi vůbec nic nedala. ... V Kalifornii nakupujeme osvícení úplně stejně jako hrášek v samoobsluze, na váhu a podle velikosti. Ale povídačky nestačí, a tak ani Angel nevystačí s přednáškami o súfismu v rádiu a navštěvuje Edgara Barefoota, gurua z hausbótu osobně (je odrazem Alana Wattse, jehož knihy o zenu vyšly i v češtině).

Když má váš pes nebo kočka hlad, mluvíte na ně? Ne, dáte jim najíst. Já vám dávám najíst, ale vy to nevíte. Celou knihu bude trvat, než to Angel pochopí. Mezi tím se bude proplétat peripetiemi a vztahy svého života, marihuanou a kariérou šéfové obchodu s hudebninami (to dělal i Dick); řešit smrt Jeffa a sledovat Timothyho.

Satan chtěl co nejlépe poznat Boha, proto se jím na chvíli stal, i když věděl, že bude zatracen a Boha ztratí na věčnost... Jeff jen hledal masku, jak se vydávat za svého otce, ale nevyšlo mu to. Jeffově smrti je tak dán duchovní, gnostický rozměr. Gnose má však v Převtělení jen malou roli.

Celou knihou se proplétá učení sádochovců (v češtině obyčejně Saduceů), respektive jeho klon. Kristus zůstává omylem, ale boží přítomnost - anochi je houba, muchomůrka červená. Allegro vyvodil, že raní křesťané byl tajný houbičkový kult; vyčetl to mezi řádky v Novém zákoně. Tak daleko se dostal Timothy Archer od odmítání glosolálie (při Letnicích přece okolní lidé Apoštolům rozuměli, to není glosolálie, to je xenoglosie).

Pozorný čtenář může sledovat postupný přerod biskupa Archera z playboye duchovního světa hledajícího poznání Boží tváře pro svou slávu v hledače kontaktu se svým synem. Do jakých hlubin okultismu musí upadnout titán bryskní teologie? Kolik sil musí mít, aby znova vstal a zkusil další slepou cestu? Jaká je cena za to, že pochopit pozdě? Kromě smrti ve vyschlém izraelském vádí?

Pro vás je to možná únavné žvanění, ale pro mě je to něco úplně jiného: zoufalství mého srdce. Vlastně se dá říci, že tato kniha (stejně jako Valis) je spíše moderním divadelním kusem než románem. Kus vyprávění. Kus života. Kus osudu.

Svět Angel Archerové je rozmetán, všichni jsou mrtví, zůstává jen Bill Lundborg, první blázen mezi námi, který se zbláznil jako poslední. Jak lidský závěr zcela nelidského Dicka. Převtělil se Tim? Měla pravdu Angel? A jak si s ní vlastně poradila?

Tim se postavil trestajícímu osudu, neutíkal, nevzdal se. To nám chtěl Dick říct, sám se hodně nahledal.
"Jsem Tim Archer", řekl....

Vydalo Argo v roce 2007.

Zajímavé odkazy:


Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Osudy lidských společností
(2) Poupata
Poupata - čítanku malých, sestavil Josef Kožíšek již v roce 1913 (zde se zdroje rozcházejí...) nebo 1929, viz. hypertextové odkazy. Slabikář ilustrovala Marie Fischerová - Kvěchová. Jde tedy o pěkný ...
(3) Zápas o Benešovy dekrety před vstupem do Evropské unie
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům