90 %

Dick, Philip K. - Temný obraz

Více informací k této knize najdete v detailu
Berete drogy? Znáte někoho, kdo je bere? Nebo jste se s někým takovým alespoň setkali? Já ne. Možná o to víc mě překvapil a zaujal Temný obraz. O autorovi už jsem tu psal několikrát, doplním snad jen to, že s každou knihou, kterou od něj přečtu, ho obdivuji víc a víc.

Abych se vrátil k tématu drog... Ve světě, který Dick popisuje v knize, bere drogy prakticky každý. Dalo by se doplnit - kdo tvrdí, že nebere, tomu nevěřte. Drogy jsou hlavním námětem celého románu, konkrétně tzv. "látka S". Na látku S je třeba si dávat pozor - její přezdívka je totiž Smrt. Užívání této látky má za následek rozdělení mozkových hemisfér, rozdvojení osobnosti a následné další poškozování mozku. Lidé na ní závislí pozvolna ztrácejí kontakt s realitou. Například Jerry vidí všude v domě mšice, je jich víc a víc...

Společnost se snaží bojovat proti distributorům látky S všemi prostředky. Policisté se snaží pronikat mezi drogově závislé, aby se dostali až k "velkoobchodníkům". Mnohdy se dokonce kvůli svému poslání sami stávají závislými. To je případ i hlavního hrdiny Roberta (Boba) Arctora. Bob je tajný agent protinarkotického oddělení. Jeho povoláni obnáší absolutní anonymitu - kolegové v práci se nesmějí znát ani od pohledu, k čemuž využívají tzv. rušící obleky. A tak může nastat třeba i známá a poněkud omšelá zápletka s rozkazem sledovat sebe sama... Jak ale celý příběh dopadne? Najde policie místo, kde se látka S "vyrábí"? Může ho vlastně najít a chce to vůbec?

Kromě Boba se v knize seznámíte i s jeho spolubydlícími, jeho "holkou" Donou a jejich kamarády. Vcelku smutně laděný příběh je vyvážen spoustou humorných situací a dialogů. Nenechte si ujít např. nápad na pašování "pořádnýho kusu hašiše" přes celnici ;-)

Po přečtení závěrečné poznámky autora se můj pohled na celý příběh změnil. To, co jsem do té doby pokládal za pěknou fikci náhle získává reálný rozměr a o smutnější se zdá... Ale i tak se už nyní moc těším na filmové zpracování, které se připravuje. V hlavní roli bychom měli vidět skvělého Keanu Reevese.


29.09.2005
racerZajímavé odkazy:


Diskuze k této recenzi:
Dick, Philip K. - Temný obraz (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 17. Z toho průměrné hodnocení: 2,18.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Ztracený deník sovětské školačky Niny Lugovské (1932-1937)
(2) Leonardův kabinet
(3) Airnet
Vlastně o tom se teprve mluví. Pro nás je tu seznámení se třiatřiceti rodinami tuto díru na kopci obývajícími. Zpočátku to není tolik patrné, ale pozor, opravdu dojde na všechny a ještě na několik ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům