100 %

Dickens, Charles - Vánoční koleda

Více informací k této knize najdete v detailu
Novelu Vánoční koleda napsal Ch. Dickens, symbol anglické literatury, před více než 150 lety a stále patří k tomu nejlepšímu, co anglická literatura může nabídnout. Českých vydání tohoto příběhu je několik, ale je jen jedno, které opravdu můžeme považovat za knižní skvost. Je to totiž jeden ze vzácných případů, kdy kvalitu knihy několikanásobně zvyšuje její estetická úprava. Knihu z nakl. Champagne Avantgarde z roku 1994 ilustroval italský malíř Roberto Innocenti. V New Yorku bylo toto vydání vyhlášeno za nejkrásnější ilustrovanou knihu roku 1991. A není se čemu divit. Velké obrazové kompozice, které dýchají ponurou zimní atmosférou, umocňují náladu celé knihy. Všechno je barevně laděné do tmavých barev, převážně hnědé. Kniha, i když vánoční, je vlastně velmi deprimující. Čtenář by neměl ilustrace opomíjet. Důležité je prohlédnout si opravdu celou kresbu. Innocenti si vyhrál s každým detailem, který nám dokonale přibližuje svět Anglie v první polovině 19. století. Vše je vykresleno v perspektivní harmonii. Zvláštností je jeho pojetí portrétování. Všechny postavičky na malbě mají téměř identické tváře, jakoby ploché s výraznými temnými body v místech očí. Jediná pozitivní ilustrace je vlastně až závěrečná, kde Innocenti použil i jiné než temné barvy.

Vánoční koleda je příběh citově zatvrzelého, starého morouse pana Scrooge. Je to starý muž, který žije sám a jen pro sebe. Nic ze života kolem sebe nevnímá a nic ho také nezajímá. To vše se změní jednoho štědrovečerního dne, kdy se mu zjeví duch jeho mrtvého společníka Marleyho a varuje ho před jeho dalším údělem. Jedinou spásou jsou tři duchové, kteří ho navštíví. Je to duch minulých vánoc, který mu ukáže, jaký byl Scrooge kdysi. Duch současných vánoc, který mu ukazuje, jaký je teď a jaký je svět kolem něj. A poslední, pro Scroogeho i nejděsivější, je třetí duch, duch budoucnosti. Je jen na Scroogeovi, jakou cestu svého dalšího života si vybere. Vcelku můžeme říct, že kniha se tak trochu vymyká obvyklým dílům Charlese Dickense. Musíme si uvědomit, že Dickens je právem považován za představitele kritického realismu v literatuře a proto je trochu neobvyklé, že většina děje se odehrává v metafyzickém světě duchů a přízraků. V čem ale naopak dostál své pověsti, je všudypřítomný sociální podtext. Autor, který nepatřil k chudině, se přímo vyžíval v sociální nespravedlnosti a na ní založil celé své dílo. Ve Vánoční koledě tato vlastnost splňuje svůj úkol na výtečnou. Přiznám se, že už od prvních stránek je mi jasné, jak příběh skončí. Přímo toužím se dostat na konec knihy, a tam se dočíst o vší lásce a štědrosti pana Scrooge. Tak má přeci vypadat vánoční příběh, jak by vám potvrdil každý vánoční duch.

BoboKing, který toto vydání už několikrát četl, který ho miluje, a který je nešťastný, že ho nevlastní.


02.11.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 48. Z toho průměrné hodnocení: 2,4.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Příběhy a legendy z Flander
(2) Valis
Píší se sedmdesátá a nejen Horselover Fat má hlavu naloženou v drogách, které bral v šedesátých. Začíná to sebevraždou Glorie Knudsonové v roce 1971, rok předtím vzala Fatovi duševní choroba ...
(3) Blaze
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům