80 %

Dočekal, Boris - Láska na lokální železnici

Více informací k této knize najdete v detailu
Nedávno jsem se rozhlížel v našem knihkupectví po nových knihách, a můj zrak upoutala zajímavá obálka Luďka Bárty na knize se stejně zajímavým názvem "Láska na lokální železnici", který mi spolu s tou ilustrací zněl velmi tajemně, či spíše přitažlivě. Musím přiznat, že jméno autora Boris Dočekal (*1950) mi nic neříkalo, ale teď už aspoň vím, proč ...

Nedávno jsem se rozhlížel v našem knihkupectví po nových knihách, a můj zrak upoutala zajímavá obálka Luďka Bárty na knize se stejně zajímavým názvem "Láska na lokální železnici", který mi spolu s tou ilustrací zněl velmi tajemně, či spíše přitažlivě. Musím přiznat, že jméno autora Boris Dočekal (*1950) mi nic neříkalo, ale teď už aspoň vím, proč tato knížka příjemného formátu a rozsahu byla položená vedle titulů edice Česká povídka jako "Miluj mě víc" nebo "Usměj se Lízo". Boris Dočekal je totiž editorem této populární řady.
V knížce najdete pět povídek plus jednu divadelní hru, kterou za "komančů" zakázali. Zatímco hra "Majstrštyk" vznikla už v roce 1985, povídky jsou z let 2003-4. Mají taky stejně poutavé názvy, např. : Zločinné úklady ladiče pian“, či "Sabaki, chaditě damoj" (v češtině pro ty, kteří se už neučili jazyk našeho velkého východního bratra - Psi , táhněte domů).
Jako vždy jsem si u knihy, která mi připadá zajímavá, ale nevím, co od ní asi můžu čekat, přečetl "na stojáka" první dvě tři stránky. A ty mne u první povídky zaujaly tak, že jsem neodolal a knihu si odnesl domů celou. Dočekal v doslovu své dílka nazývá jako postmodernistická, tak bych maximálně nazval tu divadelní hru, ale u povídek bych použil druhý výraz, který autor používá, a to "ulítlé". Ale to berte jako v kladném slova smyslu.
Autor používá styl a slova, která nelze považovat za klasickou hovorovou češtinu. Místy mi připomíná takovou "prvorepublikovou" literaturu, místy až básně v próze. Prostě autor se snažil vložit do textů náležitou poetiku, které jen podtrhuje humornou stránku jednotlivých příběhů. K tomu si můžeme ještě přidat i jisté nezvratné magické prvky, hlavně u povídek "Zločinné úklady ladiče pian" a "Láska na lokální železnici". První povídka, o mladické sexuální touze, jakoby patřila do díla Franze Kafky. U druhé jsem si hned představil postavy z Hrabalova filmu "Ostře sledované vlaky", který má jisté společné prvky s povídko, ale její závěr až mocně používá faktu, že láska má "křídla". Zato povídky "Milostný debakl ministra vnitra" a "Sabaki, chaditě damoj" si vzaly na paškál naši současnou společnost, ve které musíte poznat jisté osobnosti, někdy více či méně jmenovité. Stačí jen naznačit, že hrdinou té první je mladý politik se železničářskou minulostí, a každý z nás ví, o kterého "Standu" se asi jedná. Pouze povídka "Osudný omyl hajného Holouška" se od ostatních liší obsahem, ale ne kvalitou. Příjemná tragikomická humoreska, s vynikající pointou. Je to příběh, který jsem si dovedl představit jako scénář pro krátký shot z doby němého filmu.
Trochu stranou opak stojí hra "Majstrštyk", kterou bych nazval tragikomickou jednoaktovkou. Její plná kvalita by se asi projevila především na prknech, které znamenají svět.
Kniha je prostě čtivá a zábavná. Hodí se jak k tichým večerům doma pod lampou, tak i k prázdninovému lenošení na břehu nějakého rybníka.


08.07.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Zpěv Sirény
Děj nás zavede od univerzitního města Bradfield, v jehož "vykřičené" gay čtvrti začnou nacházet zmasakrovaná těla mužů. Nejde o klasické vraždy, ale o oběti krvavého mučení s následnou popravou. ...
(2) Nové světy ve vesmíru
(3) Vykládací mystické karty
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům