70 %

Doherty, Paul - Pán moru

Více informací k této knize najdete v detailu
"Zapomeňte na současnost a přijměte pozvání do Číny třináctého století": tak na přebalu prezentuje knihu anglického historika a spisovatele Paula Dohertyho nakladatelství Metafora, které vydalo v češtině už sedm jeho historických románů. Román "Pán moru" se odehrává v Číně v době, kdy zde pod ochranou velkého Kublajchána žil slavný benátský ...

"Zapomeňte na současnost a přijměte pozvání do Číny třináctého století": tak na přebalu prezentuje knihu anglického historika a spisovatele Paula Dohertyho nakladatelství Metafora, které vydalo v češtině už sedm jeho historických románů. Román "Pán moru" se odehrává v Číně v době, kdy zde pod ochranou velkého Kublajchána žil slavný benátský cestovatel Marco Polo. Jak autor ve své poznámce na konci knihy píše, že Marco Polo vlastně nikdy úplně neřekl, co všechno na své cestě po Asii prožil. Proto se nebál vkročit na pole fikce, protože stejně všechno není známé.
Jak jsem se poohlídl po internetu, když jsou v zahraničí o Dohertym nějaké zmínky, vždy jsou spojeny s žánrem "historické detektivky". Jeho příběhy opravdu mají něco z detektivek, ale zrovna "Pán moru" byl prezentován i na českých fantasy serverech, protože k fantasy tato kniha nemá moc daleko. Vystupují v ní nadpřirozené jevy a bytosti jako čarodějové a duchové, což jsou základní atributy v současnosti velmi populárního žánru fantasy. Námětem příběhu je vlastně válka mezi Bohem a Satanem, což ještě více přidává na mystice, tedy dalšího prvku z fantasy. Satan , v postavě jednoho ze svých ďáblů Azraela, chce opět získat moc na světem lidí, a připravuje nejděsivější morovou ránu v dějinách. Ale takovou věc nelze připravit bez rozmyslu, bez dlouhodobé přípravy. Pomalu, ale jistě se krok za krokem blíží cíl jeho snahy, ale ... A jak to bývá, objeví se nějaké ale, tentokrát v podobě buddhistické mnišky Su-ling a františkánského mnicha Rafaela, kteří spolu pod ochranou vysoce postaveného Marca Pola se snaží zachránit svět před svým koncem a postavit se silám Zla.
Azrael využívá svých uctívačů ze Společnosti bílého lotosu, kteří ho na svět povolali. Právě jejich vůdcové, čaroděj Lin-po a jeho spiklenec, krásná Wej-ning, jsou hlavním terčem zájmu Marca Pola , Su-ling i Rafaela.
Autor Paul Doherty dovede poutavě psát, jeho knihy mají spád, a jde vidět jeho snaha o co největší autentičnost s tehdejšími reáliemi. Co ale je slabší, je propracovanost postav. Jeho postavy nemají nějaké výraznější rysy, a když si člověk uvědomí, v jaké se nachází situaci, i jejich chování není podle mne adekvátní. Myslím, že největší omyl se nachází v závěrečné pointě, která člověku je hned jasná, ale nějak jsem nepochopil proč zrovna toto řešení, když sebeobětování je naprosto zbytečné. Přiznám, když příběhu logika, ztrácí u mne na hodnotě. Celkový dojem z knihy je ten, že se možná autor snažil o vytvoření historického díla, ale nakonec mu spíše vyšlo tzv. mix historického, dobrodružného a fantasy příběhu, přičemž důraz bych kladl na dobrodružství. Jak na amazon.co.uk uvádí jeho fanoušek, je to jedno z jeho lepších děl, a dává tomuto dílu 100%, ale já jako jeho (ne)fanoušek nepřekročím hranici 70%.


28.03.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Doherty, Paul - Pán moru (příspěvků: 1)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 1,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Andělé zoufalství
(2) Život svaté Alžběty
Tomáše Štítného ze Štítného známe ze škol jako jednoho z představitelů předhusitských kritiků poměrů v církvi a společnosti. Na kázání dalších dvou známých jmen, Jana Milíče z Kroměříže a Konráda ...
(3) Lživá zrcadla
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům