75 %

Donato, Hernani - Déšť a jaguár

Více informací k této knize najdete v detailu
Útlá knížka Déšť a jaguár je soubor indiánských mýtů převyprávěných v pohádky, které se nemusíte stydět číst dětem. Brazilský spisovatel Hernâni Donato vybral známé příběhy a vtisknul jim formu obvyklou v evropské kultuře. V Brazílii se jeho sbírka stala, dle anotací, oblíbeným dílem, na které jsou místní pyšní a z nějž čerpají látku pro další parafráze (jak o tom svědčí i sponzorství Brazilského velvyslanectví).

Vzhledem k literárnímu přepracování nepřekvapí, že Donata necituje Lévi-Strauss, i když se jedná o látku sesbíranou v 19. a 20. století. Zde prezentované "mýtické pohádky" přesto zapadají do jeho kategorií a schémat, nalezneme zde kouzelná dvojčata Bokororo a Itubore i slavného (nešťastného) vyběrače ptačích hnízd, včetně házení ptáčat jaguárovi a podlého volání shnilého dřeva (nepozorný hrdina na něj odpoví, a proto lidé hnijí na rozdíl od kamenů).

Pro čtenáře, kteří nevyžadují zdrojový text, je Déšť a jaguár jedinečnou příležitostí zabavit se motivově i reáliemi vzdálenými pohádkami, ale v rámci dobře známé formy bez hrůzných brutalit, pitvorných nechutností a sexuálních detailů, jimiž domorodý folklór hýří mírou nebývalou, ale které neradi vidíme, čteme i chápeme. Patrně proto, že divoch má býti dobrotivý a poklidně čekající na vitrínu, případně proto, že náš vlastní folklór již řezem měšťanské morálky prošel. Nicméně je opravdu přínosné zjistit, proč není želva domácím zvířetem, jak šibal mravenečník obalamutil jaguára a že lidožravé čarodějnice nemají rády med.

Knihu elegantně ilustrovala zajímavou a přiměřenou technikou Kateřina Kabešová. Doslov Zuzany Korecké seznámí zvídavého čtenáře případně uspávajícího rodiče čekajícího na recidivu bdělosti s rozdělením jihoamerických indiánů i hlavními motivy jejich mytologie.

Milovníci záhad se dočtou o Kurupirovi v příběhu podle schémat Léviho-Strausse ovšem, čili opět žádné astrálno. I když, připusťme, že jihoameričtí indiáni na nás zápecní Středoevropany působí jeden vedle druhého jako posádka létajícího talíře.

Vydalo Argo v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Katedrála hrůzy
(2) Svatá říše římská národa německého
(3) Šinjú
"Šinjú se v Japonsku říkalo orientální sebevraždě mileneckého páru, kterému rodina nebo silně rozvinutý kastovní systém nedovolily naplnit vzájemnou lásku." Při četbě románu Rudá chryzantéma jsem si ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům