90 %

Donleavy, James Patrick - Dáma, která měla ráda čisté záchodky

Více informací k této knize najdete v detailu
Když se v roce 2003 na našem knižním trhu objevila kniha "Dáma, která měla ráda čisté záchodky", mnoho čtenářů si určitě říkalo, kdo je to ten J.P. Donleavy? A o čem asi bude kniha s tak "zajímavým" názvem? Jak to většinou bývá, kniha s tak netradičním názvem je o něčem netradičním. Skutečně bychom mohli říci, že je to příběh o dámě, která díky tomu, že chodila na opravdu jen decentní a velmi čisté veřejné záchodky, ke štěstí přišla. Ale to je samozřejmě jen velmi zlehčený obsah knihy, ačkoliv s její délkou jen 69 stran by to mohlo stačit. Přes svůj velmi krátký rozsah jde ale o příběh, na který musíte vydat stejné úsilí jako u několikanásobně rozsáhlejšího thrilleru. Stejně jako v případě jednoho z nejslavnějších maďarských děl současnosti - "Svíce dohořívají" od Sándora Máraiiho, i zde se dá říci, že každá věta je samostatná myšlenka, námět na jednu celou stranu.

Hrdinou příběhu je Jocelyn, dáma vychována jižanskou aristokracií, vzdělána na prestižní dívčí škole, prostě člověk z vyšší třídy žijící v jiných, bezproblémových realitách než většina lidí. A pak najednou přijde zlom, doba mládí a krásy najednou zmizí a s tím zmizí i manžel u mladší s pevnějšími ňadry. Následuje nelítostný rozvod, který jí zanechá dost peněz. Ale pak se objeví podvodný makléř a vše se rozplyne jako pára nad hrncem. A nyní je zde stárnoucí ženská bez jakýchkoliv pracovních zkušeností, jen s bezcennými manýry a znalostmi noblesní společnosti. V tomto ohledu bychom mohli tvrdit, že příběh je naprosto banální, který asi nepřekvapí a ve společenských rubrikách módních časopisů se jich najde dost.. Ale není tomu tak. Výjimečnost zde hraje autorův skutečně niterný pohled na pomalý a neúprosný úpadek lidského charakteru a společenského postavení. A s tímto poklesem se i mění styl mluvy, její myšlení a názory atd. Jocelyn najednou vidí vše v jiné perspektivě. Najednou jsou její životní hodnoty tak odlišné, že de facto neví, jak se s tím vypořádat. Tento nový život v kontrastu s tím starým, aristokratickým, dokonale vytváří dramatický prvek celého příběhu. Člověk neví, jestli se má nad jejím osudem smát či brečet. Žena, která se rozhodovala, jestli jíst na zlatě či na stříbře najednou uvažuje o prostituci, jako její snad jediné zúročitelné zkušenosti na trhu práce.

Kniha je nezvyklá nejen svým příběhem, ale i netypickou logikou (či spíše nelogikou) v interpunkci, čemuž v Lidových novinách Richard Olehla říká formální experiment, snaha o rozbití věty. V díle je použita celá škála výraziv, od jazyka honorace až po perverzní sexuální úvahy. Právě tato otevřenost v sexuálních popisech je typická pro dílo J.P. Donleavyho. Tento syn irských emigrantů narozený v New Yorku v roce 1926 proslul svým prvním románovým debutem "The Ginger Man", který musel, jako i jiná díla amerických autorů se silným erotickým podtextem, nacházet cestu ke čtenářům skrze evropská nakladatelství. Přes svoji popularitu nakonec "The Ginger man" přinesl i mnoho neštěstí, a mnozí literární kritici si myslí, že žádné další autorovo dílo už podobných kvalit nedosáhlo. Knihu "The Ginger man" vydalo v češtině v roce 2006 nakl. Argo jako "Zrzoun".

Samotnou třešničkou na dortu v příběhu Jocelyn je neuvěřitelná pointa celého jejího životního pádu. A i po dvou přečteních se musím přiznat, že si stále nejsem jistý, jak mám přesně chápat ten závěr. Konec není žádná fantasmagorie, ale neustále myslím na to, co by mělo následovat na další stránce jejího života, kdyby ji autor napsal. Jak chápat dopad té nejzvláštnější události v New Yorku na hrdinčin život?

Tento velmi čtivý tragikomický či snad satirický příběh (orig. The lady who liked clean rest rooms: the chronicle of one of the strangest stories ever to be rumourded about around New York, 1995) přeložila pro ediční řadu AAA nakladatelství Argo Michala Marková.


25.01.2010
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Formování moderního národa
(2) Sto filozofů
To byla samozřejmě trochu nadsázka, ačkoliv jen trochu. Filozofe je kouzelná a věnovat se jí je úžasné, ale musíte opravdu počítat i s těmi negativy. Historie filozofie sahá hluboko k počátkům ...
(3) Dáma, která měla ráda čisté záchodky
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům