80 %

Drábek, Karel - Naučné stezky a trasy. Praha a Středočeský kraj

Více informací k této knize najdete v detailu
Jak už název napovídá, jedná se o příručku či, lépe řečeno, o průvodce. Karel Drábek je tvůrcem a správcem stránky Naučné stezky a kniha je její hardwareovou verzí, protože internet s sebou do lesa na vycházku obyčejně nebereme. Ostatně, tato knížka není určena k pohodlnému čtení na kanapi, ale má být průvodcem, který vás vyláká ven do přírody.

Kniha však bude čtenáři nápomocná už v přípravné části výletu, tedy při plánování, kde vyrazí. V obsahu nalezne abecedně seřazeny všechny popisované stezky. Nezbývá, než vybrat podle místa, délky, náročnosti, způsobu konzumace, období nebo zaměření. Každý popis obsahuje tyto základní informace včetně GPS souřadnic a krátké povídání, co je na stezce zajímavého a co by nemělo být přehlédnuto. Každé stezka je dokumentována několika snímky, aby se měl potenciální výletním na co chytit. Jelikož i vydavatel zdá přísloví o vidění lepším než sto slyšení, doporučuji zájemcům nahlédnout do hesla Kutná Hora - hornická naučná stezka (sev. okruh).

Pro úplnost by bylo dobré zmínit, co to přesně naučná stezka je: Naučná stezka je vlastně vybraná trasa, která je doplněna panely s informacemi o tom, co můžeme v jejím okolí vidět. Jít po naučné stezce znamená dozvídat se o přírodě a historii bez učení. Zavede nás i na místa, která bychom často ani jinak nenašli. Lze říci, že se jedná o kratší, přístupnou vycházku, často uzavřenou (skončíte tam, odkud jste vyšli). Jsou zde i jistá "ale", například stezky oblézající ostrohy nad Vltavou nebo jinde ve skalách, které nejsou vhodné ke slézání na sněhu nebo po dešti. Nejdelší, cyklistická, je dlouhá 55 km, ale hned druhá nejdelší 27 km. Průměrně je to pár kilometrů. Na straně druhého extrému je zde stezka skanzenem Lhota dlouhá 150 m.

Někdy se jedná o prostou vycházku do nějakého místa, například botanické zahrady Na Slupi nebo v Tróji anebo do parku mezi zastávkami metra Hůrka a Lužiny. Převážnou většinu tvoří udržované klasické stezky značené bílým čtvercem se šikmým, zpravidla zeleným pruhem, jako například ty v okolí Jílového u Prahy včetně stezky ke štole sv. Josefa (kontroloval jsem).

Pochopitelně se vkrádá pochybnost, zda se značky naučných stezek nestávají konkurencí zavedených turistických značek v současnosti opečovávaných Klubem českých turistů. Avšak nejen délka těchto tras, ale i jejich zaměření je jiné. Ostatně, některé stezky jsou vedeny po turistických značkách, často ve smutných případech, zániku, poškození nebo jiné formy rozkladu nebo naopak zrodu stezky.

Vydalo Dokořán v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Časupodobné nekonečno
(2) Poslední templář
(3) Sanditon
Popularita jejich knih už trvá přes dvě stě let, a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to v následujících letech mělo být jinak. Náměty románů se už několikrát převedly na filmové plátno a další ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům