80 %

Drijverová, Martina - Lenka au-pair

Více informací k této knize najdete v detailu
Roztomilý kraťoučký román(ek) české spisovatelky a scénáristky Martiny Drijverové je určen především pro mladé dívky a zvláště pak pro ty z nich, které koketují s myšlenkou vydat se na zkušenou do ciziny. V takovém případě je věrohodná zkušenost jistě k nezaplacení. Lence je osmnáct a právě odmaturovala. Žije s maminkou v Praze, její otec má ...

Roztomilý kraťoučký román(ek) české spisovatelky a scénáristky Martiny Drijverové je určen především pro mladé dívky a zvláště pak pro ty z nich, které koketují s myšlenkou vydat se na zkušenou do ciziny. V takovém případě je věrohodná zkušenost jistě k nezaplacení.

Lence je osmnáct a právě odmaturovala. Žije s maminkou v Praze, její otec má ale novou rodinu ve Francii. Příjímací zkoušky na medicínu nedopadly podle Lenčiných představ a dosud úspěšná studentka najednou neví, co dál. Řešení se objevuje v podobě pozvání otce do Francie s velmi lákavou nabídkou proplacení cesty a intenzivního kurzu francouzštiny. Lenka se těší a už si představuje seznámení se svými nevlastními bratry. Všechno ale začne dopadat zcela jinak, než si po cestě vysnila. Otcova rodina o její cestě vůbec neví a bydlet bude s úplně cizími lidmi. Navíc jako au-pair.

Drijverová přesvědčivě líčí situaci samotné dívky v cizím světě, její obavy a stesk po domově, kde nechala maminku i svého kluka. Neopomíná ale ani na radosti z objevování nových přátel a sbírání cenných zkušeností, nejen při studiu francouzštiny. Čtenář se leccos dozví také o životě ve francouzských rodinách, který je v určitých rysech dost odlišný od toho našeho. Pěkně vystiženo je i citové váhání mladé dívky daleko od domova.

Autorka si pobyt jako au-pair možná trošku idealizuje, o špatných zkušenostech mnohých au-pair se dozvíte jen okrajově, ale ocenila jsem, že Lenčin návrat domů není přeslazený happy-end, který by se v knize pro dívky dal jistě očekávat. Chystáte-li se vyrazit za podobnými zkušenostmi, zkuste nahlédnout na stránky tohoto krátkého dílka. Třeba se dozvíte, co všechno Vás může čekat, pokud budete mít štěstí.


21.02.2005
alzaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 16. Z toho průměrné hodnocení: 1,31.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Obrazy v terapii, umění a náboženství
(2) Stalingrad - Peklo na Volze
Informace o událostech druhé světové války jsou i po šedesáti letech stále hojně vyhledávané a tak se nedivme, že o publikace o nich není nouze a zdá se, že ještě dlouhou dobu nebude. A ať si kdo ...
(3) Operace Valkýra
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům