70 %

Duteurte, Benoit - Služba zákazníkům

Více informací k této knize najdete v detailu
Knížka současného francouzského autora Benoita Duteurteho "Služba zákazníkům" je sice řazená jako román, ale svým rozsahem vlastně nejde o nic většího než o povídku. Titul má pouhých 70 stran. Námětem knihy je nejen, no slovo kritika je možná příliš silné, tedy spíše výpovědí o nadvládě gigantických monopolů, ale i o pohlcení našeho života skrze ...

Knížka současného francouzského autora Benoita Duteurteho "Služba zákazníkům" je sice řazená jako román, ale svým rozsahem vlastně nejde o nic většího než o povídku. Titul má pouhých 70 stran. Námětem knihy je nejen, no slovo kritika je možná příliš silné, tedy spíše výpovědí o nadvládě gigantických monopolů, ale i o pohlcení našeho života skrze moderní technologie. Hrdinou příběhu je úspěšný čtyřicátník, prosperující žurnalista. Moderní, svobodný, jak se dnes s oblibou říká - metrosexuál. Jeho problém začíná v momentě, kdy ztratí svůj skvělý a jedinečný mobilní telefon. Jak už nejeden z nás okusil, ztráta dnes této naprosté banálnosti, jakou je mobilní telefon, přináší hlavně jaksi sekundární následky pro postiženého. Hlavně je to ztráta kontaktu se svým okolím, najednou nevíte, jak se s kým domluvit, a jak se ti druzí mají domluvit s vámi. Ale i když toto nějak přestojíte, nastává čas vrhnout se do kolotoče administrativy velkých mobilních operátorů. A tak se náš hrdina s pocitem jistoty "privilegovaného zákazníka" snaží zrušit paušální smlouvu na číslo, které už ztratil s mobilem, a vyměnit ho za jiné. Po jeho prvních nezdařilých pokusech o vyřešení problému na tzv. zákaznické lince, s jejím neustálým přepínáním mezi nabízenými možnostmi, se přímo vrhá do centrály operátora, kde po dlouhém čekání nakonec zjistí, že jeho problém není v seznamech problematických situací, a není tedy žádná možnost jeho případ vyřešit. Až kafkovský nádech má na závěr velmi důvěrné sdělení jednoho zaměstnance firmy, který mu prozradí, že ředitel oddělení služby zákazníkům Dominique Delmare je pouze smyšlená postava, která má v zákaznicích pouze vyvolat jakýsi pocit osobního kontaktu.

Ale nejde jen o problém s mobilními telefony. Náš hrdina se stává obětí i dalších technologických "nutností" současné civilizace. Ať je to problematické letecké cestování, či placení pomocí kreditních karet. Poukazuje tím na fakt, že jsme dnes už jen přesně definované jednotky, které jsou zcela v rukách (harddiscích) počítačů a pravidlech korporací.

Celým dílem vlastně prochází hlavní problém současnosti a tím je neschopnost normální lidské komunikace.

Z knihy vyzařuje jakýsi tragikomický, až fraškovitý prvek, když náš hrdina prochází od blahosklonných stavů až do naprosté nepříčetnosti, a to vše jen díky tomu, že každý chápe jeho problém, ale stejně nemá takovou úřední moc, aby mu s tím pomohl. Na rozdíl od jiných moderních francouzských autorů se dá říct, že toto dílo je prosté triviální vyprávění, bez nějakých hlubších uměleckých snah. Na rozdíl od jiných autorových děl, která získala několik literárních ocenění, román "Služby zákazníkům" kritika považuje za slabší kousek jeho tvorby. Pokazují především na fakt, že příběh by svým námětem jako krátká povídka byl excelentní, ale v tomto rozsahu už ztrácí svoji hodnotu. Ale osobně se mi příběh líbí, je takovou až děsivou vizí, jak jsme až moc ve vlivu umělých technologií. Přesně jak to vystihuje reklamní slogan operátora z knihy: "Vstupte do absolutně moderního světa!".


05.01.2006
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Skrytý život žraloků
Skrytý život žraloků je kniha jednoho příběhu a jednoho výkladu. V příběhu jde o autobiografii jednoho mořského biologa a ve výkladu jde jednu třídu anebo možná jen pár řádů, paryby, respektive ...
(2) Krátká historie mýtu
(3) Překlady I (R.M.Rilke) (11)
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům