100 %

Eco, Umberto - Poznámky na krabičkách od sirek

Více informací k této knize najdete v detailu
Můj oblíbený autor je opět na českém knižním trhu! Originál názvu představované knihy zní La Bustina di Minerva. Poznámky na krabičkách od sirek je kniha, která se nedá přehlédnout! Překlad do češtiny zdařile vytvořila Zora Obstová. Kniha je vázaná, má knižní přebal, který je tradičně zdoben zlatě lesknoucím se jménem autora. Publikace obsahuje 481 stran textu, kde je souhrn sloupků, celá řada příspěvků, převážně satirického rázu, výbor článků nebo filozofických úvah z devadesátých let. Autor světoznámého románu Jméno růže zde retrospektivně předkládá čtenářům svá pozorování, postřehy, myšlenkové pochody a filozofické úvahy.

Umberto Eco - 5. ledna 1932 Alessandria, je italský sémiolog, estetik, filosof a spisovatel, jeden z nejvýznamnějších představitelů postmoderny a avantgardy 60. let 20. století. Od roku 1971 profesor na katedře sémiotiky na univerzitě v Bologni. Prezident Univerzity San Marino, kde založil International Center for Semiotic and Cognitive Studies.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Umberto_Eco

Eco je autorem publikace: Umění a krása ve středověké estetice, musím zmínit i román Tajemný plamen královny Loany, které byly již na Knihovnici představeny.

Pro rychlou orientaci si dovoluji použít výňatek z anotace:
"Do výboru Poznámky na krabičkách od sirek zařadil Umberto Eco ty nejzajímavější ze sloupků, které v posledních deseti letech vycházely pod stejným názvem v magazínu Espresso..."

V knize, po krátkém úvodu, následuje osm základních částí, jež obsahují jednotlivé sloupky, články nebo mini povídky. Mezi stále aktuální patří hlavně články o rasismu, válce a politické korektnosti, stejně tak smysluplné a stále živé články o ekologii a budoucnosti lidstva. Umberto Eco probírá poměry v Itálii, ale i jinde ve světě. Neopomene zmínit ani Ameriku a různé události ve světě: nacismus, rasismus, nastražené bomby nebo například i různé tváře italského odboje. Autor knihy má všestranný hluboký vědomostní potenciál, z kterého čerpá, aby události připomněl nebo poučil své čtenáře, ti pak svobodně s autorem souhlasí nebo ne. Velmi zajímavá je část My přežijeme cokoli aneb Co nás čeká ve třetím tisíciletí. Autor Umberto Eco nás zavede třeba do roku 2090, pohlédneme na mládí a stáří, na ekologii nebo se spolu s autorem zamyslíme nad klonováním lidí.

Dovolím si citovat: Co získáme klonováním jedince?
"Za vědecko-fantastickým hloubáním nad klonováním stojí jistá forma naivního materialistického determinismu, podle něhož je osud člověka dán pouze jeho genetickou výbavou. Jako by tu nehrála žádnou roli výchova, prostředí, hříčky osudu, výživa, typ tělesné aktivity, pohlazení nebo facky od rodičů, zda tito rodiče zemřeli velmi mladí nebo staří, zda byli alkoholici nebo abstinenti, rozvedení nebo věrní až za hrob."

Autor také radí všem, kteří chtějí psát a navštěvují lekce tvůrčího psaní. Kapitola Jak správně psát obsahuje na 40 očíslovaných rad... Kapitola Proč bychom se nebavili obsahuje zajímavé mini povídky.

Jako poslední a rozhodně velmi zajímavá je kapitola Jak se v klidu připravit na smrt. Autor zde odhalí základní problém lidské bytosti: Jak se smířit se smrtí? A co bude potom? Zvláště obtížné je vyrovnat se s takovými otázkami u nevěřících, ale dle autora trápí tyto otázky i mnohé věřící. Autorova polemika je v knize humorně odlehčena...

Poznámky na krabičkách od sirek je kniha, kterou jsem nepřečetla naráz, i když i to je možné, neboť články jsou velmi čtivé, některé mi byly vzdálenější, jiné velmi blízké: umění, literatura, knihy, internet. Myslím, že autor se mi v této publikaci ještě více přiblížil v rovině lidské, kulturní nebo v rovině vnímání světa.

Publikaci mohu klidně doporučit studentům, učitelům, filozofům a všem milovníkům kultury, umění, literatury, politikům a čtenářům literárního díla italského autora Umberta Eca.

Vydání první.
Přeložila Zora Obstová.
Vydalo nakladatelství ARGO, 2008.


04.11.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1,83.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Jak soudili faraoni
Největší překvapení v této knize pro mě byl fakt, že Joyce Tyldesley je žena. Celou knihu jsem přečetla s vědomím, že Joyce Tyldesley je chlap, co se zajímá o Egypt. Takže je to žena. Doktorka ...
(2) Láska je...vodit se za ruce
(3) Hedvábnou stezkou po stopách dávných karavan
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům