80 %

Eco, Umberto - Umění a krása ve středověké estetice

Více informací k této knize najdete v detailu
Jméno Umberto Eco, světoznámého autora románu Jméno růže, nelze na našem knižním trhu přehlédnout, zlatými písmeny zvýrazněné jméno autora mluví již samo o kvalitě knihy. Umberto Eco je autorem mnoha zajímavých filosofických a umělecko-historických esejů, tato představovaná publikace Umění a krása ve středověké estetice patří k nejzdařilejším z nich... Musím zmínit i román Tajemný plamen královny Loany, který byl již na knihovnici představen. Tentokrát však ARGO vydalo knihu, která je shrnutím dějin latinského středověku, nejde zde o výzkum, ale o přehledný soubor o estetice a její historii od 6. do 15.století. Tato odborná publikace se zabývá středověkými představami intelektuálů o kráse, umění a estetice.

Kniha je vázaná, má 232 stran, 12 základních částí, Poznámky autora, Prameny, Použitá literatura a Rejstřík.

Originální název zní: Arte e bellezza nell´estetika medievale.

Publikace Umění a krása ve středověku začíná úvodem, předmluvou autora a následují části názvů jako např.: Středověké estetické cítění, Estetické nazírání vesmíru, Světské estetické teorie, Symbol a alegorie, Psychologie Subjekt - Objekt, Tomáš Akvinský a estetika organismu, Různé teorie umění, Umělecká invence a důstojnost umělce, které mají své kapitoly.

Ve středověku bylo dovoleno pravdivé myšlenky opisovat a nechat je kolovat mezi ostatní lidstvo. Byla známa obliba v matematice a číslech, formovalo se krásno, subjekt a objekt, vzdálenost a blízkost, krásno, intuice a cit, nové pojetí básníka, záliba v barvě a světle a jiné.

Středověký člověk znal jeden způsob,
jak modifikovat řád přírody:
a to zázrak.

Autor v knize výstižně zachytil dějiny středověké estetiky, teologického nebo lidového vnímání obrazů, hudby i architektury středověkého umění. Zaujalo mě, že ve Středověku bylo opisování textů normálním jevem, naopak kdo psal jen pro sebe, byl nemorální...

"I středověcí lidé
však byli schopni dát nečekaně najevo
svůj důvtip a genialitu."

V knize nalézám velké množství latinských citátů, které jsou zde zároveň přeloženy do češtiny. Autor zmiňuje myslitele, estéty a mystiky Středověku a nabízí čtenářům texty význačných osobností této epochy. Zaujala mě tato myšlenka:

"Jedinou zárukou tváří v tvář pomíjivosti vnější krásy je nehynoucí krása vnitřní."

Středověk se k této nehynoucí kráse uchyluje jako k estetické hodnotě! Jsou-li však dějiny této epochy plné stínů, obraz vesmíru je naopak plný jasu a optimismu...

"Krásno totiž označuje určení Dobra, jelikož se zamlouvá schopnosti vnímání, Dobro naopak toto určení představuje, neboť se zamlouvá Citu."

Na závěr Umberto Eco zkoumání středověku považuje za ukončené. Základním pramenem je autorovo pojednání O estetických problémech Tomáše Akvinského (1956).

Publikace má význam hlavně studijní a historický. V knize však postrádám ilustrace, což pro mne, alespoň to tak cítím, snižuje hodnotu díla... Kniha je určena filosofům, psychologům, teologům, studentům, historikům i ostatním milovníkům historie, psychologie...

Překlad: Zdeněk Frýbort.
ARGO, 2007.


10.10.2007
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 3,86.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Jiné povídky a jiné povídky
(2) Dar
(3) Vrahova hygiena
Nothombová trpí stejně jako někteří jiní autoři (např. Stephen King) přílišnou "grafomanií", a napíše ročně více románů, než je schopen knižní trh vstřebat. Už tento její první román ale poukazuje ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům