90 %

Egypt

Více informací k této knize najdete v detailu
Nakladatelství Argo uvedlo na pulty knihkupectví další publikaci z řady dětských naučných knih Už to vím!, tentokrát pod názvem Egypt. 200 otázek a odpovědí.

Nejedná se o naučnou encyklopedii, kde nalezneme vše od A až po Z o zemi kolem povodí Nilu. Hravou formou otázek a odpovědí ale poznají děti ta nejzajímavější fakta, týkající se země faraonů. Publikace je zaměřená právě na život starověkých lidí, točící se kolem řeky Nilu (která je pro tuto oblast nezbytně důležitá - je symbolem života). Pomocí krátkých medailonků se dozvíme, v jakém období faraon vládl a v jaké činnosti vynikal, například že "Ramesse II. (1279-1213) nebyl žádný troškař. Panoval šedesát šest let, měl osm žen, hodně konkubín a sto deset dětí...".

Velká část publikace je věnována pyramidám a sfingám. Dozvíme se, proč a jak se stavěly, ale i o tom, co se v nich našlo. S pyramidami jako posledním místem odpočinku zbožtělých egyptských vládců souvisí i jejich chrámy a královské paláce, ve kterých faraon a jeho družina trávili nejvíce času. Děti určitě zaujme kapitola zaměřená na výčet egyptských bohů a pověst o Eset a Usirovi, kteří vládli Dolnímu Egyptu. Zajímavá je kapitola o egyptském písmu a písařích doplněná o tabulku s hieroglyfy, pomocí níž se mohou zjednodušené egyptské písmo děti samy naučit. Závěrečná část knihy o Egyptě je zaměřená na popis každodenního života starověkých lidí.

Nechybí ani kreslená mapa starověké říše s vyznačením sídelních měst faraonů, chrámů a pyramid. Krátká kapitola Mišmaš obsahuje vše, co se "nevešlo do předchozích kapitol". Zároveň jsou to možná ty nejzajímavější informace celé knihy. Většina z nich nás spíše pobaví, což ale zaručuje, že děti si je budou ještě dlouho po přečtení knihy pamatovat. Víte, že "...staří Egypťané byli tak nešťastní a smutní, když jim pošla kočka, že si na znamení smutku holili obočí" nebo , že "...na sklizeň fíků si Egypťané vycvičili paviány. Pavián vylezl do koruny fíkovníku, natrhal fíky a přinesl je svému pánovi."? Nejúsměvnější a až neuvěřitelná je historka o tom, že "...staří Egypťané jako první na světě odchovávali kuřata v umělých líhních. Zahrabali slepičí vejce do kravského lejna a to udržovalo potřebnou teplotu, dokud se kuřata nevylíhla."

Věřte či ne, ale všechny informace v knize jsou pravdivé a vědecky doložitelné. Některé strany knihy mají v dolní části lištu s otázkami, které se vztahují k textům. Poslední stranu tvoří záložka se správnými odpověďmi. Dítě si tak samo může zkontrolovat, zda dobře porozumělo textu a umí na otázky správně odpovědět.

Text je psaný věcně a srozumitelně, proto je naučná publikace Egypt. 200 otázek a odpovědí vhodná už pro děti od sedmi let. Nevýhodou je, že text je psán poměrně malým písmem, což může prvňáčkům ztěžovat čtení. Použitím malého písma byl dán ale prostor obrázkům, pomocí nichž může malý čtenář lépe pochopit informace o vzdálené zemi, starobylé kultuře a životě Egyťanů.

Kniha vyšla poprvé ve francouzském originálu L' Égypte en 200 questions, který vydalo nakladatelství Larousse v Paříži v roce 2006. Český překlad pořídila Danuše Navrátilová.


30.03.2010
Jana SpálenkováDiskuze k této recenzi:
Egypt (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 9. Z toho průměrné hodnocení: 2,44.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Velký fotoatlas hub z Jižních Čech
(2) Svátky bláznů a karnevaly
(3) Sametová revoluce - Kronika pádu komunismu 1989
František Emmert se tohoto úkolu ujal odvážně a velkoryse. V nakladatelství Computer press za podpory České televize a ČTK vydal obsáhlé muzeum v knize. Emmert tento formát nepřipravuje poprvé, a ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům