90 %

Eisner, Petr - Rychlé lodě do pekel

Více informací k této knize najdete v detailu
Už jsem si do kalendáře udělal poznámku, že až se příští jaro bude moci posílat lístek do ankety o nejlepší českou knihu v soutěži Magnesia Litera, mám jako jednoho ze svých kandidátů poslat "Rychlé lodě do pekel". Tento titul patří mezi ty, kde obligátní propagační heslo: "... snad jen tolik, že se přečte jedním dechem..." není jen marketingová finta, ale pravdivé tvrzení.

Jedná se o románovou prvotinu mladého českého autora Petra Eisnera (*1976), který za sebou už má vydanou básnickou sbírku a divadelní hry.

Mezi autorovy oblíbené činnosti patří cestování, a čím dále, tím lépe. Svých zkušeností a zážitků z cesty po Brazílii využil právě ve svém románu "Rychlé lodě do pekel". Knihu jsem viděl v jednom knihkupeckém řetězci propagovat na plakátech jako nový český thriller, což je pravda, ale ne úplná. Přitažlivost titulu je podle mne v tom, že v knize se nádherně prolíná několik žánrů. První kapitola spíše připomíná nějaký pokus o existenciální námět o prohnilosti našeho "šťastného" civilizovaného života ovládaného penězi a komercí, který pozvolna přejde v cestopisné vyprávění, jenž se ale od poloviny knihy změní na avizovaný thriller.

Hrdinou příběhu je mladý muž, kterému se jeho pražský život už přejedl, a jenž se rozhodl zmizet na chvíli nejen někde jinde, ale přímo do "jiného" světa, kde platí jiné hodnoty, kde je život, jak doufá, exotický, odlišný. Dá v práci výpověď a koupí si letenku do Brazílie, kde chce strávit několik měsíců uprostřed amazonských pralesů. My jako čtenáři jsme seznamováni s koloritem Brazílie, především s městem Manaus ležícím uprostřed amazonského pralesa. Očima hrdiny si i my můžeme krok po kroku prohlídnout zdejší svět, lidi, životní běh, ověřit si pravdy a nepravdy v průvodcích po Brazílii. (Zde bych poukázal na shodu nepravdivého textu o manauském hotelu Dona Joana v průvodci z edice Rough Guide: "Levný hotel s velkými a udržovanými pokoji, ze kterých ke skvělý výhled na řeku."). Jako většina Evropanů i on v této ne příliš atraktivní turistické destinaci "září" na míle daleko, a tak se snadno seznámí s dalšími evropskými dobrodruhy na cestách. Rozhodnou se pro další společnou cestu do srdce pralesa pomocí místního soukromého provozu rychlých člunů. Nakonec jsou nalákáni do lodi Mandrugada, jejíž posádka jim slibuje rychlou a levnou cestu do vybrané destinace Tefé. Kouzlo exotického dobrodružství ale končí ve chvíli, kdy těch několik evropských mladých cestovatelů zjistí, že tatáž loď jim slíbila cestu do několika odlišných končin najednou. Z rychlé lodi do Tefé se stejně rychle stává rychlá loď do pekla.

Autorova výborná kombinace popisu nepřátelského prostředí pro nás Evropany, jeho tropického vedra a vlhkosti, hmyzu atd, a hrůznosti z dalšího osudu člověka uzavřeného v boudě uprostřed pralesa, bez znalosti jazyka, bez znalosti příčiny únosu, dokáže vytvořit tak děsivou atmosféru, až lze potvrdit tvrzení mnohých, že toto dílo, psané s lehkostí, je hrůzné a strašidelné, jako vystřižené z hororů Stephena Kinga.

S tím můžu jen souhlasit, protože nevídaná čtivost, volba slov a hlavně skvělé vykreslení pocitů člověka nacházejícího se v osudové situaci na rozhraní života a smrti, to z tohoto románu dělá opravdový čtenářský požitek.


11.06.2008
BoboKingZajímavé odkazy:


Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 34. Z toho průměrné hodnocení: 1,24.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Slan
Fans are Slans byl populární výraz mezi fandy science fiction na konci 40. let v USA. Vycházel z jedné z nejslavnějších knih SF tehdejší doby Slan od Van Vogta. Příběh geneticky upravených lidí, ...
(2) Údolí včel
(3) Tři řády
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům