100 %

Elbling, Peter - Ochutnavač

Více informací k této knize najdete v detailu
Knihu jsem si vybrala podle názvu, který sám již sliboval napínavý historický děj. Autor byl pro mne totiž dosud neznámý, ale já věděla nebo spíše tušila, že se ponořím do historického a napínavého čtení...

Peter Elbling se narodil v Londýně, ale v devatenácti letech odjel do Ameriky, kde pracoval v reklamě, zpíval a cestoval od města k městu, pak se dal na dráhu hereckou, stal se producentem, režisérem, scénáristou a také spisovatelem.
Autor se ve své knize vydává za překladatele starého vzácného rukopisu od fiktivního italského autora ze 16. století. Protože Peter miluje od dětství Itálii, příběh se odehrává právě tam. Nápad k napsání románu dostal ve francouzské restauraci, když mu bylo špatně po podaném pokrmu. Arogantní číšník mu místo omluvy navrhl, aby si pořídil ochutnavače...

V přemluvě je objasněno, jakou náhodou autor přišel k vzácnému starému rukopisu.

Dále se odehrává hlavní děj příběhu. Po přeložení starého rukopisu zde spatřuje světlo světa příběh ochutnavače Uga Di Fonteho v Itálii v půli 16. století na dvoře vévody Federica v městě Corsoli. Je to román o lásce a nenávisti, vášni a nevinnosti, o jedu a krutosti.

Příběh je vyvážený a plyne jako život sám. Nedá se zastavit, jsou zde nečekané zápletky, rány osudu. Je zde krutost i romantika, láska i nenávist.
Hlavní postavou je Ugo , který se narodil v bídě a jako dítě měl často hlad!
Čtrnáctiletý odchází z domova, který již není domovem... Matka zemřela, když byl Ugo malý a otec má raději prvorozeného syna, který se jmenuje Vittore.
Při odchodu z domova si Ugo uvědomuje, že má příležitost změnit svůj život!
Potkává dívku, která opravdu mění jeho život. Narodila se jim holčička, pojmenovali ji Miranda. Ugo slibuje, že se o dcerku postará, protože matka dítěte brzy po porodu umírá... Dítě roste jako z vody, doba je těžká a oba trpí nedostatkem jídla.

Nečekaná událost proťala životní cesty vévody Federica a Uga Di Fonteho.

Vévoda Federico je mocný a zlý pán, který se vyžívá v krutosti a zabíjení a jelikož je zlý, má i mnoho nepřátel a neustále se bojí o svůj život! Právě potřebuje nového ochutnavače! V té době se totiž bohatí a mocní báli jedů a travičů a bylo zvykem míti u dvora vlastního ochutnavače.

Práce v paláci nebyla těžká, ale den po dni Ugo riskuje svůj život. Celá ta psychická muka podstupuje pro svou dceru Mirandu. Ta je marnivá a nevděčná, i když svého otce miluje, postupně jím začíná opovrhovat...

Spisovatel čtenáři přibližuje povahové vlastnosti hlavních postav a mistrně líčí pocity ochutnavače Uga, jeho vztah k jídlu, k chutím a vůním pokrmů a chorobný strach, že nalezne v jídle jed...

Ke konci příběhu vstupuje do děje opět bratr Vittorio, je v blízkosti Uga a jeho dcery a posléze i samého vévody Federica. Stává se dokonce jeho přítelem a ovlivňuje činy již tak zlého vévody. Škodí nejen bratrovi, ale celému vévodství!
Vittorio je ztělesněním ďábla!

Autor vkládá do mysli hlavního hrdiny Uga očekávání a touhu postoupit do vyšší společenské vrstvy a finančně zabezpečit svou milovanou dceru.

Peter Elbling nezklamal moje očekávání, spíše je ještě předčil!
Díky patří i překladatelce Jitce Fialové, která dílo přeložila z angličtiny do naší krásné, rozmanité, srozumitelné a čisté řeči...
Knihu jsem přečetla "jedním dechem" a do posledního řádku byl příběh napínavý!
V závěru knihy je doslov, který rozkrývá tajemný konec ochutnavače.
Jak asi skončí? To neprozradím, ale knihu mohu vřele doporučit všem, hlavně milovníkům historie a romantiky.
Pro mnohé čtenáře může být i zdrojem poučení... Vždyť pýcha, závist, nenávist nebo dobro a láska - nejsou to vlastnosti lidské?
Mám pocit, že lidstvo opakuje stejné chyby, aniž se poučí z historie!


04.11.2005
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:
Elbling, Peter - Ochutnavač (příspěvků: 5)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 25. Z toho průměrné hodnocení: 2,04.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Láska na lokální železnici
(2) Jonathan Strange & pan Norrell
Už jen při pohledu na úctyhodných sedm set stran textu si musíme uvědomit, že se nejedná o kratochvíli na jeden či dva večery. Jak řekl jeden americký recenzent v diskusi k tomuto románu: "Dobrý ...
(3) Dvacet tisíc mil pod mořem
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům