85 %

Emmert, František - Sametová revoluce - Kronika pádu komunismu 1989

Více informací k této knize najdete v detailu
Počátkem devadesátých let prosluli Kaiser s Lábusem scénkou, v níž pubertální žákyně projevovala fatální neznalosti sametově-revolučního kvasu tak důvěryhodně, že fráze: "Máme hole v ruce!", zlidověla. Nyní máme dvacet let po té a pod aršíkem známek k padesátiletému výročí založení KSČ je v Emmertově knize poznámka: "Na první známce je podobizna V.I. Lenina," čili jakási jímavá obdoba hole v ruce. Ano, je to celou jednu generaci za námi a je načase bilancovat ve stylu národních ikon!

František Emmert se tohoto úkolu ujal odvážně a velkoryse. V nakladatelství Computer press za podpory České televize a ČTK vydal obsáhlé muzeum v knize. Emmert tento formát nepřipravuje poprvé, a proto se snad ani nedalo čekat, že by jej nezvládl. Kniha obsahuje zdánlivě malicherných 72 stran. Avšak, nejsou to stránky ledajaké. Autorovi se povedl husarský kousek, vzdor tomu, že dokáže upozornit na Leninovu tvář, neztratí tvář ani pro obeznámené a zkušené čtenáře. Dokonce bych řekl, že strany mapující první projevy občanské neposlušnosti od roku 1988 poučí i pamětníky. Ani omezený rozsah nemá na přehledovou kvalitu textu škodlivý vliv. Text samotný je časopisového ražení a rozsáhlé popisky pod četnými obrázky fungují jako rámce, takže umožňují zmínit velké množství faktů bez nutnosti vázat je do souvislého textu.

Samostatnou pochvalu si zasluhuje deset kapes s vloženými faksimilemi dobových dokumentů - právě to ostatně z knihy dělá "muzeum v knize". Tyto kopie obsahují legendární plakát "Havel na hrad", ale i překvapivě velké množství oficiálních tiskovin prozatím neoficiálního, rodícího se hnutí a později Občanského fóra. Pro většinu obyvatel patrně nedostupné interní tiskoviny Vojsk ministerstva vnitra se střídají s banálními a všudypřítomnými letáky, výzvami a nezávislými zprávami, jak je pamatuje každý (ale jak si schoval málokterý). Kniha tak umožňuje paměti zachytit se na těchto falešných svědcích minulosti nebo na fotkách a uvědomit si, jak jsme si i sami pro sebe upravili vzpomínky na dobu dávno minulou.

Po stránce obsahové kniha začíná velice zeširoka, založením KSČ, obdobím reálného socialismu, Chartou 77, StB a konečně i Gorbačovovou přestavbou. Tyto uváděcí stránky plynule přecházejí v události roku 1988, Palachův týden, představení Havla (včetně legendárního blahopřání Ferdinandu Vaňkovi v Rudém právu) a rozbory politické situace v okolních zemích. 17. listopad zahajuje detailnější výklad, který se den po dni táhne až k volbě Václava Havla prezidentem Československa 29. prosince 1989. Kromě deníkových stran jsou některé stránky tématické, věnované Občanskému fóru či krátkým medailonům nejvýraznějších tváří té doby.

Emmertova kniha je plnohodnotným přehledem Sametové revoluce. Na svůj rozsah je překvapivě obsáhlá, zmiňuje nebývalé množství méně známých faktů a kontroverzních detailů. Svým, řekněme, časopiseckým stylem zcela jistě zaujme mnohem rozsáhlejší okruh čtenářů než se to podaří rozsáhlým sborníkům se stovkami stran textu. Není to vůbec na škodu, toto je dle mého jeden z příkladů, kdy méně je rozhodně více.

Vydal Computer press, neváhejte se pokochat ukázkami.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kočičí pyžamo
(2) Feynmanova duha
(3) Obranný reflex
Tímto novým příběhem autor opustil realitu dneška a zabrousil do hájenství science fiction. Příběh situoval do světa roku 2034. Už od prvních kapitol vám bude ale jasné, že kniha není typickým ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům