80 %

Faber, Michel - Fahrenheitova dvojčata

Více informací k této knize najdete v detailu
V poslední době jsem se dostal ke dvěma povídkovým sbírkám, které lze pokládat díky obsahu a stylu za docela netradiční díla. Prvním byla sbírka americké autorka Kelly Link "Dějí se větší podivnosti", druhým pak "Fahrenheitova dvojčata" (The Fahrenheit Twins, 2005) od Michela Fabera. S tímto autorem jsme se mohli zatím setkat v jeho románové prvotině "Pod kůži" (Odeon, 2003).

Michel Faber (*1960) je autor, u kterého je problém zjistit národnost. Narozen v Nizozemí, s rodiči emigroval do Austrálie, na počátku 90. let minulého století se odstěhoval do Skotska, kde začal literárně tvořit. Nejblíže je tedy pravdě asi Wikipedia, která ho považuje za Holanďana píšícího anglicky. Stejně jako je problém se orientovat v jeho občanství, stejně tak můžeme chápat i jeho tvorbu. Například zatímco Linková ve svých sbírkách popustila fantazii dveře pořádně dokořán, Faber je přece jen možná trochu střídmější, ale i tak nesplňuje klasické představy o povídkách. Jeho příběhy se mnohdy odehrávají v nespecifikovaném čase, v nespecifikovaném světě. Dokonalým příkladem je první povídka "Bezpečný dům". Příběh člověka, který se ztratil nejen prostorově, ale hlavně sám v sobě. Snad bezdomovec, snad duševně nemocný, snad...??? Odehrává se to v reálném světě, či snad v jeho mysli? Čtenář si musí sám hledat odpověď. A to myslím nejen u této první povídky, ale téměř u všech. Takovým rysem, který vám padne do očí po několika příbězích, je fakt, že povídky jakoby začínaly bez začátku a končily bez konce. Přitom se ale jako čtenář necítíte nějak ošizen, okraden o pointu. Mnoho zde hraje spíše atmosféra příběhu. Jak se na přebalu píše, je Faber přirovnáván k McEwanu či Austerovi, ale osobně mi více připomíná příběhy z pera "drsného" Skota Irvine Welshe (Extáze, Acid House atd.) Hrdinové našich příběhů jsou totiž převážně lidé ze sociálního dna, opuštění, bezdomovci, feťáci atd. Lidé, kteří mají své sny, své touhy o opravdovém životě, o sexuální přitažlivosti či pouhé touze po klidu a bezpečí.

Velmi zajímavá je povídka "Zkoumání kokosů", příběh hrající si na erotickou povídku, kde ale předmět erotické touhy hrají kokosy. Na ní můžeme nádherně vidět, jak autor dokáže i s tak nezvyklým tématem v čtenáři navodit až dusný pocit erotična. K tomu musím podotknout, že překladatel si tam musel asi docela "máknout". Titulní povídka "Fahrenheitova dvojčata" se z celkového kontextu vyjímá především svým rozsahem, ale i takovým odlehčeným tónem. Není to žádná humorná povídka, ale přesto tak může působit asi ten jejich dětský pohled na svět a jeho koloběh, zvláště když jsou vychované na opuštěném ostrově za severním polárním kruhem.

Všech sedmnáct povídek se snaží splnit krédo autora, které napsal na zadním obalu knihy. Totiž že se tímto dílem snaží navrátit význam takovým dnes zprofanovaným pojmům, jako se jako šokující, znepokojivý, srdceryvný či mrazivý. Myslím, že se mu to celkem povedlo. A to za přispění překladatele Viktora Janiše. (A tomu bych měl i pravděpodobně poděkovat za zaslání výtisku.)

V roce 2008 vydalo nakl. Kniha Zlín.


26.02.2009
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1,75.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Temný obraz
(2) Poslední rodina v Anglii
(3) Austerlitz
Austerlitz je vypravěč váhavý, citlivý až přecitlivělý a čtenář sám musí být připraven na neprvoplánový zážitek z četby. Austerlitz je tajemný podivín, jež v sobě nese sudbu předchozích generací. Je ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům