85 %

Fabian, Robert - Planeta mezi dvěma slunci

Více informací k této knize najdete v detailu
Planeta mezi dvěma slunci je druhá Fabianova vydaná knížka. A nutno říci, že povedená. Autor je český spisovatel klasické space-opery. Ve svých dílech zobrazuje vlastní vizi ne až tak vzdálené budoucnosti. Letopočty ve svých knížkách (snad záměrně) neuvádí. Já osobně bych si tipl 23. až 24. století. Nečekejte však žádné StarWars. V jím očekávané budoucnosti existuje jen jedna inteligentní, vesmírem cestující rasa a technologie s ní spojené. Kupodivu jsme to my, lidé. Ale ve všech jeho dílech se hrdinové sami sebe musí znova a znova ptát:
"Sakra, jsme si tím opravdu až tak jistí?" A odpovědi jsou vždy více než zajímavé.

Kdo od něj již něco četl (Mariňáci, Carpe Diem1, 2, vše vydalo nakladatelství Straky na vrbě), musí obdivovat jeho všezahrnující znalosti na poli militantní sci-fi. Všemožné zkratky a popisy vybavení jsou tak promyšlené, až se nám, obyčejným čtenářům, z toho točí hlava. A právě z tohoto dalo by se říci stereotypu Planeta mezi dvěma slunci ostře vybočuje.

Jedná se o klasický survival horor. Tzn.:

"Jsme tu. Jsme tu sami. A děje se tu něco, čemu nerozumíme. A zdá se, že jediné, o co 'tomu' jde, je náš život!"

Tentokrát se útěk před smrtí odehrává na pusté, avšak okysličené planetě daleko předaleko za nejzazší obchodní stezkou. A proč že se zde naši hrdinové ocitli? Tak to by taky rádi věděli.

Mimochodem jedná se o přeživší část posádky ztroskotané vězeňské lodi SFPS Tecora. Přesněji o sympatického dozorce, dva méně sympatické civilisty, sympatického nájemného vraha a odsouzeného mariňáka, pohodového vesmírného piráta a velmi nesympatického, psychicky labilního brutálního vraha s jeho kamarády. Aneb "spoluztroskotance" si nevyberete.

Ke konci knížky se zmíněnou záhadu skoro dozvíte. A to je ostatně další autorův typický znak. Neocitáte se v roli boha typu "všechno vidím, všechno vím a příběh mě nepřekvapí o dvě stránky dopředu", ale čtete to, co vidí hlavní hrdina. A cokoli je záhada pro něj, je i španělská vesnice pro vás. Takže když naše skupinka narazí v poušti nehostinné planety, která je světelná milénia daleko od nejbližší kolonie, na gigantické vrakoviště lidských vesmírných lodí, nebudete mít ani potuchu o tom, co se děje.

Co dodat? Příběh vám doslova prozrazovat nebudu. Proč si ji pak číst, když všechno víte?! A ten, kdo se recenzí prokousal až sem, má zřejmý zájem a je zde jistá pravděpodobnost, že si ji také přečte. A kdo ne? Tak tomu je to šumafuk.

Závěrem? Velmi čtivé dílo pro všechny příznivce sci-fi, hororu. Výjimečné svým velmi netypickým koncem. Nic neprozradím, ale snad by vám něco mohl napovědět citát R. Blackmora, vévodící poslední stránce knihy Planeta mezi dvěma slunci:

"Vesmír je pro lidstvo příliš nekonečné a příliš cizí místo, než aby jej bylo někdy schopno plně pochopit. Ne vždy také musíme nutně přijít každé záhadě, kterou před nás postaví, na kloub."
R. Blackmore

Spisovatelův jazyk je příjemný a "plný". Nemusí však všem vyhovovat, že je skoro celá knížka psaná z pohledu třetí osoby (tedy er-formou). Poprvé to pro mě byla celkem novinka, ale dnes tento způsob psaní přijímám naprosto přirozeně. Patří totiž k dalším Fabianovým specifikům.

A tak Planetě mezi dvěma slunci dávám právě za její záhadnost a netuctovost 85%.


15.11.2005
Ondřej EffenbergerDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 19. Z toho průměrné hodnocení: 1,84.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Sémiotika
(2) Erik
(3) Smrt ve středu
Vlastně ani po přečtení knihy jsem neměl zcela jasno, co je smyslem nebo cílem celé knihy, ale poznamenal jsem si už při její četbě, mezi alternativami, správnou možnost. Teprve článek v jubilejním ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům