Fendrych, Martin - Slib, že mě zabiješ

Více informací k této knize najdete v detailu
Není tak docela snadné dnes vymyslet v literatuře nějaký originální nápad, kterým svou knížku odlišíte od ostatních. Zdá se, že vše už vymyšleno bylo. A tak, když se to někomu povede, je to důvod k malé oslavě.

Samozřejmě, forma není vším, stejně tak důležitý (nebo důležitější, ale to je na jinou a dlouhou diskuzi) je obsah. Můžete mít skvělou a nádhernou formu na bábovku, ale když se vám nepovede těsto, jíst se to nedá.

Martin Fendrych začala svůj román psát pro blog. Do dnešní doby tak přenesl - a na moderní dobu aplikoval - dávnou tradici románů na pokračování. Forma blogových zápisků však přinesla něco víc, než kdysi příběhy psané na pokračování pro noviny: zpětnou vazbu čtenářů. Ti četli týden co týden Fendrychův blog a nad jeho články vedly debaty. Diskutovali témata z příběhu, nebo se vyjadřovali k tomu, jak by se mohl vyvíjet. A že témata této knížky jsou opravdu zajímavá.

Slib, že mě zabiješ se na první pohled tváří jako pouhý vztahový propletenec. Láďa - rozvedený skoro-padesátník randí s Věrou - Vědkyní, která je vdaná s Němcem Andreasem. Věra - Vědkyně pak udržuje další vztah s "Komárem", ženatým mužem, který je Láďou nalezeným mobilem usvědčen z nevěry (jiné, než s Věrou). Márty - vypravěč - je Věrou taky silně přitahován, ale je šťastně ženatý a navíc silně věřící, a tak odolává. Jeho morálka nevěru nepřipouští.

Vypadá to jako klasický vztahový polygon. Na tomto příběhu ale Martin Fendrych rozvíjí zásadní témata naší společnosti - a to je obrovské plus téhle knížky. Postavy vedou úvahy o morálce, o víře, o eutanazii, homosexualitě a postavení žen ve společnosti. Martin Fendrych přináší termíny, které přivádějí postavy k zajímavým úvahám - jeho "restartovaná morálka" by se mohla uchytit ve všeobecné známosti.

Silným prvkem knížky je hovorový jazyk ve své nejsyrovější a nejsurovější podobě. Zkraje má člověk práci si na tu dlaždičskou mluvu zvyknout, ale nakonec jsem musel usoudit, že to k postavám příběhu (hlavně k Láďovi) dokonale patří.

Zajímavou otázkou, která se táhne celou knížkou a která vyplývá z toho, že román vycházel na blogu, je autentičnost příběhu. Kolik z toho je fikce, a kolik z toho má základ v realitě? Děj je totiž velmi spjatý s realitou - a s reáliemi svého autora. Márty - stejně jako Fendrych - je redaktorem Týdne a bydlí v Břevnově. Dále - postavy v příběhu vědí, že se o nich píše blog, že ho píše Márty (tedy jasný náznak spojení Mártyho a Martina Fendrycha) a radí mu, co napsat a co nezveřejňovat. O spojení Mártyho a Martina Fendrych svědčí i v knize popisovaný skutečný Fendrychův spor s redaktorem MF Dnes Kmentou. Podle mého je toto ale jedna velká mystifikace. Nechce se mi věřit tomu, že by Martin Fendrych tolik pouštěl čtenáře do svého intimního prostředí. Ono to totiž vypadá mnohem lákavěji, když vytvoříte pocit, že píšete o sobě, čtenáře to více zajímá. Rádi sledují cizí problémy - a když se k nim mohou na blogu veřejně vyjádřit, je na úspěch téměř zaděláno.

Komentáře k příspěvkům na blogu totiž tvoří součást knížky - a to je právě ta nová forma, o které jsem mluvil na začátku této recenze. Na konci kapitoly si totiž můžete přečíst úryvky z diskuze, která byla v několika případech opravdu výživná a zajímavá.

Martin Fendrych napsal velmi dobrý román. Hluboký, hloubavý a záživný - číst tuhle knížku byla jedna velká radost.


23.02.2010
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 10. Z toho průměrné hodnocení: 3,6.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31182 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kroky
(2) Fakta a dojmy: Psychoanalytikův malý průvodce rodným krajem Sigmunda Freuda
(3) Nocař
Prostý koncept upíra, jak byl vymyšlen, je prostě tak dokonalý, že jen plně autističtí upíři by nedokázali lidstvo spást za dvě své generace. No a přesto nikdy nevyhrají. Jak je to jen možné? Jak se ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům